Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Okulda Ders Sorunları Öğrenme Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Öğrenme Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

4

Öğrenme bozukluğu, özel öğrenme bozuklukları, okuma, yazma ve matematik, kendini ifade etme, mekanda yönelme alanlarından bir yada birkaçında ya da tümünde güçlük çeken çocukları kapsamaktadır.

Öğrenme bozukluğu olan çocuklar; normal ya da normal üstü zekaya sahip, psikolojik/ psikiyatrik bir hastalığı olmayan,  duyusal özürü olmayan, dinleme, konuşma, akıl yürütme, matematik becerilerin kazanılmasında ve kullanılmasında güçlükleri olan, sosyal algılama ve etkileşim sorunları olan, standart eğitime rağmen, yaşına ve zekasına uygun olmayan düzeyde başarı gösteren çocuklardır. Okul çağı çocuklarının %1-33’ünde erkeklerde kızlara oranla 3-10 kat daha fazla görülmektedir.

Öğrenme bozukluğu belirtileri:

öğrenme bozukluğu– Görsel sembolleri karıştırmak,
– Sözcüğü ters çevirmek,
– Okurken satırı takip edememek,
– Okuduğunu anlamama, ya da hatalı okumak,
– Harflerin sırasını karıştırmak,
– Sözlü yönergeyi dinleme ve izlemede güçlük,
– Sözel ve yazılı ifade güçlüğü,
– Dikkat ve konsantrasyon güçlükleri,
– İşitsel algı sorunları,
– Sağ-sol karıştırma,
– Zaman- mekan sorunları,
– Matematik güçlükleri,
– Uyum davranış sorunlarıdır.

Bu çocuklara tanı konulması, dikkatli ve titiz bir çalışma gerektirir. Psikolojik değerlendirmeler, gerektiği durumda psikiyatrik, tıbbi değerlendirmeler yapılabilir. Tanı kesinleşmişse, tıbbi, psikolojik, eğitimsel yardımlar planlanır ve uygulamaya konur. Özel öğrenme bozukluğu, hayat boyu sürecek bir düşünme farklılığı durumudur. Özel öğrenme bozukluğu olan bireylerin her biri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, bireye özgü baş etme planları oluşturulur.

Öğrenme bozukluğu hakkında

Bu çocuklar, sahip oldukları akademik bilgiyi sınavlarda yansıtırken sorun yaşarlar. Kendi duygu ve düşüncelerini aktarırken rahat olamazlar. Satırları takip etmekte yaşadıkları sorun, yazı yazarken harfler arasında atlama olarak göze çarpar. Tutuk tutuk okuma eğilimindedirler. Okuma hızları, bulundukları yaş grubuna göre daha yavaştır. Özellikle B ve D harflerini, 6 ve 9 rakamlarını sıklıkla karıştırdıkları gözlenir. Hatta anne ve babalar ilk dikkatlerini çeken durum bu olabilir. Sağ ve sol yanlarını karıştırdıkları için, bir farklı durumları olduğu hissedilir.

Kliniğimizde çocuklarda özel öğrenme bozukluğunun tanı ve tespitine yönelik testler uygulanarak, tedavi konusunda uzman desteği sağlanmaktadır.


Mürvet Ülkü
Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
Ataşehir, İstanbul – Türkiye

Tel: 0 216 6881474

Mürvet Ülkü Uzm. Klinik Psikolog @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(4)

 1. ilk okuduğunu tekra okuyamiyor daha doğrusu söylemiyor ve bu arada 5 yaşin da oğlum

  1. Ayşe hanım,
   5 yaş çocuk okuma becerisi için henüz erken bir dönem, sakin ve sabırlı olunuz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 2. Merhaba malesef bende okuyupta anlamayanlardanim o kadarda kafamı versem olmuyo bende aşırı unutkanĺık var biryere bisey koysam onu 3 gün ararım napmam lazım lütfen yardımcı olun bana 24 yaşındayım artik bir çare bulmak istiyorum

  1. Esra hanım,
   Önce durum analizi yapılarak, bahsettiğiniz durumun nedeni tespit edilir, ardından çözüm planı tespit edilir ve uygulanır. Durumu analiz edecek olan meslek grubu erişkin psikiyatrisi tıp doktorudur.
   Sağlıklı günler dilerim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir