Anasayfa Mutlu Aile Rehberi Mutlu Çocuk İpuçları Yıllar İçinde Çocuk Oyunları

Yıllar İçinde Çocuk Oyunları

Yıllar İçinde Çocuk Oyunları
0

Çocuk oyunları çocukların gelişimine pozitif katkıda bulumaktadır. Buna karşılık toplumun sürekli değişen ve gelişen  bir yapı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, miras bırakılan oyunların içeriklerinin  de  zamanla değişebildiğini ve ilerleyen teknoloji ile birlikte kullanılan oyuncakların farklılaşarak  çeşitlendiğini görebiliyoruz. Tarih boyunca ilk oyun aracı olarak bilinen taşlar, zamanla yerini miskete, günümüzde ise daha mekanik oyuncaklara bırakmıştır.

Çocuk oyunları hakkında

çocuk oyunlarıEndüstrinin gelişmesiyle  birlikte üretilen  oyuncakların  çeşitlenmesi, oyuncak seçeneklerini fazlalaştırmıştır. Oyunlar için araç konumunda olan oyuncakların seçimi konusunda ,anne-baba  bilinçli olmalı ve çocuğunu yönlendirebilmelidir. Seçim yaparken oyuncağın çocuğun yaş grubuna, gelişim düzeyine, istek ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalı, çocuğun güvenliği ve sağlığı açısından doğal malzemelerin kullanıldığı güvenli oyuncakları almalıdır. Oyunlara eşlik eden ve oyunların  vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar, çocuğun yaş grubuna uygun seçildiğinde, hayal gücünü arttırır, ve bilişsel gelişimini destekler. Çocuğun birçok beceriyi kazanmasını sağlar.

Siz değerli anne babalarımızın  çocukluğunuzda  oynadığınız ve Anadolu coğrafyasında geleneksel  olarak kabul edilen çocuk oyunlarını hep birlikte hatırlayacak olursak:

–    Üç taş
–    Beş taş
–    Uzun eşek
–    Çelik çomak
–    Yakan top
–    Seksek
–    Bezirganbaşı
–    Topaç çevirme
–    Körebe
–    Cirit gibi oyunlar

Günümüz  çocukları tarafından ne yazık ki pek bilinmediğini ve tercih edilmediğini söyleyebiliriz. Mahalle yaşantısının giderek kaybolması ve şehir yaşantısının çocukların güvenliğini zaman zaman tehdit etmesinden dolayı, çocuklar daha çok kapalı alanlarda veya bilgisayar ortamlarında sosyalleşmektedir.

Çocuk oyunları ve oyun kültürü

Oyun kültürü konu başlığı altında yapılan araştırma sonuçları da gösteriyor ki, Türkiye’de çocuklar sokaklarda ve bahçelerde daha az oyun  oynarken, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi oyun içeri kapatılarak, kurumsallaştırılmıştır. Geleneksel olmayan öğelerin oyunlarda giderek arttığı ve kitle iletişim araçlarının etkisine girildiği belirtilmektedir. Günümüzde çocuklar, arkadaşlarıyla bir arada olmak yerine, bilgisayar  oyunu oynamayı tercih ediyor veya  bir arada oldukları zamanı da telefon veya elektironik cihazlarla oynayarak geçiriyor. Eskiden masaüstü versiyonlarıyla sadece evde oynanabilen bilgisayar oyunları, günümüzde neredeyse bütün cep telefonlarından veya elektronik cihazlardan oynanabildiğinden , çocukları kolayca etkisi altın alıp, oyun bağımlılığına sürükleyebiliyor.

Gelişen teknolojinin  çocuğa  sosyal ağlara veya oyunlara kolay erişim sağlamasının  olumsuz olduğu kadar olumlu sonuçları da vardır. Bilgisayar veya  bilgisayar oyunları, bilinçli ve doğru bir şekilde kullanıldığında çocuk ve aile için yararlı ve eğitici olabilir. Akademik başarıyı yükseltmeye yönelik programlar ve oyunları, bilişsel işlevleri geliştiren egzersiz programları ve benzeri oyunları tercih edilebilir. Özellikle erkek çocuklarının oynamayı tercih ettiği şiddet içerikli  popüler oyunların, fiziksel tepkiler başta olmak üzere saldırgan algılayışları, hisleri ve davranışları arttırdığını ve çocuğun sosyal davranışlarını köreltmektedir. Oyun  stratejisini çocuğun belirlediği ve şiddetin ödüllendirildiği oyun içerikleri, çocukları bilgisayar bağımlılığına sürüklemekte ve onların akademik başarıılarını da olumsuz etkilemektedir.

Çocuk oyunları ve çocuğa katkısı

Eğer çocuk oyun ortamında hedef gösterilen figurü öldürerek puan kazanıyorsa, oyunda çok fazla şiddet uyaranlarına maruz kalacaktır. Buna bağlı olarak çocukta empati yapabilme becerisi körelir ve bilişsel işlevlerinde bozulma görülebilir. Bilgisayar, tabletler ve cep telefonları çocuk tarafından amacına uygun ve doğru şekilde kullanılmadığı takdirde, çocuk için tehlikeli olabilir; bu sebeple bu oyunların her zaman anne babaların denetiminde oynanıyor olması gereklidir. Bilgisayar başında geçirilen süreyi sınırlandırmak, yüklü olan programları, oyunları kontrol etmek ve oyun oynarken çocuğu mümkün olduğunca yalnız bırakmamak, çocuğu olumsuz etkilerden mümkün olduğunca koruyacaktır. Ayrıca  çocuğun dikkatini, bilgisayardan başka eğlenceli bir aktiviteye yönlendirmek de faydalı olacaktır. Çocuk, arkadaşlarıyla beraber bir aktivite yapmak üzere cesaretlendirilebilir veya ailece yapılabilecek bir aktivite planlanabilir. Böylece anne baba ve çocuk beraber kaliteli zaman geçirme fırsatı yakalayabilir.


Özetle oyun,  sadece çocuğu eğlendiren bir aktivite değil, çocuğun gelişimini destekleyen öğretici bir süreçtir.

Çocuğun doğumuyla başlayan ve çocukluk döneminde şekillenmeye devam eden  kişilik gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için oyun çocuğun hayatında önemli bir gerekliliktir. Çocuklarının mutluluğuna önem veren anne ve babalar unutmamalıdır ki, “çocukluk dönemi ve oyun” ayrılmaz bir bütündür ve mutlu bir çocukluk, anne baba desteği ve sevgisiyle geçirilir.

Ceyda Çolak Uzm. Klinik Psikolog @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir