Dürtüsel Öğrenci 7 İpucu

Dürtüsel Öğrenci 7 İpucu
6

Dürtüsel öğrenci ipucu… Çocuğunuzda DEHB belirtilerine bağlı olarak görülen dürtü kontrol bozukluğu ve davranış sorunları ortaya çıktığında, aşağıdaki adımlar size yol gösterecektir.


dürtüsel öğrenciDürtüsel öğrenci nedir?

DEHB’ye bağlı ortaya çıkan davranış sorunları anne-baba için başa çıkılması ve yönetilmesi çok zor sorunlar olabilmektedir. DEHB’li çocuk toplum içinde davranış bozukluklarına bağlı olarak sorun yaşadığında, anne-babalar bunu kendi hataları olarak görürler. “Kendi çocuğumuzu kontrol edebilmeliyiz!?” diye düşünürler. Hele okul ve benzeri sosyal ortamlarda , diğer velilerin suçlayıcı ve imalı bakışları ve DEHB hakkında bilgisi olmayan bir başka anne-babanın faydasız yardım önerileri, DEHB’li çocuğun anne-babası için yeterince zorlayıcıdır.

Bakış açınızı genişletin ve durumun gerçekliğinin farkına varın! DEHB’li çocuklar sıklıkla dürtüsel davranılar ve davranışlarını düzenleyemezler. Çocuğunuzun hatalı tutum ve davranışları DEHB’nin doğasını yansıtmaktadır.

İşte, DEHB’li çocuğunuzun davranışlarında düzenleme sağlaması için ona yardımcı olacağınız 7 adım:

1-  Bir Plan Konusunda Anlaşın

Bir alışveriş merkezine ya da markete gitmeden önce, DEHB’li çocuğunuza şunu sorun: sıkıntı duyar veya sinirlenirse, onu sakinleştirecek şey nedir? Sıkıntılı bir an yaşadığında, artık elinizde çocuğunuzla konuşarak anlaştığınız bir çözüm planınız olacaktır. Onun size belirtmiş olduğu ve üzerinde anlaştığınız çözüm konusunda, çocuğunuzda işbirliği içinde olma eğiliminde olacaktır.

2-  Onun Sıkıntısını Anlayın

Onun yaşadıklarını anladığınızı fark etmesi için DEHB’li çocuğunuza imkan sunun. Sakin ve güven verici bir ses tonuyla, “İstediğin oyuncağı bulamadığımız için üzgün olduğunu biliyorum” ya da “Arkadaşların seni oyuna davet etmedikleri için sinirlendiğini anlıyorum” şeklinde, onu anladığınızı bildiren konuşmalar yapın. Daha sonra DEHB’li çocuğunuzdan hissettiği üzüntü veya kızgınlık için 1’den 10’a kadar bir puan vermesini söyleyin. Bu size, çocuğunuzun hissettiği sıkıntının büyüklüğü ve aciliyeti konusunda ipucu verecektir.

3-  Sınırları Belirleyin

Zamanın ilerlediğini ve yapmakta olduğunuz aktiviteye devam etmeniz gerektiğini ona söyleyin. Örneği ona şunları söylemeyi denemelisiniz: “Hadi bakalım, ne kadar hızlı sakinleşiyorsun, böylece günün kalanında dilediğimizi yapalım” ya da “Alışverişe devam edebilmemiz için, çok üzgün veya sinirli olsan da, sakinleşmen gerekiyor ve sen bunu başarabilirsin!

4-  Duyguları Farklı Noktaya Odaklayın

DEHB’li çocuğunuza, avucunda bir boyalı mum olduğunu hayal etmesini söyleyin. Sonra mumum alevini dışarı çıkartmak için, avucunu yüzüne yaklaştırmasını ve avucuna kuvvetle üflemesini söyleyin. Derin nefes almak ve üflemek, çocuğun sinirli ya da üzgün olduğu anda, duygularının kontrolünden çıkmasını ve farklı bir odağa yönelmesini sağlayacaktır. Alternatif olarak çantanızda veya evde bir balon bulundurun ve onu şişirmesini söyleyin.

5-  Enerjiyi Kullanın

DEHB’li çocuğunuzun sinirli veya kızgın olduğu anda eğer evdeyseniz, ona bir yastık ve benzeri yumuşak bir şey almasını söyleyin ve birlikte yastık savaşı yapın. Gazeteleri birlikte yırtmak ya da elde sıkılan yumuşak toplarla yarış yapmak, çocuğunuzun sinirli davranışına kısa devre yaptıracaktır.

6-  Sağ Tuşa Basın

DEHB’li çocuğunuza elinde bir uzaktan kumanda aleti olduğunu hayal etmesini söyleyin. Bu kumanda kendisinin duygularını düzenleyen bir kumanda olsun. Sinirli veya kızgınlık durumunu ortadan kaldıran kumanda tuşuna tarif etmesini ve gerektiğinde bu tuşa basması konusunda onu yönlendirin.

7-  Uzman Desteği Alın

Eğer DEHB’li çocuğunuzda müdahelenize rağmen düzenleyemediğiniz sinirlilik benzeri davranış sorunları oluyorsa, çözümsüz kalarak zaman kaybetmeyin. DEHB’li çocukların davranış düzenlenmesi konusunda uzman desteği alacağınız bir merkezden yardım isteyin.


Çocuk ve Genç kliniğindeki uzman kadromuz ile, DEHB’li çocukların davranışlarında düzenlemeler konusunda ailelere destek sağlıyoruz. Konu hakkında kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Dürtüsel öğrenci konusunda merak ettiğiniz başka bir konu varsa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz…

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(6)

 1. Merhaba,
  2003 dogumlu bir oglum var biz 10 yildir viyanada ikamet ediyoruz oglumu ilkokula kayit yaptirdigim gun okul muduru cocugunuzu bir doktora goturun ve. Ilac destegi aldirin dediginde cok sasirmistim vede ogluma ilac aldirmadanda bunun zamanla gecebilecegini dusunerek doktora goturmedim ama zamanla cok zor landim oglumun yerinde duramadan dikkatinin daginik vede soz dinlememe halleri okuldada sorun olmaya basladi ilkokul 4. Siniftan sonra ogretmenlerininde tavsiyesi uzerine cok akilli vede zekasinin yasitlarindan daha iyi oldugu icin ogrenme kapasitesi cok yuksek bir cocugunuz var dediler bu yuzden burada gymnasium denilen lise seviyesine yakin bir ortaokula yazdirdikama okula basladigi aylarda bir arastirma hastenesinin genclik sorunlari bolumune doktora gittik orada ki bayan prf.doktor ogluma ADHD teshisi sonucunda ilacli tedaviye basladik.
  Okul doneminde ilac kullandi ama yan etkilerinden dolayi 2 senenin sonunda birakmak zorunda kaldik ve oglum yaklasik 1 senedir ilac kullanmiyor su anda derslerinde dusus var ha bu arada o lise dengi ortaoukldan 6. Ayinda almak zorunda kaldik ogretmeni normal bir ortaokula kayit yaptirin dedi hem yaramazligi hemde derslerindeki basarisizligindan dolayi bizde almistik o okuldan 4 sene normal bir ortaokula gitti bu sene son 8.sinifta okuyor bu okuldada yine ayni problemlerimiz oldu yani sinifta yerinde duramama soz dinlememe ve dikkatini derse veremediginden basarisinin bazen dusuk bazen cok iyi sekilde durumlar sozkonusu oldugundan okuldaki bir ogretmenin yonlendirmesi ile genclik merkezinden yardim aliniz dedi yani burada da doktorlar var simdi bu hafta randevumuz var kusura bakmayin size sadece bir sorum var sizce ben yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim ilacsiz bir tedavi istiyorum lutfen fikirlerinizle bilgileriniz dogrultusunda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim….
  simdiden tesekkur ederim

  1. Çiğdem hanım,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimi paylaşırım. Öğrencilerde Dikkat Eksikliği ve hiperaktivite Bozukluğu – Dürtüsellik sorunları 4 yaşından itibaren tanısı konularak, tedavisi düzenlenen bir durumdur. Beyin ön pre-frontal bölgedeki dikkati yöneten beyin bölgesi bozuk çalışmaktadır. Çocuklarda 4 yaşından itibaren disiplinli ve kurallı ortamların başlaması ile sıkıntılar gözlenmeye başlar ve öğrenci sorumluluklarını yerine getiremez, aksatmalar ve uyumsuzluklar başlar. Eğer bu konuda doğru ve uygun tedavi sağlanmaz ise, öğrenci sahip olduğu potansiyeli yansıtamaz, yaşıtlarından ve sınıf arkadaşlarından geride kalabilir. Kendi zeka potansiyeli ile ders çalışmadan bir süre idare edebilecek olsa da, akademik olarak dersler zorlaştıkça, öğrencinin yaşayacağı sıkıntılar kat kat artacaktır.
   Özellikle bilmesine rağmen yapamamak, yapabilecek olmasına rağmen uğraşmamak, uğraşmasına rağmen başarılı olamamak gibi sorunlar kendini gösterecektir. Üstelik sadece akademik olarak okul ders başarısı açısından değil, öğrencinin kendi sınıf arkadaşları ile olan iletişimi de bozulacak ve sorunlar yaşanacaktır.
   Bu konuda tedaviyi yönetecek olan ilgili uzmanlık alanı çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktorudur. Evladınızı muayene eden ve tedavi planlayan tıp doktorunuz ne diyorsa, uygulayınız.
   Sağlıklı günler dileriz.
   Dr. Bora Küçükyazıcı

 2. Merhaba,kızım 2005 doğumlu 6 cı sınıfa gidiyor 99.4200 puan karnemizi aldık ama her sınavda sitrese girdi göğüs ağrıyor doktora götürdüm kalbinde birşey çıkmadı psikolojik olduğunu söyledi oğlum da ÜNİVERSİTESİ ye gidiyor doktora götürdüm kalp kasları zayıf dediler, ne yapmam uygundur?

  1. Merhaba,
   Evladınızda sınav kaygısı ve sınav stresi konusunda uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır. Sınav dönemlerinde artan ve hatta öğrencinin sınava girememesine neden olabilecek düzeyde yoğun kaygı durumudur. Bu konuda öncelikle bir biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılarak, stres analizi ve dikkat ölçümleri yapılması fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba oğlum 8yaşında. 8aylık yürüdü, 2-3ayda dişleri çıktı 1,5ayda bıngıldağı kapandı, nerdeyse hiç emeklemedi çok erken oturdu erken konuştu. Ana okulunda okumayı sökmüştü. Birşey öğretirken bizi hiç zorlamadı,ancak çok enerjikti çok hareketliydi. Şimdi2. Sınıfta derste dikkati dağınık okulda kavga ediyor çok okulda toplantı yaptık uzmana götürme kararı aldık birdahaki okul döneminde o güne kadar sabredemeyeceğim hiper aktif ve dikkat eksikliği olabilir mi? Desteklerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanız umuduyla sevgiler

  Bu arada İsveç te 6yıldır yaşıyoruz biraz kültürel alt yapımız aile ilişkilerimiz çok farklı okul daki uyum sorunları ondan olabilir mi

  1. Leyla hanım,
   Dikkat eksikliği ve dürtüsellik tanısı çocuklarda 4 yaşından itibaren konulur ve tedavi düzenlenir. Ataşehir’deki kliniğimizde Dr. Gökçe Küçükyazıcı özellikle haftasonları yurtdışından gelen danışan aileleri kabul etmektedir. Evladınızın muayene ve değerlendirmesi yanı sıra, bilgisayar destekli dikkat analizleri ve beyin dalga görüntülemeleri dahil aynı gün içinde yapılarak, sonuç belirlenmekte ve tedavi düzenlenmektedir.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir