Anasayfa Neurofeedback Dikkat Egzersizleri Dikkat Geliştirici Egzersizler Neurofeedback Nedir? Dikkat Geliştirici Neurofeedback Egzersizleri

Neurofeedback Nedir? Dikkat Geliştirici Neurofeedback Egzersizleri

Neurofeedback Nedir? Dikkat Geliştirici Neurofeedback Egzersizleri
6

Neurofeedback Nedir? Neurofeedback dikkat geliştirici egzersizler,  beyin dalgaları ve bunların amplitüdlerinin görüntülenmesi  ve geribildirim yoluyla kişinin beyin dalgaları üzerinde denetim kazanmasını sağlayan bir yöntemdir. Neurofeedback uygulaması hakkında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çalışmalarda, “Brain Aerobic” yani beyin aerobiği terimi kullanılmaktadır.

NEUROFEEDBACK NEDİR?

Nasıl kalbin elektriksel aktivitesinin gözlenmesi için kalp EKG’si çekiliyorsa, beyin dalga amplitüdlerinde değişiklik yaratan durumları tespit etmek ve bunları düzenlemek için Neurofeedback uygulanır. Neurofeedback uygulamasında beynin elektriksel aktivitesi ve beyin dalgaları, bilgisayar ekranında gözlenebilir hale getirilmektedir. Nörofeedback uzmanı, kişinin görünür hale getirilen beyin dalgalarını ekranda izler ve normale göre sapma gösteren değerleri belirleyerek seansa özel olarak bir çalışma protokolü düzenler. Neurofeedback terapisi seansı sırasında, ses ve görüntülü uyaranlar ile kişiye geribildirim verilerek, tepkilerini kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanır. Bu uygulama, beyinin bisiklete binmeyi öğrenmesine benzetilebilir. Neurofeedback, kişinin dağınık ve kontrol dışı çalışan dikkat sistemini, belirli protokolleri uygulayarak, daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Neurofeedback nedir? Neurofeedback ilaçsız bir uygulamadır. Kişiye dışarıdan elektrik, ilaç ya da başka bir madde verilmez. Sadece saçlı deriye yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beyin dalgaları ve beynin elektrik aktivitesinin ekranda görüntülenmesi sağlanır.

Neurofeedback Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Neurofeedback  birçok  alanda kullanılabilen bir yöntemdir. Stres yönetimi, dikkat dağınıklığı, özel öğrenme güçlüğü gibi durumlarda neurofeedback kullanılmaktadır. En yaygın neurofeedback uygulama alanı ise, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’dur. Özellikle, ilaç tedavisini tercih etmeyen, çeşitli nedenlerle ilaç tedavisinin kullanılamadığı veya ilaç tedavisine ara verilen DEHB’li çocuk ve ergenlerde neurofeedback tercih edilmektedir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) ve NEUROFEEDBACK

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nda beyin elektrik aktivitelerinde sıklıkla “kortikal yavaşlama” olarak adlandırılan farklılıklar bulunmaktadır. Bu kişilerde, beynin ön bölgesi olan prefrontal kortexte, düşük frekanslı Theta dalgalarının amplitüdlerinde artış ve yüksek frekanslı Beta dalgalarının amplitüdlerinde düşme gözlenmektedir. Neurofeedback sırasında uygulanan protokoller, beyindeki Theta ve Beta dalga amplitüdlerinin normal değerlere ulaşmasını sağlamaktadır.

neurofeedback nedir

 

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve BEYİN DALGALARI ARASINDAKİ İLİŞKİ

Beyindeki Theta dalgaları, dikkatin dağınık olduğu durumlarda artar. Beta dalgaları ise konsantrasyon ve odaklanılmış dikkat ile ilişkilidir.  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan bireylerde, beyin Theta dalga amplitüdleri normal değerlere göre yüksek, Beta dalga amplitüdleri ise normale göre düşüktür.

 

NEUROFEEDBACK NEDİR? DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB) TEDAVİSİ

DEHB’li bireylerin beyin dalgalarındaki Theta/Beta oranı artmıştır. Bu da, düşük uyanıklık durumu ve odaklanma sorunları ile ilişkilidir. Neurofeedback seanslarında, tek başına Theta dalgalarının amplitüdünü azaltmaya yönelik protokoller uygulandığı gibi, iki ayrı dalga boyuna etki edecek olan ve Theta/Beta oranında azalma sağlanmasına yönelik protokoller de uygulanabilmektedir. Nöroterapist, her seansta kişiye özel bir protokolü seçerek, uygulanmasını sağlatmaktadır.

Neurofeedback Nedir? Beyin Dalgalarını Kontrol Etmeyi Öğrenmek

Neurofeedback dikkat egzersizleri, beynin bir çeşit yeniden öğrenme yöntemidir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan bireylere beyin dalgaları hakkında gerçek zamanlı geribildirimler verilerek, odaklanılmış ve sürdürülebilir dikkatin nasıl sağlanacağı ve devam ettiricekleri öğretilir.

Neurofeedback Kaç Yaşından İtibaren Uygulanır?

Neurofeedback dikkat egzersizleri, nöroterapistin yönlendirmesine uyum sağlayabilecek çocuklardan erişkinliğe kadar her yaş grubunda uygulanabilir.

Egzersizler Hangi Sıklıkta Uygulanır?

Neurofeedback dikkat egzersizleri, her bireyde farklı sürede ve farklı oranda fayda sağlayacaktır. İlk olumlu etkinin gözlenmesi yaklaşık olarak 10-12. seans sırasında olmakla birlikte, sağlanan fayda düzeyine göre seans sayıları düzenlenmektedir.

Neurofeedback seanslarının uygulama sıklığı olarak hafta 1 ya da 2 seans uygulaması, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yayınlanan klinik çalışmalarda önerilmektedir.

Öğrencilerde Neurofeedback ve Dikkat Eksikliği Hakkında Bilimsel Yayınlar ve Çalışmalar

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERDE NEUROFEEDBACK DİKKAT EGZERSİZLERİ HAKKINDA, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve AVRUPA’DAKİ GÜNCEL BİLİMSEL MAKALE VE YAYINLARDAN ÖRNEKLER:

1-Neuroscience & Medicine, 2011, 2, 78-86
2-Appl Psychophysiol Biofeedback. 2003 Mar;28(1):1-12.
3-Neurosci Lett. 2006 Feb 20;394(3):216-21
4-Expert Rev Neurother. 2012 Apr;12(4):447-60.
5-http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3128749/
6-J Child Psychol Psychiatry. 2009 Jul;50(7):780-9
7-Eur Child Adolesc Psychiatry. 2011 Sep;20(9):481-91.
8-Z Kinder Jugendpsychiatr Psychother. 2010 Nov;38(6):409-19
9-Clin EEG Neurosci. 2009 Jul;40(3):180-9.
10- Archives of Neuropsychiatry 2011; 48: 94-102

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(6)

 1. 16 yasinda oglum var ileri derecede dikkat eksikligi var ders calisamiyor, nasil bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba,
   Evladınızda dikkat eksikliği olduğunu söylüyorsunuz: bu durumda bir uzman tarafından muayene ve testler ile konulmuş olan bir dikkat eksikliği bozukluğu mu var, yoksa ders çalışırken sıkıntı mı yaşıyor? Öğrencilerde ders çalışma süreci kimi zaman zor bir sorumluluk olarak kendini gösteriyor olabilir. Öncelikle evladınızın dikkat kontrolünün yaş grubuna göre hangi düzeyde olduğu belirlenebilir. Ardından durumun bir ders çalışma disiplin sorunu mu, yoksa gerçekten beyin ön bölgesindeki dikkat yönetim beyin bölgesinde bozuk çalışma mı olup olmadığı belirlenir. Ardından gelişim planı oluşturularak, evladınızın ders ve akademik başarına katkı sağlanabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba, şu anda 9 yaşında oğlum var budan 3yıl önce dehb tanısı konuldu tesadüf Neurofeedback tedavisile tanıştım şuan 19 seansımız ama değerlendirmede dürtüsellik çıktı ne yapmamız gerekiyor?

  1. Mustafa bey,
   Evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Neurofeedback Dikkat Geliştirici egzersiz programını tıp doktorlarının yönetiyor olması gereklidir. Evladınızın neurofeedback egzersiz programını düzenleyen ve takip eden tıp doktorlarından bu konuda bilgi sormanız uygundur. Kliniğimizde öncelikle şu adımlarla Neurofeedback programı uygulanmaktadır:
   1- İlk başvuru anında anne ve babadan ayrı ayrı alınan DSM 5 kriterlerine göre DEHB ve dürtüsellik geri bildirimleri
   2- Öğretmenden alınan Conner’s DEHB Öğretmen analizi
   3- Dikkat Nöro Test skorları: dikkat eksikliği ve dürtüsellik skorları
   4- Tıp doktoru olarak bizlerin gözlem ve puanları

   Ardından Neurofeedback dikkat geliştirici egzersiz programı başladığında, seanslar haftada 3-4 olarak düzenlenir. 14. seans sonrasında, ilk başta yapılmış olan tüm değerlendirmeleri tekrarlıyoruz, böylece 14 seansta hangi düzeyde gelişim sağlandığını belirliyoruz. Anlamlı gelişme sağladığını belirlediğimiz öğrencilerimizle, elde edilen becerinin kalıcı olması için, toplam 30 ya da 40 seans olacak şekilde program devam eder.

   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Kızım 10 yaşında dikkat eksikliği yaninda ogrenme guclugu atipikotizm belirtileride var neurofeedback sadece dikkat eksikliğini mi çözüyor acaba?

  1. Derya hanım,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Neurofeedback egzersizleri, beyin dalgalarını geliştirme programıdır. Bir çok öğrencide olumlu etkiler ve sonuçlar sağlanmaktadır. Evladınızın öncelikle çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr. Gökçe Küçükyazıcı tarafından muayene ve değerlendirmesi ile durum analizi yapılarak, karar verilmesi uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir