Anasayfa Bizden Haberler Okul Fobisini Atlatın!

Okul Fobisini Atlatın!

Okul Fobisini Atlatın!
0

Bu yazı dizimizde eğitimin her aşamasında yaşanan sorunları ve çözüm yollarını araştırdık. Okul korkusu, ergenlik döneminde okul başarısı, sınav kaygısı, verimli ders çalışma yöntemleri, üniversiteye giden yolu Eğitim Servisimiz araştırdı. OKUL FOBİSİNİ ATLATIN `
Kızım her sabah farklı bir mazeretle okula gitmek istemiyor. Dün ayağı ağrıyordu, bugünse başı. Yataktan kalktığı anda ağlamaya ve okula gitmemek için bahaneler üretmeye başlıyor.`

İlköğretime yeni başlayan kızımın yaşadığı ve yaşattığı bu sıkıntı, evimizin en önemli konusu. Aynı sorunu sizler de yaşıyor olabilirsiniz. Okul fobisi yani, yoğun bir endişe ve korku hali ile birlikte çocuğun okula gitme konusunda isteksiz olması, okula giden çocukların yaklaşık yüzde 2`sinde görülüyor. Özellikle ilköğretim birinci sınıfların kapılarında bekleyen anneler ve her teneffüs koşarak annesine sarılan çocukların sayısı hayli fazla. Bu durum birkaç haftayı geçmedikçe normal olarak kabul ediliyor ve okul fobisi olarak adlandırılmıyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökçe Küçükyazıcı ve Uzman Psikolog Hande Sinirlioğlu bu konudaki sorularımızı yanıtladı. -Nedir okul fobisi?

Şiddetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmek istememesi veya okulla ilgili son derece isteksiz olması.

-Neden yaşanır?

Çeşitli nedenleri olabilir. Genellikle okul fobisi görülen çocukların anneden ayrılma kaygısını yoğun biçimde yaşadığı, ebeveynlere aşırı bağımlı olduğu gözlemleniyor. Diğer yandan aile içinde yaşanan tramvatik durumlar, kaza, hastalık, ameliyat, boşanma, maddi sorunlar, kardeş doğumu çocukların yeni ortama girmede güçlük yaşamasına neden olabilir.

-Okul korkusu ne zaman fobi olarak adlandırılır?

Bazı korkular çocuklarımızın gelişimi ve yaşantılarını olumsuz yönde etkiler. Okul korkusu da bunlardan biri. Bu durum birkaç haftayı geçmedikçe normal olarak kabul edilir ve okul fobisi olarak adlandırılmaz. Ancak birkaç hafta sürdüğünde ve çocuğun okuldan soğumasına yol açtığında, evde uygulanan yöntemlerden hiçbir sonuç alınamadığında, okula bakış çocuk için bir tür fobiye dönüşmüştür denebilir.

-Okul korkusunun belirtileri nelerdir?

Özellikle okul saatleri yaklaştığında sıkıntı artışı, ağlama, sinirlilik, uykusuzluk, saldırganlık veya baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık gibi şikayetlerle ortaya çıkar. En sık okulların yeni açıldığı eylül – ekim aylarında ve 6 -8 yaş gibi ilköğretime başlangıç dönemlerinde görülür. -Ne zaman bir uzmana danışmalı?

Ailenin çabaları sonuçsuz kaldığında; örneğin çocukta öfke artışı, uyku, tik sorunları, alt ıslatma problemleri ortaya çıktığında, çocuk okula gitmeyi ciddi biçimde reddettiğinde bir uzmana danışılmalı.

-İleri yaşlarda okul fobisi görülebilir mi?

Okula başladıktan sonraki yıllarda, örneğin 11- 12 yaşlarında okul değişikliğinin gündeme geldiği dönemlerde, yine hastalık, ameliyat, okul arkadaşının gidişi, kardeş doğumu gibi durumların arkasından görülebilir.

-Fiziksel yakınmalar, evde de devam eder mi?

Bu çocuklar genellikle evde rahat ve huzurluyken okulda aşırı kaygılı ve huzursuzdur. Özellikle okulun kapalı olduğu zamanlarda veya okula gitmemesine karar verildiğinde yakınmalar kaybolur. -Okula gitmeme isteğini nasıl açıklarlar?

Çocuk okula gitmeme isteğine kendince açıklama getirmeyi çalışır. Durumu çoğunlukla sınav korkusu, öğretmen korkusu ve kendisine iyi davranmayan bir arkadaşının varlığı gibi okulla ilişkili sebeplere bağlar.

-Okul fobisi görülen çocuklarda ortak anne baba tutumları var mı?

Bu çocukların ebeveynlerinin de aşırı koruyucu, kollayıcı, depresif mizaçlı olduğunu ve çocuklarının her istediğini yapan, net tavırlar sergilemeyen, çocuklarının bireyselleşmesine, güven sağlamasına izin verebilecek ortamlar yaratmayan kişiler olduğunu gösteriyor. Bu aileler onların sürekli gözlerinin önünde olmasından da memnunlar. Kişiliğini değil çabasını övün

Akşam Gazetesi 21.09.2005

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir