Anasayfa Neurofeedback Dikkat Egzersizleri Dikkat Eksikliği Testi Dikkat Ölçümü – Objektif Beyin Dalga Analizi

Dikkat Ölçümü – Objektif Beyin Dalga Analizi

Dikkat Ölçümü – Objektif Beyin Dalga Analizi
2

Dikkat ölçümü için objektif verilerle analiz sağlanması çok değerlidir. Amerika FDA ( U.S. Food and Drug Administration), Temmuz 2013 tarihinde, Dikkat Eksikliği tanısı konulmasında beyin dalgalarının görüntülenmesini dikkat ölçümü yöntemi olarak onaylamıştır.

Dikkat ölçümü hakkında

Dikkat yürütücü fonksiyonlarının yer aldığı beyin bölgelerindeki nöronların (beyin hücrelerinin) nasıl çalıştığı görüntülenerek, kayıt edilmektedir. Theta ve Beta beyin dalgalarının birbirlerine oranı çok önemlidir. Dikkat Eksikliği tanısı bu orana göre konulmaktadır. Dikkat Eksikliği olan çocuk ve yetişkinlerde bu değer, kendi normal standartlarına göre analiz edilir. Dikkat Eksikliği olduğunda, bu beyin dalgaları oranı bozuk çıkmaktadır.

Böylece Dikkat Eksikliği tanısının konulmasında beyin dalgalarının 15 dakikalık kaydı ile özellikle 6-17 yaş çocuk ve ergenlerde tanı konulmasına yardımcı sonuçlar elde edilmektedir.

Öğrencinin beyin dalgası analizi ile elde edilen veriler, objektif bir biyo-istatistik programı tarafından oluşturulmaktadır. Böylece elde edilen dikkat ölçüm verileri, öğrencinin yaş grubuna göre analiz edilir. Öğrencinin yaş grubuna göre ilgili beyin bölgelerinin nasıl fonksiyon gösterdiği tespit edilmiş olur. Neurofeedback egzersizleri ile, istenen beyin bölgesinde geliştirici egzersizler sağlanmaktadır.

Neurofeedback egzersizleri, dikkat eksikliği tedavisinde ilaçsız ve kalıcı gelişme sağlayan beyin egzersizleridir.

Öğrencinin bulunduğu yaş grubuna göre dikkati odaklama beyin bölgesi, odakladığı dikkati sürdürme beyin bölgesi ve analiz-muhakemeyi yöneten beyin bölgelerinin nasıl fonksiyon gösterdiği, objektif şekilde görüntülenerek, tespit edilir.

Bu analiz, öğrencinin duygusal durumundan bağımsız veriler sunmaktadır. Kayıt sırasında öğrenci hangi duygu durumunda olursa olsun, elde edilen veriler objektiftir.

Dikkat Ölçümü açısından çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, ya da  daha önce konulmuş olan Dikkat Eksikliği tanısının beyin dalgalarının görüntülenmesi ile test edilmesini istiyorsanız, kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Tel: 0 216 6881474

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

    1. Nurcan hanım,
      İlginiz için teşekkür ederiz. Brain Center of İstanbul sadece Ataşehir’dedir.
      Sağlıklı günler dileriz,

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir