Anasayfa Okul Başarı Rehberi Etkili Ders Teknikleri Verimli ve Etkili Ders Tekniği

Verimli ve Etkili Ders Tekniği

0

Etkili ders tekniği konusunda geçmeden önce aşağıdaki sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığınıza bir bakar mısınız?

etkili ders tekniği– Oğlum bir türlü ödev defterini okuldan getirmiyor.
– Sürekli, spor malzemelerini getirmeyi unutuyor.
– Montunu bile okulda bırakıp geliyor. Eşyasına sahip çıkmayı öğretemedim.
– Öğretmeni sırasının sürekli dağınık olduğundan söz ediyor. Evde de aynı. Ödev yaparken de başı sonu belli olmuyor. Odası da genellikle de dağınık.

Yukarıda sözü edilen tutum ve davranışlar pek çok durum için birer belirti olarak düşünülebilir. Ancak çocuklarda, dikkat dağınıklıkları, öğrenme bozuklukları olmadığı durumlarda da  görülebilir. Bu tür özelliklerin olması durumunda dahi aşağıdaki yapılacaklarla tüm etkiler en aza indirilmesi mümkündür.

Okulda etkin bir öğrenci olmanın ve hayatta etkin olmanın önemli bir parçası, insanın olayları ve nesneleri düzenleyebilmesine bağlıdır. Kitaplar, ödevler, notlar, bilgiler ve zamanın düzenlenmesi, bunlardan sadece bazılarıdır. Düzenleme konusunda sıkıntı çeken çocuklar okulda oldukça dezavantajlı bir durum yaşayabilirler. Hatta bu durum bazılarının öğrenme düzeylerini bile etkileyebilir. İyi düzenleme yapamayan bir öğrenci için esas sorun, mutlaka motivasyon olmak zorunda değildir. Belki çocuk sadece nereden başlayacağını bilmiyordur.

Dünya, böyle bir çocuk için, öngörülemez ve karmaşıktır. Bunu anlayabilen bir anne-baba, çocuğun karmaşık dünyasına anlam katmada yardımcı olabilir. Çocuğunuz bir düzen içinde davranıyorsa, nesneleri , süreçleri, bilgi ve iletişimi anlamlı bir şekilde yapılandırıyor ve düzenliyor demektir. Bu durumda okuma sırasında harfleri, sesleri, sözcükleri ve cümleleri anlam kazanacak şekilde düzenler. Matematikte, sayıların ilerleyiş biçiminin, olayların belli bir sıra içinde olmasının, beklenen sonuca ulaşmak için şart olduğunu görür. Düzenli bir çocuk, düzen ya da biçimsel yapıları daha kolayca farkeder. Oyuncakların bir yere, giysilerin bir yere konması ona anlamlı gelir. Ancak, düzenleme problemi olan bir çocuk için bu çok belirgin değildir.  Bu çocuk için çevreden gelen bilgiler, ister yatağının durumu ile ilgili olsun isterse matematik ödevindeki sayfa numaraları olsun, kategorileme veya sınıflamayla uyuşmaz. Bilgileri düzenleyemezse, hafızasında uygun bir yere koyamazsa daha sonraki kullanımlar için yararlanamaz.

Çok düzenli olmak kimi anne-babalar için çok büyük bir uğraşken, diğerleri için öyle değildir.

Bu, kişisel alışkanlıklara, tercihlere, değerlere ve beklentilerin sonuçlarına göre değişir. Çocuğun kişilik özelliklerini düşünmek gerekir bu durumda . Bazı çocuklardan aşırı düzenlilik beklenemez. Doğasında yoktur. Düzenleme eksikliği çocuğun okuldaki verimliliğini ve ilerlemesini tehdit ediyorsa bir probleme dönüşür. Sizin problemle ilgilenebilmeniz için düzensizliğin bir çok alanda ( bireysel dağınıklıktan, bir raporu yazarken adım adım düşünememeye kadar ) dile getirilmesi, uzun süreli görülmesi gerekir. Bu konuda okuldan, öğretmenlerinden alacağınız bilgiler iyi bir kaynaktır. Ancak hemen sonuç çıkartmaya da gitmemelidir. Düzensizliğin en az iki nedenden dolayı belirlenmesi güçtür. Düzensizlik, şu problemlere benzerlik gösterir: duygusal sorunlar veya motivasyon problemleri gibi

Düzensiz öğrencilerde gözlenen ortak özellikler şunlardır:

– Çalışma yeri dağınıktır,
– Okul kitaplarını sürekli kaybeder,
– Sınıfta dikkatini toplamakta zorlanabilir,
– Bir öyküdeki olayların sırasını takip edemez,
– Sakar ya da aklı karışık görünür,
– Öykü ya da şakaları yanlış sırayla anlatırlar,
– Kendisinden istenenleri sırayla söylemekte zorlanırlar,
– Sözlük, telefon defteri gibi kaynakları kullanmakta güçlük çekerler, vs.
Çocuğunuzun düzen alışkanlıkları ile ilgili zorluklar yaşıyorsanız, bir uzmanla görüşmekte her zaman fayda vardır. Ancak bunun yanında evde, aile içinde yapılabilecekler de var. Yaklaşımınız, eksikliklerin giderilmesi için çeşitli sistemler, stratejiler, rutinler, ve yazılı listeler oluşmasına yardımcı olmak olmalıdır.
İlk önce düzensizliğin alanlarını tespit etmek gereklidir. Çocuğun yaşına göre süreç içindeki rolünün derecesi değişebilir. Ergenlik çağında ise onunla birlikte karar verin. Daha küçük ise uygulama sürecine katmaya çalışın.

Şu 5 sorunun yanıtlarını birlikte araştırmanız ve belirlemeniz, çözüm için yol almanızı sağlayacaktır:

1- Çocuğunuzu, sizi veya öğretmeni en çok hangi düzensizlik üzüyor?
2- Hangi konudaki düzensizlik günlük yaşamını en çok etkiliyor?
3- Hangi konudaki düzensizlik okul hedeflerini engelliyor?
4- Hangi alandaki düzensizliğini en kolay halledebilir ve çabucak düzenli olmaya yönelik ödüller kazanabilir?
5- Bir konuyu düzenleme için nasıl bir yöntem kullanabiliriz?

Etkili ders tekniği için: Beyin Fırtınası

Bu görevi tamamlamak için gerekli olduğunu düşünülen adımlar sıralanır. Akıla gelen her şey kağıda dökülür. Olması gerektiğini düşünülen sıraya koyulur.
İlk önce gelmesi gereken adım seçilir. Diğer adımlar, hep bir öncekiyle kıyaslayarak sıraya dizmeye çalışılır.

Bu düzenleme şekli bütün adımları görüp nereden başlayacağını bilememek yerine, her seferinde bir adımı diğeriyle karşılaştırarak doğru sıralamayı yaptıracaktır.

Çocuğunuza yardım etmenin bir başka yolu da, kendine ait eşyaları düzenleyerek kaos içinde yaşamasını önlemek olabilir. Okulda sırasına, evde odasına yapıştıracağı bir kağıda neler yapacağı yazılabilir.Evde, kullandığı sepetleri, rafları, dolabı, kutuları nereye koyacağını kolayca bulması sağlanır. Büyük işler küçük parçalara bölünebilir.Örneğin görevi odasını temizlemekse, belli bir yerden,  masasından başlayabilir. Aklına gelen fikirleri ya da eşyaları kategorize etmesi sağlanabilir. Örneğin odasını toplarken yerdeki bir eşyayı alsın ve uygun kutu ya da sepete, rafa koysun. Aynısını çalışma kağıtları, derste tutulan notlar gibi kategorilere ayırıp her birini uygun yere dağıtsın.

Rutin işlerin olması, çocukların parçaları ( günlük işleri) bütünle ( tüm hafta ) ilişkilendirmesine yardımcı olur. Karar vermesi için fırsatlar yaratarak kendi kendine düzen sağlama yeteneğini kazanma sürecinde kendine güvenmesine yardımcı olun. Okuldan sonraki boş saatini nasıl harcayacağı konusunda 2 ya da yaşına göre daha fazla seçenek sunabilirsiniz. Böylece zaman duygusu gelişir ve nasıl planlayacağı ile fikir edinir.

Kontrol listeleri kullanılabilir. Bu listeler bir şeyi unutmadığınızdan veya görevinizi doğru şekilde tamamladığınızdan emin olmanın yoludur.

Çocuklarla herhangi bir konuda düzenleme yapmak üzerinde çalışırken şu 4 adımı takip etmenizi öneriyoruz:

1- Her işle sistematik şekilde uğraşın, gerekli adımları sıralayın, bir adım bitmeden diğerine geçmeyin.
2- İlerleme kaydetmek için ne kadar küçük olursa olsun bir adım atın.
3- Bir sonraki adımı bulup kağıda yazmadan, yaptığınız işi yarım bırakmayın. Bu geri döndüğünüzde işinizi kolaylaştıracaktır.
4- Eğer çocuğunuz bir sonraki adımı bulamıyorsa gerekli bilgileri sağlayarak bulmasına ve bunu kağıda dökmesine yardımcı olabilirsiniz.


Çocuğunuzun okul başarısında artış sağlatacak olan, daha etkin ve verimli ders çalışma konusunda destek için, kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Mürvet Ülkü Uzm. Klinik Psikolog @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir