Anasayfa Bizden Haberler Eşcinsellik Nasıl Anlatılmalıdır?

Eşcinsellik Nasıl Anlatılmalıdır?

Eşcinsellik Nasıl Anlatılmalıdır?
0

hurHer ne kadar bazılarımız kaçmak, görmezden gelmek, yok saymak istesek de eşcinsellik insanlık tarihi kadar eski ve tartışılan bir konu. Peki bu konuyu çocuklarımıza ne zaman ve nasıl anlatmalıyız? İşte uzmanların görüşü!

EN UYGUN ZAMAN ERGENLİK

Çocuk ve ergen psikiyatrı Gökçe Küçükyazıcı’ya göre cinsellikle ilgili bilgi vermek için en doğru zaman çocuğun ergenliğe ilk girdiği zaman dilimi. “Gençler bu zaman diliminde cinsel konularda merak duydukları için siz bahsetmeden önce de bu alanda doğru ya da yanlış, az çok fikir sahibi olabilir. Eşcinsellikle ilgili bilgi de bu dönemde verilebilir. Çocuğu bilgilendirirken fazla ayrıntıya girmeye gerek yok, sorduğu sorulara anlaşılır bir dille yanıt vermek yeterli. Çocuğun bu tip konularda ebeveynleriyle rahat konuşabilmesi doğru bilgi edinebilmesi için çok önemli. Ergenlik dönemindeki gençlerin bazıları cinsel eğilimleriyle ilişkili karmaşa yaşayabilir, bu onların eşcinsel olduğu anlamına gelmez.”

Hürriyet 15 Ocak 2011
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=16768400

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir