Anasayfa Çocuk Gelişimi Ebeveynlere İpuçları Ebeveyn Hataları Açısından Basit Örnek ve Çözümler

Ebeveyn Hataları Açısından Basit Örnek ve Çözümler

Ebeveyn Hataları Açısından Basit Örnek ve Çözümler
0

Ebeveyn hataları açısından, çocuklarımızın bizi dinlemelerini engelleyen, söylediklerimize karşı çıkmalarına sebep olan, dışarıda huysuzlaşmalarına zemin hazırlayan yanlış anne ve baba davranışlarına biraz göz atalım isterseniz.

Çocukla iletişim sırasında uygulanan hataların tek bir nedeni ve tek bir çözümü yoktur. Havuza giren yabancı çocuk örneğinde olduğu gibi, ailelerin davranış modelleri, çocukların davranış modellerine dönüşür.

Ebeveyn Hataları Açısından Çocuğun Eğitimini Başkalarına Havale Etmek

ebeveyn hatalarıEğitimi sadece okuldaki akademik eğitim anlamında ele almamak gereklidir. Çocukla birlikte anne veya babanın uçurtma yapması da bir eğitimdir. Baba bu eğitimi “Annenle yap” diye geçiştirebiliyor. “Bu işi şununla yap” denilebiliyor çocuğa. Böyle olunca anne ve babalar bireysel pozitifliklerini durduruyor ve bunu bir başkasına bırakıyorlar. Bu işi havale ettikleri kişi diğer ebeveyn olabildiği gibi, kimi zaman spor öğretmeni, sınıf öğretmeni, büyük abi, abla olabiliyor. Çocuk tenis dersi alıyor, babanın konuyla hiçbir ilgisi yok, çocuk basketbol kursuna gidiyor, anne çocuğun bir maçını izlememiş. Çocuğun eğitimini ve gelişim aşamalarını başkasına havale etmemek faydalı olacaktır.

Ebeveyn Hataları ve İlgi Faktörü

Ebeveyn hataları açısından anne ve baba çocuğuyla ne kadar ilgilenirse, çocuk kendisini o oranda değerli görür. Kendisini değerli gören çocuk, sahip olduğu yetenekleri sergilerken mutlu olur. Kendisini geliştirmek için çocuk çaba göstereceği sırada, belirleyici olan çok önemli bir faktör anne-baba ilgi ve desteğidir. Çocuğuyla, yaptıklarıyla, başardıklarıyla, hobileriyle ilgilenen anne ve babaların çocukları, daha iyisini yapmak için kendilerinde sınırsız bir güç hissederler.

Ebeveyn Hataları ve Anne-Baba İlgisizliği

Öte yandan, ebeveynin ilgisiz olduğu çocuklar, kendilerini değersiz hissederler. Başarsa ya da başarmasa da bir şey fark etmiyor ise, neden çaba göstersinler ki? Çocukları motive tutmak ve yaptıkları işte ellerinden gelenin en iyisini yapmak konusunda yüreklendirmek, cesaretlendirmek, anne ve babanın temel ebeveynlik görevidir. Bu makaledeki önerileri uygulayarak ebeveyn hataları konusunu minimuma indirgeyebilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir