Hiperaktif Öğrenci İçin Öğretmene İpuçları

Hiperaktif Öğrenci İçin Öğretmene İpuçları
8

Hiperaktif Öğrenci nin Yaşadığı Sorun: DEHB’li öğrenci, sınıf öğretmenini ve sınıf arkadaşlarını, kendisine söz verilmeden konuşma eğilimi ile zorlamaktadır.


Hiperaktif öğrenci

Sebep: Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar, dürtülerini kontrol etmekte zorlanırlar. Beyindeki bir nörotransmitter olan Dopamin düzeyinde değişimler gözlenmektedir. Buna bağlı olarak DEHB’li öğrenciler, refleksleri ile ve kontrolsüz davranış sergilemektedirler. Beyin dalgalarının görüntülenmesi yöntemi, dikkatin odaklanmasını ve sürdürülmesini sağlayan beyin bölgelerinde aktivite bozulmaları olduğunu göstermektedir. DEHB’li öğrencinin aklına gelen bir soru cevabı, aklına gelen bir düşünce veya duygulanım, onun kontrolsüz şekilde harekete geçmesine neden olmaktadır.

Engeller: DEHB’li öğrenci, davranışları ile sınıf arkadaşlarını ya da öğretmenini engellediğinin farkında değildir. DEHB’li öğrenciye davranışının doğru olmadığını söylemek, onun hareketlerini kontrol edebilmesi için yeterli ve yardımcı değildir. Dürtüsellikleri sebebiyle, özdenetimleri yetersizdir. Kaşları çatmak ya da el işaretleri ile sessiz olunmasının işaretle söylenmesi, DEHB’li öğrencinin anlayacağı uyaranlar değildir.

Hiperaktif Öğrenci İçin Sınıfta Öğretmen Tarafından Uygulanabilecek Çözüm Yöntemleri:

Hiperaktif öğrenci nin, arkadaşları ile uyum içinde olmalarının sağlanması için, davranışları konusunda yönlendirilmeleri gerekir. Buradaki çok önemli ve kilit nokta ise, öğretmeni tarafından yönlendirmenin diğer öğrenciler gözünde hiperaktif öğrenci nin benlik saygısına zarar vermeden yapılıyor olması gerekliliğidir. DEHB’li öğrenci ile öğretmeni arasında kurulmuş gizli bir anlaşma ile öğretmenin görsel mesajları, örneği bir el işareti mesajı ile, hatırlatmayı denemesi faydalı olacaktır.

Gizli anlaşmadaki el işareti öğretmenin vereceği mesaj, DEHB’li öğrenciyi arkadaşları arasında damgalamadan, ona bir uyaran görevi sağlayacaktır.
DEHB’li öğrencinin sınıf kurallarına uyumunu arttırmak üzere,  önemli ve uyulması gereken kurallar sınıf içinde rahatça görülebilecek şekilde “Kurallar Listesi” olarak sınıfa asılabilir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(8)

  1. Sayın Esunus,
   Değerli nazik geri bildiriminiz için teşekkür ederiz,
   Sağlık ve sevgiyle,

 1. Merhabalar hocam benim 9 yaşında bir oğlum var üçüncü sınıf öğrencisi çocukluğunda beri aşırı hareketli bir çocuk okula başladığından bu yana dahada hareketli okulda çok başarısız derslere karşı çok isteksiz ve hergün bana ogretmeninden velilerden şikayet geliyo uyarmamiza rağmen konusmamiza rağmen hep aynı şeyleri yapıyo napmaliyiz hocam bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ayşe hanım,
   Öncelikle evladınız için en güzel dileklerimizi paylaşırız. Evladınızda bahsettiğiniz durum bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Öğrencilerde ders takibi ve ödev alışkanlığı konusunda sıkıntı yaratan durumlar başlıca şunlardır:
   – Dikkat Eksikliği Bozukluğu
   – Dikkat Dağınıklığı
   – Öğrenme Güçlüğü
   – Sınav Kaygısı
   – Ders Disiplin alışkanlığı kazanım sorunları
   – Dürtüsellik
   – Hiperaktivite Bozukluğu vb…
   Öncelikle evladınızda bahsettiğiniz duruma yukarıda saydıklarımdan hangisi ya da hangilerinin neden olduğu muayene ve testler ile belirlenmeli, ardından gelişim planı belirlenerek uygulanmalıdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Sn Bora Bey;
  benim 10 yaşında ikiz erkek cocuklarım var.okul öncesi eğitim sürecinde kreş ve ana okulunda ayrı sınıflarda eğitim aldılar cünkü birisi diğrine göre baskın olduğundan olumsuzluk yaşandığı söylndi.ilkokula başladığımızda da ayrı sınıflarda eğitime başladılar.bir oğlum için kurallara uymak konusunda sorun yok fakat aşırı kıskanc ve öğretmenin ilgisi ile motive oluyor.öğretmenden gelen en küçük duyarsızlık içine kapanmasına sebep oluyor…diğeride tamamen hareketli sınıfta hiçbir kurala uymuyor.ders başarısı yüksek fakat davranış ve otokontrol sınıf kuralları tum uyaranlara rağmen dikkate almayan hatta hatsını hiçbirsekilde kabul etmeyen savunmacı bir yapıda sıkıntılar yaşanıyor.üniversite de couk psikiyatri uzmanı tarafından ikisi ile yapılan görüşmelerde birisinin kaygılı ve algılamada cok hafif de olsa sıkıntılı olduğu söylendi conserta ilacı 18mg verildi.diğer oğlum içinde hem hiperaktivite ve dürtüsellik yönü ıolsduğu onada 27 mg conserta ilacı alıyoruz.3 aydır bu sürecte biraz sakinleşsede düzelme cok etkin değil sınıf öğretmeni ile sınıfa göndererek birkac saat için olumlu olabilir düşüncesindeyiz doğru bir davranış mı yapıyoruz acaba …neler yapabiliriz ilginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Halime hanım,
   Belirttiğiniz durumda ilaç tedavisi tek başına yeterli değildir. Sizler anne-baba olarak evladınıza nasıl yaklaşacaksınız, nasıl davranacaksınız, birlikte neler yapacaksınız, ders çalışma ortamı nasıl düzenlenecek?? Tüm bu konularda uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba saygıdeğer hocam..
  Benim de 8,5 yaşında DEHB lı bir kızım var. Düzenli olarak çocuk psikiyatristin gidiyoruz ve düzenli bir şekilde ilaç kullanıyoruz. Bu tarz çocuklarla uğraşmak çok zor. Bu yüzden ben kendim de destek alıyorum.
  Yazdıklarınız güzel ve çok açıklayıcı.. İnanın okuyunca terapi almış gibi hissettim kendimi, yazılarınızda kendimi buldum.
  Çok teşekkür ediyorum..

  1. Filiz hanım,
   Nazik geri bildiriminiz için teşekkür ediyorum,
   Evladınız ve size sağlık ve sevgi dolu bir yaşam dilerim,
   Saygılarımla,

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir