Anasayfa Neurofeedback Dikkat Egzersizleri Dikkat Ölçümü Objektif Analiz Neurofeedback Egzersizleri Nasıl Ölçüm Sağlar?

Neurofeedback Egzersizleri Nasıl Ölçüm Sağlar?

Neurofeedback Egzersizleri Nasıl Ölçüm Sağlar?
0

Neurofeedback egzersizleri… Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), tüm çocukların %5-10’unu etkilediği tahmin edilen, dikkatsizlik ve / veya hiperaktivite bozukluğu ve dürtü kontrol bozukluğu ile kendini gösteren bir bozukluktur. Bu bozukluk Neurofeedback egzersizleri ile düzelebilir bir durumdur.

DEBH tedavi edilmediği takdirde, özellikle çocukluk çağında ve sonrasında akademik, ailevi, sosyal ve mesleki becerilerde işlevsizliğe sebep olabilir. Birçok yanlış bilginin aksine, tedavi edilmeyen DEHB’li gençlerin %65’i ve DEHB’li yetişkinlerin %50’si yaşamları boyunca sahip oldukları bozukluğa bağlı semptomlar sebebiyle önemli sorunlar yaşamaya devam etmektedirler.

Neurofeedback Egzersizleri

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) esas olarak bilişsel işlevlerde bozukluklar ile karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. DEHB’li bireylerde yapılan işlevsel beyin dalgaları görüntüleme çalışmaları, seçici dikkat içeren görevler sırasında anterior singulat korteks (ACC) denen bölgede normal dışı işleyişler gösterilmiştir. DEHB’li çocuklarda Neurofeedback protokollerinin uygulanması, ACC fonksiyonlarının normalleşmesini sağlamaktadır ve bu durum seçici dikkatin düzeltilmesindeki anahtar nöral düzelmedir.

Neurofeedback Egzersizleri ve DEHB

Neurofeedback, özellikle DEHB’li bireylere kendi beyin dalgaları konusunda gerçek zamanlı geribildirimler vererek, odaklanılmış ve sürdürülebilir dikkatin nasıl sağlanacağı ve devam ettirilebileceklerini öğrenmelerini sağlamaktadır. Bu beceri, Neurofeedback protokollerini uyguladıkları sırada bilgisayar ekranında gördüklerini kontrol etmeyi öğrenme yetenekleri ile kazanılmaktadır.

Klinik çalışmalar, Neurofeedback uygulamalarının, DEHB tedavisinde etkili olduğunu bildirmektedirler. Çocuklarında ilaçsız tedavi tercih eden ailelerin DEHB’li çocuklarında Neurofeedback uygulaması,  dikkat becerisi ve davranış kontrollerinde etkin kontrol sağlamaktadır.


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun tedavisinde Neurofeedback uygulaması için merkezimizden randevu alabilirsiniz:

Tel: 0 216 6881474

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir