TEOG Sınavı İpuçları

TEOG Sınavı İpuçları
0

Teog sınavı ipuçları… Biricik evladınız ya TEOG sınavına girecek, şimdilerde hazırlanmaya başladı, ya da girdi ve elde ettiği sonuca göre yeni bir yol haritası ile öğrenimine devam ediyor. TEOG sınavı sonrası elde edilen puanlar ve eğitime devam edilecek olan lise, aslında hep bir bütünün parçası. Sizin için hazırladığımız TEOG sınavı ipuçları ile siz de sınava daha hazırlıklı olabilirsiniz.


Teog sınavı ipuçları ve sınav hakkında

Sınav sonucu, adı üstünde sadece bir sonuçtur. O sonuca ulaşana kadar izlenen yol, uygulanan stratejiler, belirlenen hedefler ve bunlar için uygulanan çalışma ve emek, bir değerlendirme sınavı ile ölçümlenmektedir. Aslında evlatlarımızın eğitim geleceğini belirlemek adına uygulanan ve daha yüksek başarı için izlenen ders çalışma temposu, doğru hedefleme, doğru strateji ile taçlanabilir.

Öğrencilerin derslerinde ve bu tarz büyük sınavlarda başarılı olabilmeleri için dikkatini odaklama ve sürdürebilme becerilerinin iyi olması gerekir. Ayrıca duygusal olarak da sınava hazırlık sürecinin başından sonuna kadar motivasyononu yüksek tutmaları çok önemlidir.  Her öğrencinin beyin ön bölgesindeki dikkatin ve planlama ile ilgili beyin bölümleri farklı çalışır ve her öğrencinin dikkat düzeyi bir birinden farklıdır. Öncelikle bu sınav maratonu olarak adlandırılan ders çalışma süreci sırasında, öğrencinin dikkat ve dürtülerinin ölçümlenmesi ve muayene ile değerlendirilmesi, çok büyük fayda sağlayacaktır. Hem dikkati odaklama ve dikkati sürdürme yeteneği konusunda durum analizi yapılması ve aynı zaman da dürtü kontrolü açısından analiz yapılabilir. Böylece öğrencinin bir sınav sorusu ile karşılaştığında, bir paragrafı okuyup yanıtlaması gereken bir soruda, acaba ilk satırı okuyup yanlış yanıta atlama eğiliminde mi, ya da bir matematik sorusunda doğru yanıtı bulması için 2 işlem yapması gerekirken, acaba ilk işlem sonucunu hemen yanıt olarak işaretleme eğiliminde mi? Bu durumların hepsinin muayene ve testler ile değerlendirilmesi mümkündür. Eğer öğrencinin dikkat ve planlama yeteneği konusunda bir sıkıntı tespit edilirse, bu durumlarda geliştirici ve düzenleyeci uzman desteği yüksek oranda fayda sağlamaktadır.

TEOG sınavına hazırlanma aşaması uzun soluklu bir projedir

Sadece basit bir sınav sonucu gibi görmek ve değerlendirmek yerine, bir projenin nasıl yönetilmesi gerektiğini tüm aileler ve öğrencilerin sağlıklı şekilde analiz etmiş olmaları fayda sağlayacaktır. Durumu doğru analiz etmek, öğrencinin sahip olduğu potansiyelin doğru belirlenmesi ve uygun ders çalışma programının izlenmesi, öğrencinin sahip olduğu potansiyeli maksimum ölçüde sınav başarısına yansıtmasını sağlayacaktır.

Kimi zaman her şeyi doğru yapsak da, işler bazen yolunda gitmeyebilir. Sınav sırasında gelecek kaygısı, sınav sonucundan duyulan endişe gibi durumlar sebebiyle, öğrenci TEOG sınavında kendi bilgi ve tecrübelerini yansıtamayabilir.

Hem anne-baba hem de öğrencinin kendisi, TEOG sınavının tüm öğrenim yılları süresinde girilen bir çok değerlendirme ve yerleştirme sınavlarından sadece birisi olduğunu hiç bir zaman unutmamalıdır. Bu sınavın sonucu ne her şeydir, ne de hiç bir şeydir. Kimi zaman sınav sonucuna göre öğrenci, hedeflediği okuldan çok daha başka bir okula devam etmek zorunda kalabilir. Böyle durumlarda, öncelikle aile bireyleri sakin olarak durumu ele almalıdır. Eldeki durum ve şartlar çerçevesinde, öğrencinin nasıl bir eğitim planı ile devam edeceği konusunda yeni bir durum analizi yapılarak, önce sakin bir plan ortaya konulmalıdır. Kontrolünüz dışında olan durumlar için gereksiz yere enerji harcamak yerine, kontrol edebileceğiniz durumlara enerjinizi yönlendirin. Sınav sonucu geldikten sonra, öğrencinin lise ve sonrasında nasıl bir eğitim isteği, meslek hayali olduğunu doğru analiz ederek, tüm şartları sakinlikle tekrar gözden geçirmek çoğu zaman faydalı olacaktır.

Öğrenci TEOG sınavı sonrasında istediği okullardan birine girdiyse, bu başarılı deneyim çocuğun kendine güvenini olumlu etkileyecektir. Ancak yine de yeni bir okula geçiş yapıyor olması başka sıkıntıları beraberinde getirebilir. Bu nedenle çocuğun devam edeceği bu okula adapte olabilmesi, alışma sürecinin en kaliteli şekilde atlatılması, öğrencinin hem sosyal hem akademik olarak eğitimini başarılı bir şekilde sürdürebilmesi için aile genci yakından takip etmeli, öğretmenleriyle iletişim halinde olmalı, gençle arasında iletişim kopukluğu olmamasına özen göstermelidir.

Sonuç olarak  yukarıda belirttiğim gibi, TEOG sınavı öğrencilerin eğitim süreleri boyunca girdikleri bir çok sınavdan sadece birisi. Öğrencinin sahip olduğu enerji ve potansiyeli doğru şekilde kullanabilmesi ve kendi geleceğini eğitimi ile şekillendirmesi kısmen kendisinin elinde olsa da, bu yaş döneminde gencin hedef belirleme, bu hedefe yönelik çalışmanın planlanması, bu süreçte gencin bilişsel ve duygusal alanda yaşayacağı zorlukların üstesinden gelinmesi ve sınav sonucuna göre yeni stratejilerin belirlenmesi aşamalarının tamamında ailenin desteği ve gencin yanında olması çok çok önemlidir. Aile gencin hem yanında olmalı, aynı zamanda bunu gence doğru şekilde ve doğru iletişim yöntemleri kullanarak aktarıyor olması önemlidir.

Siz değerli anne-babalara ve biricik evlatlarınıza sağlık ve başarı dolu bir öğrenim süreci dilerim. Umarız sizin için özel olarak derlenen TEOG sınavı ipuçları makalesini beğenmişsinizdir. Bu yazıyı etrafınızda TEOG sınavı ipuçları na ihtiyacı olacağını düşündüğünüz dostlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Saygı ve sevgilerimle…

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir