Anasayfa Okul Başarı Rehberi Etkili Ders Teknikleri Etkili Ders Çalışma İpuçları

Etkili Ders Çalışma İpuçları

2

Etkili ders çalışma, okul başarısı için olmazsa olmazdır. Öğrenme davranışı, herhangi bir bilgiyi algılama, anlamlandırma, diğer bilgilerle karşılaştırma, kaydetme ve uygun görüldüğünde hatırlama ve defalarca kullanma becerisine verilen addır.


Dışarıdan gelen bilgiler, beş duyu ile algılanıp, önce kısa süreli hafızaya yerleşir. Eğer bu bilgiler zamanla kullanılmazsa, artık işe yaramadığı için unutulur. Çünkü her şeyi aynı anda hatırlamamız mümkün değildir. İşe yarayan bilgilerin hatırda olması ve yeni bilgiler için hafızada yer olması gerekir. Eğer herhangi bir bilginin önemi söz konusu ise, düzenli ve aralıklı tekrarlar ile yine kullanılmak üzere uzun süreli hafızaya depolanır.

Okul başarısı için diğer bir etken verimli çalışmadır. Öğrencilerin belirli bir amaç doğrultusunda, zamanını doğru kullanarak, (her şeye vakit ayırarak) planlı ve programlı çalışmalarına verimli çalışma adı verilmektedir.

Etkili ders çalışma için ipuçları

– Zamanı iyi kullanın, planlı ve programlı çalışın. Hangi dersin ne kadar ve ne zaman çalışılacağına karar vererek, belirli bir amaç çerçevesinde planlı çalışmak gerekir.  Okulda başarıyı sağlamanın en temel unsurudur, çok çalışmaktan daha etkilidir.

– Çalışma ortamınızı düzenleyin. Sakin, uygun ısı ve ışığa sahip, sade bir masada çalışmak önemlidir. Dikkati dağıtacak her tür obje ortadan kaldırılmalıdır.

– Dersleri dinlerken etkin dinlemeye özen gösterin. Sadece dinlemek değil, etkin dinlemek hem hayatta hem de okulda başarıyı getirir. Herhangi bir konu anlatılırken, anlatılanlardan yola çıkarak, daha sonra neler anlatılacağını tahmin etmek mümkündür. Verilen ipuçlarına dikkat etmeli ve mutlaka not edilmelidir.

– Düzenli not tutmayı alışkanlık haline getirin. Dinlerken her söyleneni dikkatle not etmek sanıldığı kadar zor değildir. Mutlaka verilen ipuçları not edilmelidir. Bütün cümleyi yazmaya çalışmak yerine kısaltmalar kullanmak etkili ders çalışma yaparken işinizi kolaylaştırabilir. Not tutarak dinlediklerini tekrar etmek devamlı uyanık kalmayı sağlamaktadır.

– Etkin ve hızlı okuma yöntemlerini öğrenin. Hem çabuk okumak hem de okuduğunu anlayabilmek mümkündür. Hızlı okuma tekniklerini öğrenerek hem zamandan kazanılabilir hem de algılar kuvvetlendirilebilir.

– Öğrendiklerinizin özetini çıkarın. Yeni konuları iyice öğrendikten sonra konunun ana hatlarını belirleyerek önemli kısımlarının özetini çıkararak tekrar yapmak, konuya çalışmanın en kolay yollarından biridir. Her konu için uygulanabilir.

-Motivasyonunuzu yüksek tutun.  Okulda başarıyı yakalayabilmek için öğrencinin kendine ne söylediği ve nasıl davrandığı dikkat etmesinde fayda vardır. Olumsuz düşüncelerinizi olumlularıyla değiştirin. Engellere odaklanmak yerine hedeflere, destekleyici düşüncelere yer vermek, etkili ve çalışma için en önemli etkenlerdendir.

– Derse hazırlıklı başlayın. Önceden hazırlı olmakta okulda başarıyı sağlar. Ders kitaplarında yer alan bir sonraki günün konularına, varsa özetlerine göz atmak hem konu anlatılırken önceden fikir sahibi olmaya ve dinlerken daha uyanık kalmaya yardımcı olur.

– Her gün tekrar yapın. Sürekli ve belirli aralıklarla yapılan tekrarlar ile öğrenilenler hafızaya yerleşir. Öğrencinin kendi tuttuğu notlar ile tekrar yapması daha etkili öğrenmeye ve eksikliklerini görmesine yardımcı olur. Okul başarısı ve öğrenmenin en önemli etkenidir.

Mine Çelik Uzm. Psikolojik Danışman @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

  1. ben üniversite öğrencisiyim bugüne kadar çalışma konusunda pek sıkıntı olmamıştı ama girdiğim bölümde (arkeoloji) dersleri anlıyorum anlamasına ama hayatta bir karşılığını bulamadığım için ( ki çevremdeki insanlar sayısalcı) sıkılıp çalışmayı bırakıyorum bu da başarısızlık getiriyor ki bunun için ne yapmalıyım..

    1. Firdes hanım,
      Mesleki ve akademik beklentilerin karşılanması, kişileri çalışma ve efor konusunda olumlu yönlendirmektedir. Eğitimini aldığınız alan hakkında ve gelecek planlarınızı üniversite danışman hocanız ile ele almanız fayda sağlayacaktır.
      Sağlıklı günler dileriz,

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir