Anasayfa Sınav Kaygısı Rehberi Sınav Stresi Neden Olur? Sınav Kaygısı İpuçları: Öğrencide Stres Belirtileri ve Anne-Baba Görevleri

Sınav Kaygısı İpuçları: Öğrencide Stres Belirtileri ve Anne-Baba Görevleri

2

Sınav Kaygısı Çözümleri: Her çocuğun akademik olarak güçlü ve zayıf olduğu alanlar olabilir. Doğru yaklaşım ve eğitim ile çocuğun zayıf yönleri geliştirilebilir, eksik yönleri tamamlanabilir, sınav kaygısı aşılabilir.

Ebeveynin ve öğretmenlerin başarı hırsıyla çocuğu yapabileceğinden fazla bir başarı göstermesi için zorlamaları çocuğun ya kaygısını çok arttıracak ya da tam tersine ders çalışmaktan tamamen soğumasına sebep olacaktır.

Sınav Kaygısı Çözümleri – Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Anlatıyor:

Sınav Kaygısı Çözümleri: Öğrencinin Kişilik Yapısı Etkisi

Hepimiz anne babalarımızdan belli bir genetik miras alarak doğarız. Bu zeminin üzerinde zaman içerisinde  çevrenin de etkisiyle kişilik gelişir ve kendine özgü olan kimliği oluşur. Bazı çocuklar doğaları itibariyle  ve anne babanın da eğitimi neticesinde mükemmeliyetçi bir kişilik geliştirme eğiliminde olabilirler. Bu çocuklar daha yarışçı, sürekli kendilerini başkalarıyla kıyaslayan, ve kendisinden beklentisi yüksek çocuklar olurlar.  Bu tip çocuklarda sınav kaygısı daha fazla ortaya çıkar.

Sınavla ve sonuçlarıyla ilgili olumsuz beklentiler ve düşünce kalıpları

Sınav kaygısını yaşayan çocukların çoğu enerjilerinin büyük bir bölümünü sınav esnasında yaşabileceklerini olumsuzlukları düşünerek harcarlar. Sınavla ilgili olarak sık olarak rastlanan yanlış düşünceler:
“Sınavı kazanamazsam kötü bir eğitim alacağım.”
“Ailemin benim için yaptığı bütün harcamalar boşa gidecek!”
“Öğretmenlerimi hayal kırıklığına uğratacağım”
“Ablam/ağabeyim bu okulu kazanmıştı, ben kazanamazsam başarısız sayılacağım!”
“Sınavda her şeyi unutacağım!”
“Ya sınavda cevapları kaydırırsam?”
“Başkaları benden daha fazla çalışıyor, bu çalışmayla kazanmam mümkün değil!”
“Asla konuları yetiştiremeyeceğim!”

Eğer evladınızda sınav performansını olumsuz etkileyecek düzeyde sınav kaygısı ve sınav stresi olduğunu düşünüyorsanız, kliniğimizden uzman değerlendirmesi için randevu almanız fayda sağlayacaktır.

Her öğrencinin katıldığı sınavda, sahip olduğu bilgi potansiyelini en verimli şekilde kullanmalıdır. Sınav stresinin doğru yönetilmesi, bu konudaki çok değerli bir adımdır.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

  1. Kızım su anda 11.sınıfta cok yogun bir sekilde sınav kaygısı yaşıyor. Kalp çarpıntısı mide,bulantısı,nefes alamama kendini aşırı derecede kötü hissetme gibi sorunlarla boğuşuyor. Bu problem ortaokul yıllarında kendini göstermeye başlamıştı fakat kendisi zamanla atlatır diye bizim de telkinlerimizle aşmaya çalıştık. Biz ailesi olarak sınav konusunda asla baskı ve kıyaslama yapmadık. Tam tersine sinavlari hicbir zaman hayatının odak noktası yapmaması için çok çaba harcadık. Ama problem giderek büyüyor ve ben cok endiseliyorum. Artik profesyonel bir destek almasi gerektigini düşünüyorum. Seneye üniversite sinavlari var ve daha da kötü olmasindan korkuyoruz. Bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi çalışmalar.

    1. Ebru hanım,
      Öncelikle evladınıza geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Bahsettiğiniz şikayetler olası bir performans anksiyetesi, sınav kaygısı gibi bir durumu düşündürüyor. Evladınızın biyo-psiko-sosyal muayenesi ile durum tespiti yapıalbilir ve izlenecek olan gelişim planı aileyle birlikte belirlenir. Bu konuda öncelikle ergen psikiyatristi Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın muayenesi ile durum tespiti ve analizi fayda sağlayacaktır. Detayları klinik telefonlarımızdan sorabilirsiniz, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
      Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir