Karne Zamanı Öğrenciye Yaklaşım

2

Karne zamanı öğrenciye yaklaşım… Uzun bir öğretim yılı daha sona ermek üzere ve çocuklarımızın akademik ve sosyal gelişimleri öğretmenleri tarafından “Karne” adı verilen notların hesaplanma sistemlerinin ve değerlendirmelerin yazılı olduğu skor tabloları ile anne ve babalara ulaştırılıyor.


karne zamanı öğrenciye yaklaşımKarne zamanı öğrenciye yaklaşım

Karne, aslında öğrencinin okuldaki akademik-sosyal gelişim durumunu anne ve baba bilsin diye hazırlanıyor, öyle ya zaten tüm derslere katılmış, sınavlara girip çıkmış öğrencinin kendisi durumunu zaten biliyordur. Peki, anne ve baba olarak bizler, çocuğumuzun karnesini elimize aldığımızda tüm sene boyunca gösterilen emek ve çabadan habersiz olarak bir durum raporu mu inceliyoruz? Bu sorunun yanıtı çok net olarak “Hayır!” olmalıdır, zira karne dediğimiz raporlama sistemi ve özeti, 1 öğretim dönemi hakkında bilgi sunmaktadır.

Karne zamanı öğrenciye yaklaşım nasıl olmalı?

Eğer ki anne ve baba olarak, tüm öğretim yılı süresince evladımızın yanında olup, onunla ilgilenip, ders çalışma ve sınav dönemlerine hazırlık konusunda evladımıza destek olmuş, onunla ilgilenmiş ve ortaya koyduğu ders çalışma performansının her sınava nasıl yansıdığı hakkında doğru takipleri yaptığımızda, karne denilen raporlama bilgisi sadece bir teferruattır. Evladıyla yakın iletişimde olmayan, evladının akademik ve bireysel ders performansı hakkında bilgi ve yorumu olmayan anne ve babalar için karnedeki notlar belki şaşkınlık yaratabilir, lakin “Karne” denilen raporlama bir sürecin sonucudur, süreci anne ve baba uygun yönetmediğinde, şaşkınlıklar yaşanması doğaldır.


Karne raporlaması bir sürecin sonucudur. Yaklaşık 1 yıl süren akademik öğretim yılında öğrencinin içinde olduğu ve karne ile raporlanan “Akademik Öğrenim Süreci” şunlardan etkilenir:

 • Öğrencinin ders dinleme uyumu
 • Dikkatini doğru odaklaması
 • Sınıf ortamı uyumu ve arkadaşlık ilişkileri
 • Doğru ders çalışma alışkanlık ve disiplin kazanımı
 • Sınav performans başarısı
 • Öğrencinin özgüven düzeyi
 • Düşünme&Planlama&Analiz yetenekleri
 • Öğrencinin yaş grubu ile uyumlu Biyo-Psiko-Sosyal gelişimi
 • Olay-yer ve zaman yönetim becerisi

Akademik Öğrenim Süreci, adı üzerinde bir süreçtir ve yukarıdaki durumlardan etkilenmektedir. Karne dediğimiz raporlama, bu sürecin raporlamasıdır. Süreci yakından takip etmiş olan, evladının akademik ve sosyal gelişimini yakından takip etmiş olan anne ve babalar için karne, sadece sürecin bir adımıdır.

Karnedeki ders notları için anne ve baba olarak öncelikle şunu değerlendirmenizi öneririm: o dersten alınmış olunan not, evladınızın bilgi düzeyini ve o ders için ayırmış olduğu çalışma zamanını yansıtıyor mu? Öyle ya, Matematik dersinden 45 alınmış olunabilir, lakin acaba öğrenci o ders için gerekli ders çalışma performansını gerektiği oranda gerçekleştirdi mi? Bu sorunun yanıtına göre izlenecek yol haritaları birbirinden farklı olacaktır.
Anne ve baba olarak bizler, çocuklarımızı sınırsızca kucaklamalıyız. Sahip oldukları akademik ve sosyal potansiyelleri ister kocaman olsun, ister daha az olsun hiç fark etmez! Anne ve babasının her zaman, her koşulda ve her durumda yanında olduğunu çocuğun bilmesi çok önemli ve gereklidir. Bununla birlikte, anne baba olarak bir diğer sorumluluğumuz ise eğer evladımız sahip olduğu potansiyeli başarılı şekilde okulda ve derslerde yansıtamıyor, gösteremiyor ise, bu durumu doğru tespit edip, nedenleri ve çözümleri için devreye girilmesi gereklidir.

Bazı durumlarda öğrencide ders disiplin alışkanlığı yeterli oranda gelişmemiştir ve bu durum öğrencinin aslında sahip olduğu yüksek potansiyeli sınavlarda yansıtmasına engel olur. Bazen de öğrenci çalışır, çaba gösterir, lakin ders ve sınavlarda dikkatini doğru yönetemediği için dikkate bağlı işlem hataları ve sorularda eksik ya da yanlış okumaya bağlı hatalar yapabilir, cevaplarda kaydırmalar olabilir.

İşte böylesi dikkat yönetimi ve ders disiplin sorununa bağlı olarak Akademik Öğrenim Süreci’nin yeterli verimde yönetilemediği durumlarda, anne ve baba öğrenim yılı içerisinde durumu fark ettiği anda uzman desteği alınması çok yüksek fayda sağlayacaktır. Bugünün teknolojik gelişmeleri ve bilimsel veriler ışığında, FDA 2012 yılındaki onayı dahilinde, 6-17 yaş öğrencilerde alınacak 15 dakikalık beyin dalgaları analizi ile beyin ön bölgesindeki dikkat yönetim merkezinin objektif analizi yapılmaktadır. Bu analiz ile öğrencinin beyin ön  bölgesindeki dikkati odaklama merkezi, odakladığı dikkatini sürdürme merkezi, analiz ve muhakeme beyin bölgeleri ve yüksek konsantrasyonu yöneten beyin bölgelerinin kendi yaş grubuna göre hangi faliyet düzeyinde olduğu objektif olarak görüntülenmektedir. Bu veriler ışığında, öğrencide gerçekten bir dikkat yönetim sorunu mu olduğu ya da ders disiplin alışkanlığında mı bir sorun olduğu tespit edilerek, gelişim programı ile akademik ve sosyal düzenlemeler sağlanabilir.

Karnedeki not durumları, o yıl izlenen süreci yansıtmaktadır. Karne notları çok düşük ya da çok yüksek olsa da, aslında şu amaca hizmet etmelidir: Önümüzdeki öğretim yılı için bugünden başlayarak, neyi daha iyi yapabilir öğrenci, nasıl ve ne zaman?? Durum tespitinin eksiksiz yapılması, gelecek yıl izlenecek olan öğretim sürecinin daha verimli geçirilmesi için önemli bir ipucudur.

Öğrencinin yüksek özgüvende olabilmesi, birey olarak kendi görüş ve düşüncelerini ifade edebilmesi için çok önemli ve gereklidir. Bu konuda özellikle karneler alındığında, evladımıza yaklaşımımız belirli bir strateji çerçevesinde olmalıdır. Kontrolsüz duygu yönetimi, arzu edilmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu konuda daha düşünceli ve hassas olmasını öneririm tüm anne ve babalara. Özellikle karne notlarında gelişme sağlanmasının faydalı olacağı dersleri düzgün bir sıra ile tespit edip, bu konularda yaz döneminde nasıl bir ek çalışma yapılacağı belirlenebilir. Her koşulda evlatlarımızı sınrısızca ve kocaman kucaklamayı ihmal etmeden, lakin yol gösterici ve çözüm için destek olan anne ve baba tavrı çok değerlidir. Karne notlarında beklenen şekilde yüksek başarı sağlayan öğrencinin tebrik edilmesi ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiği için aferin ile takdir edilmesi, çocuğun en büyük destekçisi olacaktır.


Karne zamanı öğrenciye yaklaşım konusunda kliniğimizde destek alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

 1. Slm hocam benim 3.sinifa giden oğlum var.ogretmenimiz dağınıklığından çok sikayetci.bununla ilgili çözüm aramaktayız ve bir yol çizmem gerek.dikkat eksikliği konusunda kliniğinizde nasıl bir yol izlenmektedir? saygılarımla.

  1. Meral hanım,
   Öğrencilerde dikkat yönetimi bir çok sebeple bozulabilir. Öncelikle durum analizi yapılmalıdır. Bu konuda çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru Dr. Gökçe hanım evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesini yaparak, durumun nedenleri belirlenir. Öğrencielrde dikkat yönetim sıkıntısı yaratabilen başlıca durumlar şunlardır:
   – Dikkat Eksikliği Bozukluğu
   – Dikkat Dağınıklığı
   – Çocukluk depresyonu
   – Öğrenme Güçlüğü
   – Sosyal fobi, arkadaş ilişkileri yönetim sıkıntıları
   – Kaygı bozukluğu, performans anksiyetesi
   – Disipliner sorunlar

   Evladınızda bu veya benzeri hangi nedenlerin sıkıntıya yol açtığı Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın muayenesi ile belirlenir. Ardından gelişim planı seçilerek uygulanmaya başlanır. Detayları klinik iletişim telefonlarımızdan sorabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir