Anasayfa Bizden Haberler Okul Korkusu Huzursuz Ediyor

Okul Korkusu Huzursuz Ediyor

Okul Korkusu Huzursuz Ediyor
0

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökçe Küçükyazıcı, çocukta mide bulantısı, iştahsızlık, uykusuzluk gibi fiziksel belirtilere de yol açabilen okul korkusunu anlattı: “Okul korkusu özellikle, çocukta okul saatleri yaklaştığında sıkıntı artışı, ağlama, sinirlilik, uykusuzluk, saldırganlık veya baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık gibi şikayetlerle ortaya çıkar. En sık okulların yeni açıldığı Eylül-Ekim aylarında ve 6-8 yaş gibi ilkokula başlangıç döneminde görülür. Yine okula başladıktan sonraki yıllarda, meselâ 11-12 yaşlarında okul değişikliğinin gündeme geldiği dönemlerde de görülebilir. Ani veya sinsi başlangıçlı olabilir. Depresyon birlikte de görülebilir.”

MADDİ SORUN ETKİLER

Okul korkusu kızlarda ve erkeklerde birbirine yakın sıklıkta görülmekle birlikte, kaza, hastalık, ameliyat, okul arkadaşının gidişi, bağlı olduğu akrabanın hastalığı veya ölümü, ebeveyn boşanması, maddi sorunlar, aile içi şiddet ve kardeş doğumu gibi durumların ardından da başlayabiliyor. Bu çocuklar genellikle evde rahat ve huzurluyken,okulda aşırı kaygılı ve huzursuz oluyor. Rahatsızlığın belirtileri özellikle okulun kapalı olduğu zamanlarda veya okula gitmemesine karar verildiğinde kayboluyor.

ZEKASINDA SORUN YOK

Okul korkusu yaşayan çocukların genellikle zekâları normal, ders başarıları da iyidir. Ödevlerini düzenli olarak yapabilirler. Okula gitmeme isteklerini ise çoğunlukla sınav, öğretmen korkusu veya kendisine iyi davranmayan bir arkadaşının varlığına bağlarlar.

EBEVEYNLER ETKİLİYOR

Yapılan araştırmalar bu çocukların ebeveynlerinin de aşırı koruyucu, kollayıcı, kaygılı ve depresif mizaçlı olduğunu ve çocuklarının her istediğini yapan, net tavırlar sergileyemeyen, çocukların bireyselleşmesine, güven sağlamasına izin verebilecek ortamlar yaratmayan kişiler olduğunu gösteriyor.

ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞMALI¿
Bu tip çocukların ele alınmasında anne-baba ve öğretmenle işbirliği çok önemlidir. Çocuklar okula gitmek istemedikleri için cezalandırılmamalı, suçlanmamalı, okula gitmesinin gerekliliği konusunda tüm aile fertleri ve öğretmen tarafından net bir tavır sergilenmeli, çocuğu okula özendirici ve destekleyici olunmalıdır. Okulun önemi çocuğun anlayacağı bir dille açıklanmalıdır. Okula gitmeden önce yapılan uzun vedalaşmalar çocuğun uzun süreli bir ayrılık kaygısını tetikleyeceğinden, kısa bir veda yeterlidir. Okul fobisi kendini gösterdiğinde ve ailenin çabaları sonuçsuz kaldığında, çocuk okula gitmeyi ciddi biçimde reddediyorsa, bir çocuk psikiyatrına danışılmalıdır.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir