Anasayfa Okul Başarı Rehberi Okulda Çocuk Neden Dışlanır? Okulda Dışlanan ve Arkadaş Edinemeyen Çocuklar

Okulda Dışlanan ve Arkadaş Edinemeyen Çocuklar

123

Arkadaş edinemeyen çocuklar.. Anne baba için sıkıntı veren deneyimlerden birisi de, çocuklarının okul ortamında bir arkadaş edinemediğini görmektedir. Arkadaş edinemeyen çocuk profillerine baktığımızda bu çocukların sıklıkla ya kendine güvensiz, çekingen, sosyal ortamlarda kaygı yaşayan; ya da benmerkezci, paylaşımcı olmayan, başkalarının haklarına saygı göstermeyen çocuklar olduklarını görmekteyiz.


arkadaş edinemeyen çocuklarArkadaş edinemeyen çocuklar

Hangi sebeple olursa olsun arkadaşları tarafından dışlanma veya bir gruba dahil olamama her yaştaki çocuk için ciddi derecede zorlayıcı olmakta, çocukta depresyon ve davranış bozuklukları gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Çocuğun sağlıklı arkadaşlık kurabilmesi için bazı sosyal becerileri kazanmış olması gerekir. Ortaklaşa oyun kurabilme, paylaşma, kendi isteklerini kontrol edebilme, sırasını bekleyebilme gibi.Tüm bunların gelişebilmesi belli bir süreci gerektirir. İki yaş civarı akranları ile yan yana, yani paralel oyun oynayan çocuk, üç yaşında karşılıklı oyun oynamaya başlar. Bu dönem kreşe başlamak için en uygun zaman kabul edilir. Çocuk bu yaşlarda ne kadar çok sosyal ortama girer ve ne kadar çok akranlarıyla birarada bulunursa sağlıklı ilişki kurma konusunda o kadar beceri kazanır.

Çocukta Sağlıklı Sosyal Gelişim İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her çocuk çok girişken olacak, çok sayıda arkadaşı olacak diye birşey yoktur. Bazı çocuklar diğerine göre yapısal olarak daha girişken veya daha içe dönük olabilir. Çocuktan beklentileriniz gerçekçi olsun. Çocuğu belli bir karakter özelliğini kazanması için zorlamak, kendini geliştirmesi yönünde tüm motivasyonunu kıracak, olumsuz deneyimler yaşadığında kendine güveni daha da azalacaktır. Yeni bir ortama girdiğinde çocuğu hemen kaynaşması için acele ettirmemek çok önemlidir, çünkü bu onun kaygısını daha da arttıracaktır. Bunun yerine çevresini gözlemlemesine izin vermeli, eğer hala çekiniyorsa harekete geçmesi için yüreklendirilmelidir.

ANNE-BABA OLARAK ÇOCUĞUNUZUN SOSYAL GELİŞİMİNİ NASIL KONTROL EDEBİLİRSİNİZ?

Arkadaş edinemeyen çocuklar ve onların sosyal beceri kazanmasında anne babalarının önemli katkısı vardır. Çocuklarına doğru ve rahat davranışlarıyla model olan anne babaların çocuklarında bu tip sorunların görülme olasılığı daha azdır. Ailece bol bol sosyal ortamlara girilmesi, çocuğunuzun arkadaşlarınının eve davet edilmesi, ev dışında arkadaşlarıyla buluşacağı programlar oluşturulması çocuk için çok faydalı olacaktır. Ayrıca spora yönlendirmek, resim, müzik, tiyatro gibi ilgi duyduğu alanlarda kendini geliştirmesini sağlayacak kurslara göndermek de yarar sağlayacaktır. Arkadaş ortamında saldırgan tavırlar sergileyen, oyuncaklarını paylaşmayan, kendinden daha küçük ya da daha büyük çocuklarla oynamayı tercih eden çocukların ebeveynlerinin eğitimle ilgili hatalar yaptıkları sıklıkla tespit edilmektedir. Çocuğa küçük yaşlarda sınırlarını öğretmedikleri, ebeveyn ile çocuk arasındaki ayrımın tam konulmadığı, aşırı serbest ya da aşırı katı eğitim sergiledikleri bilinmektedir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ÇOCUKLAR OKULDA NASIL ZORLUKLAR YAŞARLAR?

Küçük yaşlardan itibaren çocuğa paylaşmanın öğretilmesi, karşı tarafa zarar verici davranışların ortadan kaldırılmasına yönelik çocuğun eğitilmesi çok önemlidir. Okul öncesi eğitimin çocuğun sosyal gelişimindeki önemi gözardı edilmemelidir. Burada çocuğun erken yaşlarda edineceği deneyimler ileriki yaşlarda ona çok faydalı olacaktır. Çekingen çocuklar genellikle kendine güvende sorun yaşarlar. Arkadaşlarının kendisi hakkında ne düşüneceği, komik duruma düşeceği ya da beceriksiz görüneceğine dair endişe duyarlar. Bu nedenle bu çocukların yetenekli olduğu alanların ortaya çıkartılması, olumlu davranışlarına dikkat çekilmesi kendilerini göstermeleri için daha yürekli davranmalarını sağlayacaktır. Okulda öğretmenleriyle görüşülmeli, çocuğun yaşadığı zorluklar hakkında bilgi edinilmelidir. Ders aralarında ne yapıyor, nerede vakit geçiriyor, arkadaşları arasında kabul görüyor mu mutlaka öğrenilmelidir. Okulların rehberlik bölümleriyle iletişim halinde bulunmak bazı sorunları erken tespit edilip önlem alınması açısından yararlı olacaktır.


Okulda veya okul dışında ciddi derecede uyum güçlüğü yaşayan, dürtü kontrolü yetersiz, davranış bozukluğu gösteren çocuklarda altta yatabilecek psikiyatrik bozukluklar açısından değerlendirme yapılması faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun detaylı psikolojik değerlendirmesiyle, uyum güçlüğü, dürtü sorunları, dikkat yönetim sıkıntısı yaşayan çocuğunuzun muayenesi ile durum tespiti yapılacaktır.  Muayene ve uygulanacak testler ile durum analizi yapılması için, kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Çocuk ve Genç Kliniği,

Ataşehir – İstanbul
Tel: 0 216 6881474

okulda-dislanan-arkadas-edinemeyen-cocuklar

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(123)

 1. Benim 4 yaşında 3 yaşı da basladi kireşe ama bir yere gittiğimiz de çekingen ve korkak davranıyor eve arkadaşleri geldiğinde oynuyor ama az arkadaşlarinin arasın da sözü geçmiyor hiç kısacası kim ne derse onu yapıyor özgüveni çok düşük ne önerirsiniz bize

  1. Mine hanım,
   Öncelikle evladınızın neden bu şekilde davrandığının belirlenmesi gerekir. Bahsettiğiniz davranışlara sebep olan bir çok durum olabilir: çocukluk kaygı bozukluğu, performans anksiyetesi, bağlanma sorunları, büyüme gelişme sıkıntıları vb.. İlk adımda bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal muayenesi ile evladınızda durum değerlendirilmesi yapılması faydalıdır. Ardından gelişim planı belirlenerek, evladınızın kendisini daha rahat ve başarılı ifade etmesi sağlanacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba oglum 4.5 yaşinda, okulda çocuklardan korkuyor, sürekli ağliyor, ona kim yan baksa bile bana kızdılar, diye surekli ğozyaşim çikiyor deyip ağliyor. Artik okula da gitmek istemiyor

  1. Merhaba Ela hanım,
   Bahsettiğiniz durumun bir çok nedeni olabilir. Öncelikle durum tespiti için evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene sonucuna göre durum analizi yapılır ve gelişim planında izlenecek yol belirlenir. Çocuklarda okul fobisi, dikkat eksikliği, dürtü kontrol sorunları, bağlanma bozukluğu gibi durumlar bahsettiğiniz sıkıntıya neden oluyor olabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

   1. Merhaba,
    Yurt dışında eğitimci olarak çalıştığım dönem bizlere çok farklı kazanımlar sağlamış ve Bu süreç bir öğretmenin sadece ders vermek yerine öğrenciyi analiz ederek sorunlarını da analiz etmemizi sağlamıştır. Şu okuduğum yazıda çocuk, çocuklar tarafından kurban seçilen aşağılanan bir çocuk bir öğrenci görüyorum ve üzülüyorum. Bu oluşumlar çocuklarda, eğer böyle devam ederse büyük yaşlarda da hatırlayacağı travmalar yaşatacaktır. Bu gibi olayların eğitim camiasında gözlenerek yapan kişilerin okuldan uzaklaştırılması ve aileleriyle konuşulup bir daha yapılamaması sağlanmalıdır. Aşağılanmak(pesten) Avrupa okullarında yasaklanmış ve hiç bir suretle yeri yoktur. Sürecin devamında eğer çocukta travma yattıysa mutlaka destek alınmalıdır. Saygılarımla,

    1. Cumhur bey,
     Nazik katkınız için teşekkür ediyorum,
     Sağlıklı günler dilerim.

 3. Benim kızım da kreşe giderken bir arkadaşı sürekli onu dışlamasına rağmen ısrarla onunla oynamak istiyordu. Neyse kreş bitti kurtulduk derken ilkokula başlayınca daha büyük bir sorunla karşılaştık. Burada da sınıfta popüler olan bir arkadaşını gözünde çok büyüttü. Arkadaşı sürekli onu rencide edip arkadaşları önünde küçük düşürmesine rağmen onun en iyi arkadaşı olmasını istiyor. Kızımın özgüven problemi mi var. Bağlanma sorunu mu var. Ne yapabilirim. Yardımcı olur musunuz?

  1. Vildan hanım,
   Evladınızın öncelikle detaylı bir biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılarak, bahsettiğiniz duruma neden olan sebeplerin belirlenmesi gerekir. Bir uzman çocuk psikoloğundan destek almanız fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. 3.5 yasinda oglum var avuszuryada yasiyorum. Gecenlerde gelisim konusmasi yaptik ve 0-3 yas grubunda ne duyduysam aynilarini duydum. Sürekli tek basina oynuyormus baska cocuklar geldimi onlarin oyununu izleyip gülüyormus ama aralarina katilmiyormus hickimseyle konusmuyormus. Tuvalet egitimindeyiz suanda hickimseyle konusmadigi icin söylemiyormus. Dil problemimiz var koca binada tek türk cocugu ve almanca ögrenmesi zaman alacak. Kendi basina elbisesini ayakkabisini giyemiyor diye sürrkli gezi zamani agliyormus. Oranin acisinida evde cikartiyor hadi kendin giyin dedigimde 3 saatde gecse giymiyor. Napacagimi bilemiyorum.

  1. Nuray hanım, öncelikle kolaylıklar dileriz. Bahsettiğiniz belirtiler nedeniyle evladınızın detaylı bir biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesinin ACİL olarak bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından yapılması faydalı olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. Benim kizim 11 yasinda.ilkokulda pek cok samimi arkadasi vardi.fakat simdi besinci sinifa gidiyor ve yil sonu yaklasmasina ragmen hala bir arkadas edine.medi.kendisi de bunun icin cok uzgun.ben cok sıkıcıyım,kimse bana gulmuyor gibi laflar ediyor.ayrica sinif birincisi oldugu icin diger kizlarin onu kiskandigini soyluyor.yapi olarak cok cekingen bi cocuk.onun icin bu yil muzik kursuna gonderiyorum ama hic faydasi olmadi.cok uzgunum ne yapmaliyim bilemiyorum

  1. Melek hanım,
   Çocukların sosyal gelişimi çok önemli ve yakından izlenmesi gereken bir durumdur. Eğer ki evladınızın yakın arkadaş edinme konusunda sıkıntısı var ise, öncelikle muayene ile bunun nedenleri belirlenir ve ardından gelişim planı seçilerek, uygulanır.
   Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapması ilk adım olmalıdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Selamlar,
  Oğlum 9 yaşında. Kendi yaşıtlarından biraz daha farklı bakıyor bir çok şeye. Biraz daha büyük bazen, bazen biraz daha çocukça oluyor. Arkadaşlarından bazıları gıcık olarak niteliyor. Onunla zaman geçirmeyi isteyen bir kaç arkadaşı var. Genellikle küçük parçalı legolar, puzulle, deneyler, gibi aktivitelerle büyüdü. Pek sosyal değildik. Bu sene biraz biraz açılmaya çalıştık. Bazen çok yalnız kaldıgını düşünüyorum. Arkadaşlarının bir arada olacağı bir organizasyonda bugun onunla okul dışında zaman geçirmek istememsi açıkçası çok zoruma gitti. Sevgilerimle.

  1. Sibel hanım,
   Bahsettiğiniz duruma neden olabilecek bir çok sebep olabilir, çocukluk depresyonu, dikkat eksikliği, kaygı bozukluğu, sosyal fobi, mizaç özellikleri, bağlanma sorunları, özgüven sorunları vb…
   Öncelikle evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesinin bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından yapılması fayda sağlayacaktır,
   Sağlıklı günler

 7. Merhabalar.18 yasinda erkek evladim var.arkadaslariyla bulusmaya gidip geldikten sonra derin bir gerginlik yasiyor.bazen agldigi da oluyor.arkadaslariyla nasil konusmasi gerektigi konusunu kafasinda cok buyutuyor ve sorun haline getiriyor.gereksiz bir gerginlik icine giriyor.kendini beceriksiz olarak goruyor.yogun sikinti yasiyor ve sonra duzeliyor.bir daha yine oyle olacagina dair endise basliyor.bize anlattigi kadariyla arkadas ortaminda kendini yetersiz goruyor ve kendi yerine baska bir arkadasi olsa bu durumda ne yapardi veya nasil davranirdi gibi sorularla kendini yipratip duruyor.artik kurtulmak istiyor ve sizce bu durum normal ergenlik donemi durumumudur.yoksa ciddi bir problem olabilirmi.tesekkurler simdiden.

  1. Güray bey,
   18 yaşındaki birey artık bir genç yetişkindir. Genç yetişkinin yaşamında ne kadar çok sanat, kültür, edebiyat, sinema ve tiyatro olursa, kendisini geliştirmesine o kadar fayda sağlar. Evladınızın hem kendisini ifade konusunda gelişmesi ve rahatlaması adına, hem de yaşamı algılamasına gelişim desteği sağlaması adına, birlikte zaman geçirin. Baba ve oğul diyaloğu çok çok değerlidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. Dr bey benim 7 bucuk yaşında bir oglum var okulda surekli beni oyuna katmıyorlar diye ağlıyor oglum arkadaslarina nasil bir tutum sağlayabilir cok üzülüyorum

  1. Eda hanım,
   Öncelikle durumun nedeni belirlenmelidir. Bahsettiğiniz durum yüzlerce farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Önce durum tespiti yapılmalıdır. Evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılarak durum nedeni belirlenir, ardından çözüm haritası oluşturulur. Çocuk psikiyatrisi ve çocuk psikoloğu uzman desteği almanız fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 9. Dr bey merhaba benim 10 yasinda kizim var kendi yas grubu tarafindan devamli dislaniyor oyuna alinmiyor buna hem ben hemde kendi cok uzuluyor sebebini ne olabilecegini kendine sordugumda bilmedigini söyluyor normalde benim cocugum cok aceleci yerinde duramiyan baya stressli biridir kendini savunamiyor arkadaslari kizima bisey dedigi zaman karsiligini vermek yerine agliyarak bana geliyor ne yapacagimi hic bilmiyorum kizimin bu haline cok uzuluyorum bu durum sizce buyuyunce duzelirmi

  1. Berengül hanım,
   Bahsettiğiniz durumun ilerleyen yıllarda kendiliğinden düzelmesini beklemek doğru değildir. Öncelikle durum analizi ve değerlendirmesi yapılarak bahsettiğiniz sıkıntılara neden olan sebepler belirlenir ve çözüm planı oluşturulur. Uzman desteği alınız, yaşam sizin ve evladınız için daha kolaylaşacak ve güzelleşecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. Çocuğum 10yaşında ve arkadaş edinmekte güçlük çekiyor. Normallik derecesinde sosyal çevremiz var. Okul ortamında dışlandığını ve yanlız kaldığını söylüyor. Kızımın tek çocuk olmasından ötürü fazla paylaşımcı değil. Olaylara Ani ve bazen aşırı tepkiler verip arkadaşlarının ondan uzaklaşmasında rol oynuyor. Arkadaşlarını evimize davet ettiğimizde anlaşma sağlıyor. Fakat biraz ben merkezci. Elimizden geldiği kadar arkadaşlarıyla beraber aynı ortamlara sokmaya çalışmamıza rağmen çok güzel sonuçlar alamıyoruz. Arkadaşlarıyla görüştükden sonraBazen evimize döndüğümüzde mutsuz olarak dönüyor. Sağlık problemlerinden ötürü spor gibi faaliyetlere katılamadı. Üzüldüğünü biliyor ve bu eksikliği onunla beraber vakit geçirerek doldurmaya çalıştım.Okulda yaşadığı problemleri evde davranışlarından yada konuşmalarından anlıyorum. İçine kapanık bir çocuk değil . Aksine girişkendir. Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  1. Ebru hanım,
   Anne ve baba, çocuğunun anne ve babasıdır, arkadaşı değil. Evladınızın arkadaşlık ilişkilerinde sosyal gelişim açısından uzman analiz ve değerlendirilmesinin yapılması fayda sağlayacaktır. Öncelikle bir uzman klinik çocuk psikoloğu tarafından biyo-psiko-sosyal gelişim muayanesi yapılarak durum tespiti sağlanması uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. 4.5 yaşında bir kızım var kreşe gidiyor. Kreşte bir kız arkadaşı güzel kıyafetler giydiğinde çok kötü elbisen çirkin olmuşsun, öö gibi şeyler deyip dil çıkarıyormuş. Oyun esnasında ben Elsa karakteri olmazsam sana kostüm almam seni doğum günüme çeğırmam,seninle arkadaş olmam şemsiyeni bana hediye et yoksa sana çamaşır makinesi almam seninle arkadaş olmam. Kızımın kurduğu oyunlardan gelip arkadaşlarını alarak oyunu bozup seninle arkadaş olamayacağız benim oynumu oynayacağız gibi şeyler söylüyormuş. Kızım da bu durumda üzülüyor fakat söylediği kötü olmuşsun gibi sözleri duymamak için kabul ediyor. Ben vermesem bana elbisen kötü der,diyor. Benimle arkadaşlık yapmaz diyor. Ben savunma mekanizmasını ve davranılını nasıl geliştirebilirim? Teşekkür ederim

  1. Fulya hanım,
   Evladınızın neden öyle davrandığı ve arkadaş ilişkilerini yönetirken takındığı tutumların öncelikle biyo-psiko-sosyal muayene ile belirlenmesi fayda sağlayacaktır. Bu konuda uzman bir klinikten destek almanız uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 12. Hocam oglum 6 bitti 7 den gün aldı ben hariç ailedeki dedesi babaannesi vb. Herkese agresif tavırlar sergiliyor küfür ediyor arkadaşlarını kaybetmekten korkuyor heyecanlı davranıyor diğer çocuklar oğlumu kullanıyor araba getir su getir oyunlarına dahil etmiyorlar hangi çocuğu görse bir ortamda arkadaş olabilirmiyiz diyor oglum çok akıllı kendi kendine okuma yazma öğrendi her konuyu tartışabilirsiniz rahatlıkla çok çabuk öğreniyor ama küfür etmesini arkadaşlarını kaybetmemek için kendini kullandirmasini sinirinden kurtulmak istiyoruz sizce ne yapmalıyız kreşe yolladık anlaşamadı çocuklar gizlice buna biseyler yapıyor bu açıktan yapınca suçlu oluyor diğer arkadaşlarının suçlarında öğretmenlerine karşı onları savunuyor tartışıp öğretmene kızıyor bu gibi şeyler hocam

  1. Ali bey,
   öncelikle evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim değerlendirmesi yapılmalıdır, bahsetmiş olduğunuz duruma neden olan durumlar böylece tespit edilir. Çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktorunun muayenesi uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

  2. Benzer sorunlar bizdede var maalesef.test yapıldı üstün zekalı çıktı ama bu bile bizi mutlu etmedi.çünkü kendisi mutlu olamıyor.

 13. Merhabalar 6,5 yaşında bir oğlum var ve bu sene okula başlayacak. Üç yıldır anaokuluna gidiyor. Malesef çok asosyal bir çocuk arkadaşları arasında hiç kabul göremedi. Hiç arkadaşı yok çok yalnız bir çocuk. Başka ortamlarda başka çocuklarlada oynamaya başlayınca kısa bir süre sonra dışlanıyor. Okulda hırçın davranışları ve dürtüsel hareketleri vardı. Hiperaktivitesinin olmadığı aksine dikkatinin ve algısının diğer çocuklara göre daha iyi olduğu söylendi sürekli. Okuma yazmayida kendi kendine öğrendi üstelik.Fakat sosyal hayata giremiyor dürtüsel davraniyor ve tehlikeli işler yapiyor yerinde duramiyor. Çok kaygılanıyorum onun için.Çoban gibi başındayız.En son gittiğimiz uzman dort seanslık terapiden bahsetti fakat işe yaramayacağından endişeleniyorum.İlaç falan kullanmakta istemiyorum. Ne yapabilirim bana ne tavsiye edersiniz?

  1. Melike hanım,
   Evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesinin bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından gerçekleştirilmesi fayda sağlayacaktır. Öncelikle durum analizi yapılarak, izlenecek gelişim planını tıp doktoru belirler.
   Sağlıklı günler dileriz.

 14. Hocam kızım 2 ay sonra 11 yaşına girecek yaşıtlarına göre el becerisi geride üzerini bile doğru düzgün giyemiyor ve ders çalıştırmakta zorlanıyoruz konuları bile zar zor öğretiyoruz çocuk piskiyatrisine götürdük dikkat eksikliği var dedi medikinet 30mg hap ve prozac şurup verdi aşırı derecede kaygı var arkadaşlarıyla ciddi anlamda iletişim problemleri var IQ testi yapıldı %91 çıktı ne yapmamız gerek yardımcı olursanız seviniriz bu arada bende ve eşimde aşırı sinir var dayanamıyoruz artık şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet bey,
   Evladınızı muayene için götürdüğünüz çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene etmiş, klinik bulgulara göre bir tanı koyarak tedavi önerisinde bulunmuş. Doktorunuzun söylediği tedaviyi uygulamanız uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Hocam kardeşim 6 yaşında arkadaş edinememe problemi var. İki yıldır kreşe gidiyor fakat hala bir ortama girdiğinde çocuklardan soyut duruyor. Oyuncaklarını paylaşmıyor herkes kendi oyuncağı ile oynasın istiyor. Bu arkadaş edinememesi bir kaç çocuk tarafından kabul edilmemesi ile başladı. Oyun oynarken kurallara uymak istemiyor. Hep ben kazanayım istiyor. Neyapmalıyım

  1. Şule hanım,
   Öncelikle bahsettiğiniz durumun nedeni belirlenmelidir. Durum tespiti ve neden belirlenmeden, çözüm için hangi adımların uygulanacağı bilinemez? Bahsettiğiniz sıkıntılara neden olan bir çok durum olabilir, örneğin:
   – Çocukluk depresyonu
   – Özel öğrenme güçlüğü
   – Gelişimsel sorunlar
   – Kaygı Bozukluğu
   – Bağlanma sorunları
   – Özgüven sorunları
   – Sözel beceri kazanımında eksikler
   – Yaygın gelişimsel bozukluk
   – Dikkat eksikliğ, vb…
   Bunların hepsi bahsettiğiniz şikayetler şeklinde kendisini gösterir. Öncelikle bahsedilen şikayetlere neden olan durum tespit edilir. Bu tespit çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile olur. Ardından gelişim planı seçilir ve uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 16. 9 yasinda ki kizim surekli Arkadas konusunda problem yasiyor arkadaslarini kolayca buluyor daha sonra arkadaslarinin onu biraktigini soyleyip uzuluyor nedenini sordugumda ” Beni fazla eglenceli bulmuyorlar diyor …aslinda kendisinin kimseyi kirmayan anlayisli ve paylasimli bir yapisi var Elimizden geldigince sosyal ortamlar da da bulunuyoruz … bu durumu nasil cozebiliriz gercekten fikirlerinize ihtiyacimiz var….

  1. Esma hanım,
   Acaba evladınız neden böyle davranıyor, öncelikle bunun belirlenmesi gerekir. Çocukların arkadaşlık ilişkileri yönetiminde sorun yaşadıkları bir çok durum vardır: kaygı bozukluğu, çocukluk depresyonu, dürtüsellik, hiperaktivite bozukluğu, dikkat eksikliği bozukluğu, bağlanma sorunları vb…. öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene ederek durum tespiti yapmalıdır, ardından izlenecek gelişim planı belirlenecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 17. Merhaba, benim 8yasinda oglum ve yaklasik 3 yildir arkadaslari arasinda dislanma, mutsuz arkadaslik iliskileri yasadigini fark ediyorum. Bunun icin okulda ogretmenleri ile gorusuyorum, kendim bir psikologdan destek almayi denedim, cocugumu konusunda prof olmus bir psikiyatra goturuyorum, iki farkli ilac denendi, testler yaptirdim. Durumu cok agir sorunlu olmamasina karsin kendisi cok mutsuz, benim cevremdeki buyukler bana cocugumla ilgili surekli ovguler yagdirdiklari, begenme ifadeleri soyledikleri bir cocuk. Bu durum artik icinden cikilmaza dogru gidiyor, surekli kitaplar okuyorum, uzmanlarla gorusuyorum ama hic bir gelisme kaydedemiyorum. Nasil bir yol izleyecegimi artik bilemiyorum, yardimci olabilirseniz cok minnettar olaurum, tesekkurler.

  1. Deniz hanım,
   Öncelikle evladınız adına en güzel dileklerimizi sunarız. Bahsettiğiniz süreçte anladığımız avladınıza muhtemelen kaygı bozukluğu ve/veya depresyon tanısı konulmuş ve ilaç tedavisi başlanmış. Bununla birlikte bu süreçte uzman çocuk psikoloğu desteği alınması gereklidir. Kliniğimizde böyle durumlarda şu yol haritasını izliyoruz: çocuk psikologlarımız anne-babaya yol göstererek, siz evladınıza nasıl davranacaksınız, size düşen görevler nelerdir, evladınızla nasıl sosyal zaman paylaşacaksınız gibi konuları ele alarak, aile içi iletişimi kuvvetlendirmek çok fayda sağlamaktadır.
   Çocuk psikoloğu randevusu için iletişim telefonlarımızdan yardım alabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 18. Merhabalar kızım 14 yasında 3 yıldır kurduğu kız arkadaslıkları nı kaybetme korkusu yaşıyo telefon elinden düşmüyor a sosyal hiç bir faaliyeti kabul etmıyor hıç bir sorumluluğu almak istemiyo çokta çalışkan ders harıcı hıç bir disiplini yok dışarı cıkmıyor kurduğu arkadaslıkları bı anda bıtıyo nedenını konusamıyoruz beni anlamıyosunuz demekten başka bişey demiyor .nereye goturmeliyim neler yapmalıyım hengı testtır bu yapılan yardımcı olursanız sevınırım.şimdiden teşekkur ederım.

  1. Aliye hanım,
   Öncelikle evladınızın neden bahsettiğiniz şekilde davrandığının belirlenmesi gerekir. Bunu tespit etmek için çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi gereklidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 19. Ben şahsen fazla girişken ve sosyal olmayan ama çekinik de olmayan ve insanları da fazla sevmeyen güven sorunu yaşayan agresif ve kolay sinirlenen bir ablayım. Kardesim ise küçükken bile hiç tanımadığı insanlara gidip merhaba benim adım ali senin adın ne diye sorabilen cevap alana kadar bu cümleyi tekrarlayan arkadaş canlısı sevimli dışa donuk bir cocuktu . Şuan 17 yaşındayım biraz büyümüş de küçülmüş mü desem yoksa küçülememis mi desem bilmediğim bir kisiligim var ben oyun oynayamiyorum en azından kardeşimin istediği gibi… Bu yüzden kardeşimin daha çok dışarıya yöneldiğini hissediyorum. Ve oynadığı çocuklar da baya insanın sabrını zorlayan cocuklar assagıda oynarken mutlu olmadığını da biliyorum ancak yine de eve gelmiyor. bir de anne babam çalışıyor evde yalniz kalıyoruz 20.00a kadar yaklaşık olarak. annem 20.00da geliyor babam 23.00 gibi bazen daha erken bazen daha geç babam gelince hep beraber sessiz sinema tabu ve isim bitki şehir gibi şeyler oynuyoruz o zaman kardeşim mutlu oluyor ben de mutlu oluyorum . Ancak sadece oyun oynuyor hiç ders yapmıyor ya telefon ya TV ya bilgisayar ya sokak sürekli bunları yapması beni uzuyor. Bir de benim okuduğum okulda okuyacak oradaki ogretmenlerim beni cok severler hala ancak ben kardeşime ablan böyleydi sen niye boylesin demelerini değil ablan böyleydi sen daha iyiisin demelerini istiyorum ne yapmalıyım hem biraz aramızı iyileştirmek için hem de biraz derslerine odaklamak için hem de arkadaş seçimleri için
  Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Kübra hanım,
   Konu hakkında öncelikle anne-babanızla iletişim halinde olmanız uygundur. Duygu ve düşüncelerinizi onlarla paylaşınız, aile içi iletişimde sağlıklı yntemler izlenmesi uygundur,
   Sağlıklı günler dileriz.

 20. Mrb erkek 1. Sınıfa giden bir oğlum var.çekingen bir yapıya sahip hemen arkadaşlık kuramıyor okulda tanıdığı 2 arkadaşı var başka sınıfta tanıdığı için onların yanına gidiyor teneffüslerde.sınıfta tek oturuyor arkadaşlarının arasına girmiyor biri yanına gelirse konuşuyor ya da yanına oturursa.ben de daha yalnız kalır diye korkuyorum.sınfta rahat ol arkadaşlarınla konuş sohbet et demek istemiyorum aynı şeyleri söyleme diyor.ben de arkadaşlarının ismini öğren bize söyle diyorum öğrenip söylüyor rahat hareket edemiyor hep ince düşünüyor.kendini yoruyor.

  1. Melek hanım,
   Evladınızın neden bahsettiğiniz şekilde davranış sergilediğini muayene edip belirlemek fayda sağlayacaktır. Bir çok nedenden dolayı, bahsettiğiniz davranışlar gerçekleşiyor olabilir. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ilk adım olmalıdır.
   Sağlıklı günler.

 21. Merhaba Gökçe Hanım.12 Yaşında bir oğlum var. Babası ile 7 senedir ayrıyız. Oğlum okulda arkadaş edinemiyor. çünkü tüm arkadaşlarına fazlasıyla taviz verdiği için oğlumu önemsemeyip aralarına almıyorlar. Bu derslerine olumsuz yansıyor. bununla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz

  1. Gülten hanım,
   Acaba evladınızın neden bahsettiğiniz şekilde davranıyor? Öncelikle çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ile bahsettiğiniz durumlara neden olan sebep ortaya çıkartılmalıdır: kaygı bozukluğu, çocukluk depresyonu, bağlanma sorunları, sosyal fobi, dürtü kontrol sorunları, dikkat eksikliği, davranım bozukluğu, karşıt olma-karşıt gelem sorunu gibi durumların hepsi bahsettiğiniz şikayetlere neden olabilir, inceleyip bakmak çözümün ilk adımı olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 22. Hocam benim kızım 12 yaşında orta iki öğrencisi ilk öğretim döneminde bu şekilde sorunlarımız yoktu.şimdi sınıfta gruplaşma dışlama olduğundan yakınıyor.sınıf arkadaşının hakaret eden sözler kullanıp yapamazsın beceremezsin diye çıkış ları oluyormuş diğer çocuğun üzerine gitmem yanlış durum kendi kızıma nasıl yaklaşacağım bilemiyorum.öğretmenleri ile görüştüm bişey değişmedi. okulda Daha ikinci hafta bu sorunlarla uğraşmaya başladık yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ayşe hanım,
   Evladınızın arkadaşlık becerisini geliştirmesi adına sosyal ortamlarda bulunması uygundur. Takım sproları ya da sınıf içi sosyal faliyetler, tiyatro-gösteri gibi ortak yapılan çalışmalarda yer alsın. Sizler diğer öğrencilerin velileri ile yakınlaşın, önce anne-babalar yakın olursa, çocuklar kaynaşacaktır.
   Sağlıklı günler.

 23. 8yasinda oglum 2.sinifta başka bi ile tayinimiz çıktı. Okul değiştirdi sınıfta hiçbir problem yok diyor ogrwtmen.ama tenefuste tek takılıyormys.gecen yıl ananesi ogretmeniydi yeni öğretmeni çok seviyor mutlu geliyor okuldan ama tenefuste bahçede sadece top oynuyorlar futbolu çok sevmiyor eski okulu kolejdi parkı felan vardı burası çok kırsal bir kesim normakmidir tek takılması

  1. Yasemin hanım,
   8 yaş çocuğun arkadaşları ile iletişimi önemli ve değerlidir. Evladınızın devam ettiği okul velileri ile iletişim geliştirin, siz aileler ile yakınlaştıkça, çocuklar kaynaşacaktır.
   Sağlıklı günler.

 24. Iyi günler
  Oğlum 1.sinifa başladı. Sınıfta öğretmeni verdiği ödevi diğer arkadaşları bitiriyorken benim oğlum daha yeni başlamış oluyor.hala arkadas edinemedi ve dislaniyor.dun saçlarının önünü dibinden kesmiş geldi saçını kısa kesmek zorunda kaldık şimdide kel diye dalga geçiyorlar diyo okula gitmek istemiyor.bu uyum sorununu nasıl aşabiliriz.1 yaşında kardeşimiz var ve bende işi bıraktım çok zor bir durumdayım yorumunuzu beklemekteyim.
  Saygılarımla.

  1. Sevda hanım,
   Öncelikle evladınızın neden öyle davrandığı belirlenmelidir. Neden belirlendikten sonra, çözüm planı oluşturulur ve uygulanır. Nedeni belirleyecek olan çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 25. Merhabalar, benim 3.5 yaşında bir kızım var. Bu yıl onu ana okuluna kaydettirdim.3 yas grubuna. Ilk hafta hic sorunsuz basladi okula ama ikinci hafta gitmek istememeye basladı, sebebini sordugumda, orda kardesler var benden kücükler ve benle arkadas olmak istemiyorlar dedi. Benim kızım hep kendinden büyük cocuklarla arkadaslik ediyor ve beklentileri de gelisimi de o yönde. Acaba 3 yas grubuna degil de 4 yas grubuna gondersem bunun bir faydası olur mu? Tesekkurler.

  1. Selma hanım,
   bahsettiğiniz durumda çocuğa özel yol çizilmelidir, bütün çocuklar kendi içinde farklı mizaçtadır. Yuva öğretmenlerini dinleyin,
   Sağlıklı günler,

 26. Merhaba . Benim kardesim 13 yasında liseye yeni başladı . 1.sınıftan bu yana dersleri hiç iyi olmadı. Özel bir eğitim merkezinden destek almakta. Nerede ne konusulması gerektiğini , kişisel bakımını , arkadaş edinme çabasını yerine getiremiyor . Sürekli oyun oynamak istiyor. Akranlarının yapyığı hiçbir şeyi yapmıyor. İnsanlarla sürekli dalga geçme eğiliminde . Hiperaktivite problemi var. Lise tercihinde de yerleşemedi. Lise eğitimi için mahalle okulu bile uygun görmedi . Onu nasıl topluma kazandırabilirim ? Hem kişilik hem de kariyer kazanması için neler yapabilirim? En azından meslek edinmesini istiyorum . İleride aklı başına geldiği zaman bana hiç yardımcı olmayan ablam vardı demesini istemiyorum . Hiçbir şeyi paylaşamıyoruz . Oturup herhangi bir konuda konuşamıyoruz bizi dinlemiyor aklı hep başka yerlede oluyor . Sinemada bile sürekli beni konusturup sıkıldığını söylüyor . Çarşıda tanımadığı insanlara gereksiz muhabbetler açıp sorular soruyor. Tanımadığı insanlara bakıp gülüyor . ( kel bir adam gibi) onunla ilgilenmek için herşeyi yapıyorum ama sonuç alamıyorum ne önerirsiniz?

  1. Hafize hanım,
   Konu hakkında anne-babanızı bilgilendiriniz. Kardeşinizin bir ergen psikiyatrisi tıp doktoru tarafından muayanesi fayda sağlar, bahsettikleriniz yüzlerce nedenden kaynaklanıyor olabilir. Önce muayene ile durum nedeni belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 27. Merhaba Gökçe Hanim. Benim 8.sınifa giden kızım var. Eşim 7 sene evvel vefat etti ve evlatlarıma hem annelik hem de babalık yapmaya çalıştım. Kızım okula her gün geç gidiyor , öğretmenlerini sevmiyor , okul kurallarına uymuyor. Dışarı karşı çok içe dönük , çekingen evde ise tam tersi. Ben bu duruma çok üzülüyorum ne yapmam ve nasıl davranmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz.

  1. Şerife hanım, öncelikle evladınızın neden bahsettiğiniz gibi davrandığı belirlenmelidir. Bir çok sebep olabilir, muayene edip bakmak gerekli. sağlıklı günler dileriz.

 28. Mrb benim kızım var 4 yaxında krese gidiyor. Önce isteyerek gidiyordu.fakat şuan gitmek istemiyor .götürfüğümüz zaman ağlıyor bırakmıyor.gözlemlediğim kadarıyla kimseyle nuhattap olmuyor. Oyuncagını alsalar küsüp köşeye geçiyor.kimseye katılmıyor hırçın davranıyor.çok çekingen olmasından dolayı buda beni çok uzuyor..ama normal hayatında çok acık baskın karakteri var ama okulda tam terdi. Bana çok düşkün aynı zamanda çalışan anneyim.onunla fazla vakit geviremşyorum.o un bu durumuna ne yapabiliriz

  1. Özlem hanım,
   Acaba evladınız neden öyle davranıyor? Evladınızın bahsettiğiniz davranışına sebep olan durumun belirlenmesi gerekir. Bunu ortaya çıkartacak olan biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir. Bir çouk psikoloğundan destek almanız uygundur.
   Sağlıklı günler

 29. Merhaba hocam 8 yasinda tourette sendromu tanısı konulan bir oğlum var tikleri gözle görülen ile seviyede değil su anda arkadaşları ile ilişkilerinde sürekli problem yaşıyor grup oyunlarından sürekli ağlayarak ayrılıyor benimle oynamıyorlar ya da dalga geçiyorlar diyor aslında klasik çocukça davranışlar sergiliyor arkadaşları ama oğlum alınganlık yapıyor tek tek bir araya gelirse hepsiyle anlaşıyor ancak grup halinde olunca sürekli problem çıkıyor nasıl bir yok izlemeliyim yonlendirirseniz sevinirim

  1. Nuray hanım,
   Tourette Sendromu için evladınızı takip eden çocuk psikiyatrisi tıp doktorunun ekibinde yer alan çocuk psikologları ile terapi çalışmaları yapılması faydalıdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 30. Merhaba .. kızım 4 buçuk yaşında.. çok konuskan , girişken ve arkadaş canlısı.. normalde çok sabırlı, paylaşımcı ve cabuk arkadaş edinir.. fakat kreşte kimse onunla oynamıyor.. çirkin diyip, çok kibar konuşuyorsun diyerek yanlız bıraktıklarını söylüyor.. oynamak için gitsede dalga geçip kulaktan kulağa konuştuklarını söylüyor.. ne yapmalıyım

  1. Direm hanım,
   Kendi başınıza çözebilecek olsaydınız, çoktan sorunu çözmüş olurdunuz, uzman desteği almak için gecikmeyin, beklemeyin. Bir çocuk psikoloğundan destek almanız fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 31. Benim kızım 6 yaşında okula yeni başladı.. okulda arkadaşları tarafından dislaniyo öğretmen ders anlatırken sınıfta guluyormus bagriyomus.. kizimla konuşuyorum kimse benle oynamıyor dio.. napmaliyim çaresiz kaldim

  1. Hatice hanım,
   Evladınızın neden öyle davrandığının öncelikle belirlenmesi gerekir, bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoruna evladınızı muayene için götürmeniz uygundur.

   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 32. merhaba hocam. benim kardeşim 9 yaşına girecek. ilkokul 3.sinifa gidiyor. 1. ve 2. sinifi devlet okulunda okudu ancak o sinif cok kalabalik ve yeterli egitim almadigini düşünerek özel okula verdik bu yıl. ancak onlar egitim olarak, kardesimden biraz daha ilerideler. kardesim sınıfta biraz geri kaliyor işledikleri dersleri bilemiyor pek fazla. bu sinifta hic mutlu degil. arkadaslarinin onun sevmedigini ve disladigini söylüyor. ogretmeniyle konustuk. pek fazla bisey yapamayacagini soyledi. ne yapacagimizi bilemiyoruz cok endiseliyiz. onun ders basarisini da etkiliyor sınıfta sevilmiyor olmasi.

  1. Kübra hanım,
   Öncelikle kardeşinizin bahsettiğini öğrenme sorunu çözülmelidir. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene etmesi uygundur.

   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 33. Merabalar 2.sinifa giden kizim var.Arkadaslariyla ilk basta iyi anlasiyor sonrasi hep kavgayla bitiyor.Arkadaslarinin kusurlarini hep yuzune soyleyerek kucuk dusurup uzuluyor.cocuklarda kizimla cok. vakit gecirmek istemiyor .surekli konusmamiza ragmen devam ediyor bu seferde Aileleri gorusturmek istemiyor cocuklarimizi eziyor diye bu konuda cok sikintiliyiz

  1. Gülsu hanım,
   Bir çocuk psikoloğu desteği alınız, tüm sıkıntıların nedeni belirlenir, çözümler sağlanır.

   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 34. Merhaba oğlum 4.5 yasinda bu yil anaokuluna verdik ilk verdigimiz okul 2 gun sonra oglumuzun asiri haraketli ve duzen bozucu oldugunu otoritesini sarstiğini onunla devam edemiyecegini soyledi bizde hemen aldik ozel bir okula verdik 1.5 aydir hergun sikayet aliyorum durmuyor tehlikeyi bilmiyor duzene uymuyor etkinliklere katilmiyor sadece kosmak tirmanmak ve oyuncaklarla oynama istiyor dediler ve en sonunda da dun açikcasi oglumla daha fazla devam edemiyceklerini yardim almamizi ve seneye okula vermemizi soylediler oglum okulunu cok seviyor dunden beri gozyasi dokuyor evde hic boyle bir cocuk degil evet haraketli ama katlanilmayacak derecede degil açikcasi şoklardayiz benim merak ettiğim konu şu evet yardım alicaz tabiki ancak bu şekilde davranip oğlumu kotu cocuk ilan edip kapi ďısari etmelerimi gerekiyor yoksa onu kazanmalarimidir doğru olan ben çocuğa yardim alayim tamamda okula istemiyoruz düzenimizi bozuyor ne demek ve benim çocuğum bu durumda okula alınmayacak mi yoksa her okuldan atilacakmi boyle onerinizi merak ediyorum

  1. İlknur hanım,
   Evladınızın davranışlarını bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayene ederek gözlemlemesi fayda sağlayacaktır.

   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 35. Merhaba Gökçe hanım
  Oğlum 4,5yasında okula gıtmede çok heveslıdı ve ilk Zaman’lar çok güzeldi arkadaşı oldu oğlum kurallara uyan bir cocuk sınıfındakı hareketli olan bor cocuk oğlumun arkadaşını yakınlaşır ve ikisi kanka olur bizimkisinde yalnız kalır işte öğünden beri ağlamalar okulu istememeler hatta gece uyanıp rüya görüp okula gıtmıcem diye ağlamalar başladı psikolojisi bozuldu seni özlüyorum diyor bahane olarak sınıfta kımseyle arkadaşlık kurmuyor ilk arkadaşı adı Mehmet Mehmet benimle hıc oynamıyor beni istenmiyor dıye sızlanıyor öğretmende haberdar oda farkında ama cok yakın davranıyor diğer arkadaşlarıyla oynatıyoruz ama nafile sen gıdınce benimle oylanmıyorlar dıyor halbuki normalde kaynasan sosyal bir çocuktur okul dışında herseyde kendını gösterdi burda cok farklı …sanırım ilk arkadaşının terk etmesi onu yıktı çok takmış durumda ne yapabılırz ne yaptıysam denediysem olmadı..

  1. Elif hanım,
   Soru bırakmış olduğunuz sayfadaki bilgiler çözüm konusunda yeterli gelmedi ise, bir uzman desteği almanın zamanı gelmiş demektir. Çocuk psikoloğu desteği fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 36. Merhaba benim sorum 8 yaşında bir kizim var kizim cok konuşkandır cok oynar hiç yerinde duramaz cok akıllıdır kızıma okulda ne olduysa bilmiyorum kizim bor haftadır eve gelince sürekli ağlıyor gözlerinde hüzün var kızımın sorduğum zaman kizim bir derdin mi var evet anne diyor sonra ne peki deyince bilmiyorum anne seni çok özlüyorum okula gitmek istemiyorum litfen sorumu cevaplayın kizim cok değişti hiç konuşmuyor gözleri gözlerime değdiği zaman hemen yaşlar boşalıyor gözlerinden şimdiden tesekur ederim

  1. Şirin hanım,
   Evladınızla sevgi ile konuşun, yaklaşın, ne olduğunu anlamaya çalışmanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 37. Merhabalar kızım 1. Sınıfa gidiyor ve arkadaşları tarafından dışlanıyor çünkü mızıkçılık ve uyumsuzluk sorunu var hep onun dediği olsun istiyor ve kimse ile anlaşamıyor arkadaşlık kurmada sıkıntı yok fakat sürdürmede sorun var.okuldan üzülerek geldi bi gün arkadaşlarım benimle oynamıyor die ne yapmam gerekiyor bilemiyorum bu durum beni çok üzüyor…

  1. Ayşe hanım,
   Bahsettiğiniz durumun bir çok nedeni olabilir, öncelikle bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum analizi yapılmalıdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 38. Merhaba benim kardeşimin annesi ayrı ve annesi vefat etti benim annem baktı büyüttü kendi annesini tanımıyor. Hiç görmedi ve su an 14 yaşında ve gecen sene öğrendi bu durumu öğrendikten sonra çok sınırlı bir çocuk oldu kimseyi dinlemiyor babamdan nefret ediyor pisikolaga gitmeye ikna edemiyoruz sürekli kendine zarar vermek istiyor gideceğini söylüyor okula gitmiyor annesini merak ediyor ne yapa biliriz .

  1. İyi günler,
   Öncelikle konu hakkında anne-babanızı bilgilendiriniz. Nasıl bir yol izlenmesinin fayda sağlayacağı konusunda uzman psikolog desteği almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 39. hocam merhabalar 5 yaşında kızım var iki yıldır kreşe gidiyor arkadaşlarının onunla oynamak istemediklerini söylüyor nedenini sorduğumda beni sevmiyorlarmış diyor evde kardeşleri var ilişkileri çok güzel paylaşır bütün oyuncaklarını oyun kurmadada başarılı fakat okulda arkadaşlarıyla iletişimi kötü öğretmeniyle konuştum o kafasına göre takılmayı seviyor yalnız dolaşıyor sorun yok diyor ama evde bana arkadaşlarının onunla oynamadıklarını okula gitmek istemediğini söylüyor ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  1. Dilber hanım,
   Evladınızın duygu ve düşüncelerini yaş grubuna göre incelemek fayda sağlayacaktır. Uzman pedagog desteği alınız, önce durum analizi sağlıklı şekilde yapılsın.
   Sağlıklı günler.

 40. merhaba benim 4.5 yasinda bir oglum var gecen sene oyun grubuna gonderdim fakat okulda arkadaslarina uyum saglayamadigini hircin davrandigini derslere katilmak yerine oyuncaklarla oynamak istedigini soylediler. biraz dil problemimiz var cumleleri karisik kuruyor. 3 yasinda ki kardesiyle eger cani istemezse oyuncaklarini paylasmiyor ve ona vuruyor. aslinda oldukca zeki kendi kendine harfleri ogrenmeye kisa kelimeler yazmaya basladi ama bu sorunlari nasil asacagimiz hakkinda cok kaygiliyim. cocuguma nasil yardimci olabilirim. tesekkurler…

  1. Zeynep hanım,
   Öncelikle evladınızın neden öyle davrandığının belirlenmesi gerekir. Çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum analiz edilerek, gelişim planı oluşturulabilir.
   Sağlıklı günler diliyoruz.

 41. Benim 5 bucuk yasinda oglum var ve 3 bucuk yasinda kardesi var buyuk oglum arkadas edinemiyor yalnizken istiyor fakat arkadaslarina hircin davraniyor sonra oynamiyorlar diye uzuluyor kirese gonderdim 2 aydir arkas edinemiyor hircin ama cekingen ona ne tavsiyede bulunabilirim siz ne tavsiye edersiniz cok uzuluyorum

  1. Ebru hanım,
   Öncelikle bahsetmiş olduğunuz şikayetlerin nedeni belirlenmelidir. Bahsetmiş olduğunuz durum yüzlerce farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Durumu belirleyecek olan uzman kişi çocuk psikiyatrisi tıp doktorudur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 42. Kızım 4 yasında arkadaşları ıstedıgını yaptırmak ıcın senınle arkadas olmuycaz deyıp onu tehdıt edıyorlar kızımda ağlayarak yanıma gelıyor anne Betül benımle arkadaş olmuycakmıs dıyor ve takıp edıyorum üç gündür evde devamlı ağlıyor ne yapmam gerekır ve bu durumun kızıma zararı cıddı byuttamıdır

  1. Ayşe hanım,
   Konu hakkında uzman çocuk psikoloğu desteği fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 43. Merhaba benim 12 yaşında bir kızım var.Şu an 6.sınıf ve bu zamana kadar hiç arkadaşı olmadı.Çünkü gel denmesini (çağrılmak)istiyor.Böyle birşeyin olmayacağını söylüyorum sen git diyorum ama yapamıyor.Böyle daha iyi deyip geçiştiriyor.Aslında çok üzülüyor farkındayım ve bu yüzden bende çok üzülüyorum. Spora gidiyor,yabancı dil kursuna gidiyor yazın gitar kursuna yolladım ama yine yalnız.Lütfen bana yardım edin ne yapabilirim.😔kızım için.2tane 8 yaşında kardeşleri var onlar bu şekilde değiller.

  1. Zerrin hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz durumun önce nedeni belirlenmelidir. Yüzlerce farklı nedenden dolayı evladınız böyle davranıyor olabilir. Durumu belirleyecek olan çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 44. 8 yasinda 2.sinifta kizim var.kizim gece yatarken okula gitmek istemedigini ve beni cok ozledigini belirttti.samimi arkadaslik kuramadigini arkadaslarinin kizimi disladigini farkkettim.dersleri iyi.uxuluyorum bu durumuna.disardan bakildiginda bir sorun gorunmuyor.ama cocuk mutsuz.sinif ortamlari cok gurultulu.21 kisi olmalarina ragmen cocuklar cevap vermeyen cocuklara da bagiriyor ve zarar vermekten cekinmiyor.cogu da cocuklarin bu sekilde.benim kizim yuksek sese gelemiyor.ne yapmam lazim.uzuluyorum bu duruma. Mutsuz kendini ifade edemeyen bur sinifta .sinif degisimi ile sorun duzelir mi

  1. Zehra hanım,
   Önce durum analizi yapılmalıdır. Neden bahsettiğiniz olaylar yaşanıyor, buna sebep olan durum nedir? Evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından duygusal ve bilişsel gelişimi analiz edilmesi fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dielriz.

 45. Gökçe hanım benim kızım 12 yasında okulda arkadaşlarıyla sorunları var dışlanıyor yalan söyleme arkadaşlarına vurma yaptığı olayları kabullenmiyor ne yapmalıyız bu arada işitme cihazı kullanıyor okuldan uzaklaştırma alıcak

  1. Sibel hanım,
   Bahsettiğiniz süreçte uzman desteği almanız uygun olacaktır. Bir çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene ederek, değerlendirsin.
   Sağlıklı günler

 46. Gokce hanim benim kizim 9 yasinda okulda dersleri basta iyiydi fakat son donemde dusus oldu ogretmeni sikayetci hem davranis hem ders notu olarak okulda arkadaslariyla gecimsiz sevdigi arkadaslariyla da uzun sureli anlasamiyor kiskanclik var surekli on planda ve basarili olmak istiyor olmayinca da agresif ve gecimsiz oluyor yalan soylemeye de basladi cok uzuluyorum baba cok rahat bende cok baski yapiyorum suan nasil davranacagimi bilmiyorum yardim edin lutfen

  1. Özlem hanım,
   Evladınızı çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene etsin, durum analizi sağlansın.
   Sağlıklı günler dileriz.

 47. Merhaba oğlun 5 yaşında amaokuluna gidiyor şuan ama okuldan ayrılıp başka okula yazdır anne diyor neden dediğimde diğer çocuklar benle oynamiyor galiba beni sevmiyorlar diyor ne yapmalıyım okul değişikliği düşünüyorum faydalı olur mu

  1. Safiye hanım,
   Önce durum analizi doğru yapılmalıdır. Bahsettiğiniz durumun nedeni saptanmalıdır. Evladınızı çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene ederek, analiz yapması uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 48. Mrb benim kızım 8 yaşında ikinci sınıf öğrencisi ama sınıfında maalesef ki kız arkadaşları tarafından dışlanıyor dersleri perfect, okulunu çok seviyor,öğretmeniyle dialoğuda çok iyi,ama sınıfındaki kız arkadaşları kızımı kabul etmiyorlar.aerobik,bilim,ingilizce,paten kulüplerine devam ediyor ve hepsinde gayet başarılı evde sürekli küçüklüğünden itibaren kağıtlardan birşeyler üretmeye meraklı ,ama yinede girişken değil ders anlamında değil ama girişkenlik vs anlamında hep arka planda kalıyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor.saygılar(yurtdışında ikamet ediyoruz)

  1. Sabri bey,
   Konu hakkında çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene etmesi fayda sağlayacaktır. Anlattığınız durumun nedenleri belirlenir, ardından çözüm haritası oluşturulur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 49. Merhaba oğlum dördüncü sınıfta sınıf değişikliği yaptık arkadaş edilemiyor kimsenin onunla oynama dığını hatta selamını bile alamadıklarını ondan kaçtıklarını söylüyor uyumsuz bir çocuk değildir ama çok ağlıyor ve agresif tavırlar sergiliyor evde ne yapmalıyım nasıl bir yol gostermeliyim

  1. Yağmur hanım,
   Ortam değişikliği çocuklar için kolay olmayabilir. Konu hakkında evladınıza sakin şekilde yol gösterin, sevgiyle yaklaşın, sakin olunuz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 50. Merhaba 3 yasinda bir oglum var..arkadasi gibi davranmaya basladi..hic kusmeyi ogretmedigim cocugum kusmeyi ogrendi butun olumsuz ozelliklerini aldi..surekli arkadasinin davranislarini sergiliyor..sanki karsimda arkadasini goruyorum..arkadasida 4 bucuk yasinda…gorusturmeme karari aldim.oglumun bu davranislari kalici olur mu??

 51. Hocam merhaba kızım 3 yaşında cimlastige gidiyor çok konuşkan girişken ilgiyi seven bir çocuk 1 ay oldu başlayalı haftada 1 gün gidiyor sadece. İlk başlarda öğrenir dedik bekledik 4. Haftamiz fakat öğretmenini dinlemiyor yapılan hareketleri yapıyor ama çabuk sıkılıyor etrafı dolaşıp çabuk sıkılıyor severek isteyerek gidiyor aslında ama orda hareketleri yapmıyor bu normalmi acaba etrafı dolaşıp keşfetmesi yada degilmi yaşı küçükmu daha yada? Dikkat eksikliği olabilirmi kavraması güzel evde bütün hareketleri yapıyor orda etrafta dolaşmayı tercih ediyor 🙈

  1. Damla hanım,
   Dikkat eksikliği tanısı 4 yaşından itibaren konulmaktadır. Bunun öncesinde ise çocukların yaş gruplarına göre uyması gereken kurallara nasıl iştirak ettiği önemlidir. Eğer evladınızda dikkat yönetimi konusunda sorun olabileceğini düşünüyorsanız, çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum analizi yapılması fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dilerim.

 52. İyi günler kızım 13 yaşında gitgide bana karşı kapanıyor aileyle vakit geçirmiyor arkadaşlarıyla arası çok iyi değil okulda maddi durumumuz orta isteklerini karşılayabilşyorum ama telefon almadım dersleri içşn dürekli zengin olmak istediğini söylüyor derslere ilgisi azaldı bende çok sakin bir insan değilim sabrediyorum sonra patlama yaşıyorum ve bağırıyorum ne yapacağımı şaşırdım

  1. Refika hanım,
   Ergen evladınızın önce kalbine, sonra aklına ve en son olarak ruhuna dokunmalısınız. Eğer çözemediğiniz iletişim sorunu var ise, konu hakkında uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır. Bir çok belediye bu konuda uzman merkezlerde ücretsiz destek sağlamaktadır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 53. Merhaba benim 7 yasinda bir oglum var 1.sinifa basladi bu sene.2 yil ana sinifi egitimi aldi hicbir sorunumuz yoktu.okulun ilk iki ayindada sikinti yoktu.daha sonra eve mutsuz gelmeye baslasi benimle kimse oynamiyor ben iyibiri degilim iyi arkadas degilim tenefuste kimseyi bulamiyorum gibi seyler….okulun son iki haftasi sinifin en yaramaz grubuna dahil olup kendini onlara kabul ettirmeye calisti.ogretmeni farketip sen bu degilsin demis ama ole olmaliyim demis ne yapmaliyim acaba

  1. Gülay hanım,
   Evladınızın arkadaş ilişkilerinde neden sorun yaşadığının tespit edilmesi gerekir. Bu tespit yapılmadan, neye göre ve nasıl bir gelişim planı uygulanacağı belirlenemez. Evladınızın arkadaşlarıyla neden sorun yaşadığını belirleyecek olan şey, çocuk psikiyatrisi tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 54. Merhaba Oglum onumuzdeki ay 9 yasina giricek Ben yurt disinda yasiyorum Oglum bir gun aglayarak yanima geldi ve Anne kafamin icinde surekli dusunuyorum engel olamiyorum Yani vesvese gibi seyler dinle ilgi Allah Kuran Anne Baba Seks icerikli vesveseler mesela okulda Ogretmeninin gogusleri vs ve aklina geldikdikce dusundukce isin icinden cikamiyor ve agliyor dusunmek istemiyor aniden oldu bazen keske filankes annem babam olsaydi diye dusunuyormus ve uzuluyormus aslinda ben sizi seviyorum diyor neden boyle seylr aklima geliyor diye cok uzuluyor ne olur bilgi verin geri donus yapin buna cok ihtiyacimiz var cocuga karsi nasil davranmaliyiz erken ergenlikmi nedir bu bizi aydinlatin cok uzuluyorum yanliz kaldiginda daha cok dusunuyor

  1. Sayın ebeveyn,
   Öncelikle bahsetmiş olduğunuz durumun nedeni saptanmalıdır. Evladınızın aklına gelen ve aklından çıkaramadığı düşüncelerin yüzlerce farklı nedeni olabilir. Öncelikle neden belirlenir, ardından nedene yönelik ne yapılacağı tespit edilir. Evladınızın neden öyle davrandığı bilinmeden, belirlenmeden, “şöyle yapın, böyle yapın” denilmesi mantıksız olacaktır. Evladınızı bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayene etmelidir ve böylece neden o şekilde düşüncelerin aklına takıldığı ortaya çıkıp, çözüm yolu belirlenir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 55. Merhaba kızım 1 nci sınıfa gidiyor sakın bir çocuk arkadaşlari ile oyun oynamak istiyormus fakat onlar git biz seninle oynamayacağız die kizimi disliyorlarmis kizim işe bu davranışlara üzülerek ağlıyor nasil bir yol izlemem gerekir kizima yardımcı olmak için

  1. Seval hanım,
   Arkadaşlarının neden öyle davrandığının belirlenmesi gerekir. Bahsettiğiniz durum yüzlerce farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Durum analizi yapılarak, neden tespit edilmeden, nasıl bir yol izleneceği bilinmez. Durumu analiz edecek olan ve gelişim planında izlenecek yolu belirleyecek olan, çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesidir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 56. Merhaba 9 yaşında kızım var. Arkadaşlarıyla iyi anlaşıyor fakat hiçbir arkadaşını sevmediğini söylüyor . Bugün seni ne mutlu etti yavrum dediğimde yalnız kalmak diyor . Ben yalnız kalarak daha mutlu oluyorum diyor. Ne yapmam gerekiyor ? Teşekkür ederim

  1. Ayşegül hanım,
   Öncelikle evladınızın neden bahsettiğiniz duygu durumda olduğu belirlenmelidir. Belki 20’den fazla sebepten dolayı bahsettiğiniz durum yaşanıyor olabilir. Neden bilinmeden, çözüm haritası olmaz. Durumu tespit edecek olan, bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun gerçekleştireceği biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir.
   Sağlıklı günler

 57. Mrb kızım 10 yaşında evde sürekli bağırıyor kardeşine zarar veriyor evde istemiyor bana ve babasına karşı sürekli sinirli ve asabi oluyor ve heran herşeye kırılıyor ağlıyor ve artik okula gitmek istemediğini söyledi nedenini sorduğumda da arkadaşlarım beni istemiyor oyuna almıyorlar bağırıp hakaret ediyorlar tenefüslerde sınıfta tek başına oturuyorum dedi ve ben çok uzuldum lütfen bana bir yol gösterin ne yapmam gerek

  1. Gülay hanım,
   Acaba evladınız neden bu şekilde davranıyor? Öncelikle bunun belirlenmesi gerekir. Bir davranışın nedeni belirlendikten sonra, değiştirme ve geliştirme konusunda ne yapılacağı tespit edilir. Evladınız 30 farklı nedenden dolayı bahsettiğiniz şekilde davranıyor olabilir. Bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene ederse, neden öyle davrandığını tespit edecektir.
   Sağlıklı günler.

 58. Iyi gunler. Benim 4.5 yasinda bir oglum var. Genel olarak sorun yasamiyoruz. Ama arkadaslariyla beraberken arkadasinin yapilmasindan hoslanmadigi bir davranisini farkettigi anda oglum ustune ustune gidip arkadasini delirtiypr. Daha dogrusu bunu cogu kisiye yapiyor. Birinin zaafini yakaladigi anda o aciktan girip karsisindakini kizdiriyor ve bu hosuna gidiyor. Ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Babasinda ve dedesinde de bu ozellik var. Belki genetik bilmiyorum ama duzeltilebilecegine inaniyorum tavsiyeniz ne olur. Tesekkurler

  1. Nur hanım,
   Çocuklar görerek öğrenir. Bahsettiğiniz davranışın değişmesi için, kendisine bu davranış konusunda rol model aldığı büyüklerin davranışlarını değiştirmeleri gerekir. Ardından evladınızın tüm arkadaş ilişkileri düzelecektir.
   Sağlık ve sıhhatle

 59. Ben Nur Nisa.15 yaşındayım. Şu an yatılı bir kursta kalıyorum fakat sınıfımda kendimi dışlanmış hissediyorum. Ailemi özleyip eve gitmek istiyor fakat girdiğim işi de yarım bırakmak istemiyorum .Tartışma sebeplerim gözle görülen şeyler olmasa da çok takıyorum. İçime atıyor kimseye anlatamıyorum. Arkadaşlarım çok sıktığımı söylüyorlar yada insanları azarladığımı ayıplarını yüzlerine vurduğumu söylüyorlar ne yapmam gerekiyor

  1. Değerli Nur Nisa,
   Konu hakkında öncelikle sakin olman ve içinde bulunduğun duygu durumunu ailenle, sevdiklerinle paylaşman uygun olacaktır. Yaşamda duygu ve düşüncelerimizi daha rahat kontrol edebilmemiz için sakinlik çok önemlidir. Sevdiğin, değer verdiğin ve değer gördüğün yakınlarınla görüşmeyi artır, konu hakkında okulundaki rehberlik birimindeki uzmanlarla iletişime geçmen fayda sağlayabilir.
   Sağlıklı günler

 60. Merhabalar kzım 7 yaşında tek çocuk 2.5 yasında kreşe başladı sonra anasınıfı derken ilkokul ikinci sınıfta başladığı günden beri 2.5yaşından beri okul kreş bize zehir gelirken suratı asık giderken ağlıyor ha şimdi geçer biter derken geçmiyo çok nadir zamanlarda okulu arkadaşlarını sevdiğini söylüyor şimdi bi on gündür karnım agrıyor diyor tabi doktora gideceğiz ama bu bi ilk değil arkadaşlarının onu sevmediğini hiç arkadaşı olmadığını söylüyor lütfen bana yardımcı olun ne yapmam gerekiyor daha önce çok destek aldık psikolojik bi sorunu yok dediler bence sorun bende nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum her dediğini yapıyorum nasıl hayır demem gerekiyor nasıl davranmam gerekiyor bilemiyorum sorunlarını ben halletsem özgüvensiz oluyo halletmesem üzülüyor üzülüyorum

  1. Selcan hanım,
   Önce durum analizinin yapılması gerekir: evladınız neden bahsettiğiniz şekilde davranıyor? 5 yıldan beri var olan sıkıntının nedeni nedir? Bunu belirleyecek olan şey, çocuk psikiyatrisi tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir. Evladınızı bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene edip değerlendirsin, durum nedeni belirlensin, sonuca göre izlenecek adımlar belirlenir.
   Sağlıklı günler

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir