Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Çocuk ve Ergen Depresyon Ergende Depresyon Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Ergende Depresyon Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

0

Ergende depresyon çocukluk döneminden gençlik dönemine geçişte görülür. Bu dönemde çocukta fiziksel, psikolojik, duygusal ve davranışsal olarak belirgin değişimler gözlemlenir.  Bu değişimler öncelikle ergeni yorar. Yeni bedenine, hızla  değişen  duygularına, anlamsız davranışlarına uyum sağlamak ve bunları kontrol edememek ergenin kafasını karıştırır.

Ergende Depresyon Hakkında

Ergende depresyon, ergenin yaşam kalitesini bozmaktadır. Ergen zaten içinde bunduğu ortamda kendini ve kimliğini gösterebilmek için yoğun bir çaba gösterir. Onay alamamak, tercih edilmemek, beğenilmemek yaptığı bir espriye gülünmemesi bile onun kırılması ve mutsuz olması için yeterli olabilir. Aile ile çatışmalar artarken arkadaşlar daha fazla önem kazanmaktadır. İşte bu nedenle bu dönemde  ergene  karşı anlayışlı olunmalı ve bu dönemi rahat atlatması sağlanmalıdır.

Ergenlik dönemindeki bazı ergende depresyon göstergeleri: 

 • Mutsuzluk
 • Devam eden öfke hali, huzursuzluk
 • Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu
 • Unutkanlık
 • Aşırı yeme ya da hiç yemek yemek istememe
 • Üzüntülü bir duygulanım
 • Karamsarlık
 • İçe kapanma (sürekli yalnız kalma isteği)
 • Uyku düzeninde bozulma (geç yatma ya da aşırı uyuma)
 • Arkadaşları ile görüşme isteğinde
 • Kendine bakımda azalma
 • Kendine güvensizlik
 • Yaşamının bir anlamının olmadığı düşüncesi
 • Aile ile sürekli devam eden çatışmalar

Ergende Depresyon ile ergenlikteki normal huzursuzluk halini birbirine karıştırmamak gerekir.

Hızla değişen duygulara bu dönemde sık rastlanır. Bir anda öfkelenen,  çılgınca davranışlar gösteren ergen  beş dakika sonra gülerek size şakalar yapabilir. Bu davranışını bir problem olarak görmemeli , sadece geçiş döneminin tipik bir davranışı olarak algılamalısınız.

Bu dönemde bir çok anne- baba birçok ergeni anlamakta güçlük çeker. Ona nasıl yardımcı olacağını, onunla nasıl konuşacağını bilemez. Ergenin tepkisel davranışları ile ailede büyük çatışmalar, aile üyeleri arasında duygusal kopukluklar ve ileriki yaşlara kadar devam eden iletişim sorunları oluşur.

ergende depresyonYetişkinin yapması gereken ilk şey onun ergenlik gibi zor bir dönemde olduğunu ve artık büyüdüğünü kabul etmektir. Sınırlarına saygı duymalı, olumlu yönlerini ortaya çıkarması için ona yardımcı olmalı  ve çözemediği sorunlarını hızla fark ederek  yaşamsal deneyimlerini paylaşmalıdır. Bunlar bir öğüt niteliğin asla taşımamalı sadece sohbet içerisinde  tatlı paylaşımlar olarak kalmalıdır. Ergenlik dönemine girmeden önce iyi bir anne- baba – çocuk iletişimi sağlanırsa  bunu başarmak çok daha kolay olacaktır. Eğer kendisi de isterse sevdiği bir spor alanına yönlendirmek bu dönemi rahat atlatmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak: Ergenlik döneminde yaşanan  soruların çözümlenememesi ergenin tüm yaşam sürecini  olumsuz etkileyebilir. Bu dönemde  ergenin kendisini  olumlu algılaması (beğenmesi, başarılı görmesi, tercih edildiğini hissetmesi) , karşı cinsle ilişki becerilerini geliştirmesi, toplum içerisinde kim olduğu ve yerinin ne olduğunun farkına varması , kendi bedenini tanıması gerekmektedir. Bu özelliklerin ergenlik döneminde kazanılamaması yetişkinlikteki sosyal yaşamda problemler yaşamasına  ve yaşam boyu mutsuz bir  kadın/erkek (anne/baba) olmasına neden olacaktır.

Ergenlik döneminde olan çocuğunuz ile daha sağlıklı bir iletişim kurmak ve çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemi daha doğru anlayarak, bu süreci sağlıklı geçirmesi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Ergende depresyon açısından biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılarak, durum analizi sağlanır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru biyo-psiko-sosyal muayeneyi gerçekleştirir, tanıyı belirler, gelişim planını oluşturur.

Sağlıklı günler dileriz.


Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Genç Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
Ataşehir, İstanbul – Türkiye

Tel: 0 216 6881474

 

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir