Sınav Kaygısı Çözümleri

2

Sınav kaygısı ve sınav kaygısı çözümleri… Hiçbir şey çocuğunuzun ruhsal ve bedensel sağlığından daha önemli değildir. Kesinlikle mutlu olamayan bir çocuk başarılı da olamaz. Bu nedenle sınav öncesi ve sonrası her dönemde çocuğunuzun yanında olun. Onu ne kadar sevdiğinizi ona her zaman hissettirin. Sınava hazırlık döneminde onun için yaptığınız maddi manevi tüm desteği, onu sevdiğiniz için yaptığınızı, kazanmasından ziyade onun çaba göstermesinin ve elinden geleni yapmasının sizin için daha önemli olduğunu mutlaka belirtin. Çocuğunuza başarıya adım adım ulaşıldığını, bunun bir maraton olduğunu hatırlatın. Herkes gibi onun da performansının zaman zaman düşebileceğini unutmayın. Bu gibi dönemlerde onu motive edip yüreklendirin.  Bilgi eksikliği olan konuları vakit geçirmeden tespit edin ve gerekli olan önlemleri alın. Sınav kaygısı ile baş edemediğini görürseniz profesyonel destek almaktan kaçınmayın. Çocuğunuzu iyi gözlemleyin, ruhsal bir sıkıntı yaşıyorsa, dikkat ve öğrenme sorunları yaşıyorsa bunların sebebini ve çözümünü bulmaya çalışın.

Sınav Kaygısı ve Buna Karşı Öğrenci Neler Yapmalı?

Sınavın sonucuna değil sürece odaklanın
Sınav ve sonuçlarını düşünmek zihinsel enerjinizi ve zamanınızı boşa harcamanıza neden olur. Günlük çalışma planları yapın, nasıl ilerlediğinize kendinizde şaşıracaksınız.

Olumsuz düşüncelerden uzak durun
Daima olumlu düşünmeye özen gösterin. Karamsar ve negatif düşüncelerle değerli  vaktinizi boşa  harcamayın. Hiç kimse sınava tüm bilgileri tam olarak bilerek giremez. Mutlaka bilgilerin bir kısmı unutulacaktır, önemli olan bunu en aza indirgemektir. Zihinsel enerjinizi yeni bilgileri öğrenmek ve eski bilgilerinizi tekrar etmek için kullanın.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın
Herkesin öğrenme ve çalışma stili farklıdır. Sizin bir deneme sınavında başarılı olamamanız, bir sonrakinde de başarısız olacağınız anlamına gelmez. Başkalarının ne yaptığını düşünmek yerine  eksikliklerinizi tamamlamaya çalışmanız daha faydalı olacaktır.

Planlı hareket edin, doğru ve etkili ders çalışın
Ders çalışırken kısa dönemli planlar yapmanız çok önemlidir. Tamamlanan her hedef kendinizi daha iyi hissetmenizi ve bir sonraki adımı atmak için daha hevesli olmanızı sağlayacaktır. Anlamadan, ezberleyerek çalışmak da bilgilerin çabuk unutulmasına sebep olacak, yorum yapma yeteneğinizi zayıflatacaktır. Anlamadığınız kısımları, çok basit bir şey bile olsa öğretenlerinize sormaktan çekinmeyin. Kendinizi iyi tanıyın, en iyi ne şekilde öğrendiğinizi tespit edin. Ve  mutlaka dinlenmeye zaman ayırın. Önemli olan çok çalışmak değil, etkili çalışmaktır.

Motivasyonunuzu yüksek tutun
Sınav kaygısı konusuna kapılarak kendinize güveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin. Küçük de olsa eski başarılarınızı sık sık  hatırlayın.

Ailenizden ve öğretmenlerinizden destek istemekten çekinmeyin
Moraliniz bozulduğunda, belli bir konuyu öğrenmekte zorluk çektiğinizde, çalışma programınızı oluşturmakta güçlük çektiğinizde yardım istemekten çekinmeyin. Unutmayın her başarılı sporcunun onu başarıya götüren bir antrenörü vardır. Bazen dışardan kendi göremediğimiz bazı eksiklerimizin bize söylenmesi çok faydalı olmaktadır.

Beslenmenize dikkat edin
Bol bol sebze ve meyve tüketin. Fazla yağlı ve ağır yemekler yemeyin. Kafein içeren içecekleri çok fazla alırsanız, sinirlilik ve çarpıntı yapacaktır.

Doğru nefes alın ve gevşeme egzersizleri yapın.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

 1. merhabalar,benim oglum da teoga girecek Hayırlısıyla basarili bir öğrencidir hep rahatti genelde denemelerdede iyiydi, yinede çok kotu degil ama sinava az kalfigi icin heralde yanlislar çıktıkça olmuyo yapamiycam heralde demeye basladi bildigim konular hep diyor hata yapiyirum diyor, bende endiselendim tabi..olsun arada olur noyke diyorum sen rahat ol yaparsinnsen diyurum ana tam ergenlik donemi bide fazla bisryde soylenmiyo.benim sizden ricam onun bu kisa süreli kaygılarını nasıl azaltabilecehime yardimci olmaniz..Teşekkürler

  1. Sare hanım,
   Öncelikle evladınız için en sağlıklı ve en güzelini dileriz. Bir gencin sahip olduğu bilgi potansiyelini sınavda doğru kullanabilmesi çok değerlidir. Evladınızın kaygı düzeyi ve bunun dikkat yönetimine etkisinin bilimsel testler ile analiz edilmesi fayda sağlayacaktır. Hangi düzeyde bir kaygıdan bahsediyoruz, 3 birm mi, 6 birim mi, 12 birim mi?? Her birisinin düzeyine göre izlenecek yol haritası farklıdır.
   Kaygı düzeyindeki artış, beraberinde dikkat yönetimi sorunlarını da beraberinde getirir. Dikkat ölçüm Nöro Test ile evladınızın dikkat yönetiminin yaş grubuna göre hangi düzeyde olduğunu saptayabiliriz: 2 birim, 8 birim mi, 16 birim mi dikkat sapması var? Bu veriye göre izlenecek yol haritası planlanabilir.
   Eğer kendi başınıza ne yapacağınızı soruyorsanız, en basit şekliyle, evladınıza güven duyduğunuzu ona hissettirmeniz fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler ve başarılar dileriz,

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir