Dikkat Ölçüm Testleri

16

Dikkat ölçüm testleri… Dikkat becerilerinin iyi olması, bir öğrencinin akademik başarısı  açısından ele alınırsa  şu aşamalarda çok gereklidir: algılama, öğrenme ve öğrendiklerini uygulama. Dikkatte sorun yaşayan bireyler genellikle sebat gösteremeyen, çabuk sıkılan, dalgın, unutkan, başladıkları işi sonlandırmakta güçlük çeken kişiler olarak tarif edilirler.

Dikkat Ölçüm Testleri

Öğrencinin dikkat düzeyinde bozukluk, ders başarısını ve okul performansını olumsuz etkilemektedir. Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tıp doktoru tarafından yapılacak muayene ile, öğrencinin dikkat beceri düzeyi belirlenir ve uygulanacak dikkat testleri ile dikkat bozukluğunun hangi düzeyde olduğu ve dikkat yönetim merkezinin hangi bölgelerinin etkilendiği ortaya çıkartılmaktadır.

Peki dikkat nedir ve dikkat becerisinin iyi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Dikkat fizik ve psişik enerjinin çevredeki uyaranlardan ihtiyaç olana yönlendirilmesidir. Dikkati etkileyen birçok faktör vardır. Kişinin gereksinimlerinin doğurduğu güdülenme, açlık gibi fiziksel ihtiyaçlar, uyaranın özellikleri (şiddet, büyüklük, renk, sıklığı, yoğunluğu, farklılığı, hareketliliği, birdenbire ortaya çıkması vs.) dikkatin uyanmasında etkilidir. Dikkat eksikliği sebebiyle özellikle öğrencilik hayatında oldukça güçlük yaşadıkları bilinmektedir.

BEYİN DALGALARI GÖRÜNTÜLEMESİ İLE DİKKAT EKSİKLİĞİ TANISI KONULMASI 

Dikkatin en önemli üç bileşeni: Uyanıklık – Seçicilik – Dikkatin Denetimi

Bunların herhangi birindeki yetersizlik dikkatin bozuk olduğu anlamına gelir.

Uyanıklık , sinir sistemin belli bir  hedef tarafından uyarılabilirliğe açık olma durumu olarak tarif edilebilir.  Bu uyanıklık halinin sürdürülmesi öğrenmede çok önemlidir. Dikkatteki seçicilik ihtiyacımız olan uyaranlarla olmayanlar arasında bir seçim yapılarak uygun olana yönelmemizi sağlar. Örneğin bir öğrencinin ders çalışırken çvredek sesler ve diğer uyaranlara değil önündeki materyale odaklanması gerekir. Dikkatin denetimi ise ihtiyaca göre dikkatin sürdürülmesi, yönlendirilmesi gerektiğinde sonlandırılması ve yeni amaçlara göre başka hedeflere yönlenmesi  ve düzenlenmesi gibi  yürütücü işlevleri ifade eder.

Dikkatin yürütücü fonksiyonları olan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesinde, dikkat eksikliği bozukluğu olan kişilerde sorun yaşanmaktadır. Beyinde ön frontal bölgede yer alan dikkatin yürütücü fonksiyon bölgelerinin nasıl ve hangi düzeyde çalıştıkları, beyin dalgalarının görüntülenmesi ile tespit edilmektedir. 15 Temmuz 2013`te Amerikan USA FDA sağlık kuruluşu, dikkat eksikliği kesin tanısı konulmasında beyin dalgaları görüntülenmesini onaylamıştır. 30 dakikalık beyin dalgalarının görüntülenmesi sonucu alınan kayıtlarda, özellikle Theta beyin dalgalarının Beta beyin dalgalarına oranı ile tanı netlik kazanmaktadır. (http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm360811.htm )


Dikkat Ölçüm Testleri, dikkatin 4 farklı bileşeni hakkında bilgi verirler:

1- Dikkatin sürdürülme becerisi
2- Dikkatin seçiciliği
3- Dikkatin yönlendirilmesi
4- Dikkatin yürütücü fonksiyonları

Dikkat bileşenlerinin düzeylerine göre, dikkat bozukluğunun hangi düzeyde olduğu ve tedavide nasıl bir yol haritası izlenmesinin gerekliliği böylece belirlenir.

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrenci, sahip olduğu zeka performansını ders başarısına yansıtamaz. Bir sınavdan yüksek not alırken, başka bir sınavdan düşük bir not alırlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan öğrenci, son derece iyi bildiği bir konudan çıkan soruları,  doğru okuyamadıkları için yanlış ve eksik cevaplama eğiliminde olurlar. Soruyu doğru okusalar da, cevaplarken bir çok işlemi atlayabilirler. Uzun metinleri, dikkatli bir şekilde ve sabırla okuyamazlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorununa bağlı olarak, sınavlarda zamanı iyi kullanamadıkları için tüm soruları okuyup cevaplayacak zamanları kalmaz.


Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, bu konuda tanının doğrulanması  ve dikkat eksikliği tedavi programının çocuk psikiyatri uzmanı tarafından düzenlenmesi ve takibi için, Çocuk ve Genç kliniğinden randevu alarak dikkat ölçüm testleri yaptırabilirsiniz.

dikkat testleri

Çocuk ve Genç Merkezi
Ataşehir, İstanbul
Tel: 0 216 6887778

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(16)

 1. Slm Benin 7 yasinda kızım var 1sinif a gidiyor ben ondan dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Celal bey,
   Öncelikle evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından dikkat yönetimi analizi açısından muayene edilmesi ilk adım olmalıdır. Muayene sonrası uygulanacak dikkat testleri ile durum tespiti yapılır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhabalar benim 11 yaşında bir kızım var ders çalışırken çok çabuk sıkılıyor ve kendini veremiyor birlikte çalıştığımızda da 5 dk sonra eller yada ayaklar oynuyor sıkıldığını gösteren haraketlerde bulunuyor dikkatini bana veremiyor

  1. Tülin hanım,
   Evladınızın dikkat ölçümü ile analiz yapılarak, durum tespiti sağlanması çözümün ilk adımı olacaktır. Konu hakkında kliniğimizden destek almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba benim 16 yaşında liseye giden bir oğlum var 3 sınıftan itibaren dikkat eksikliği tanısı konulup 7 sınıfa kadar ilaç tedavisi gördük daha sonra bazı nedenlerden dolayı tedaviyi bıraktık şu an 10 cu sınıfa gidiyor derslere kendisini fazla veremiyor sınava 1saat çalışıp 5 kere mola veriyor sınavda kağıdını gördüğü anda bildigi bütün konuları yanlış yapıyor ne kadar onunla bu konuyu konuşup motive etmeye çalışsakta sonuç alamıyoruz :anladıgım kadarıyla önerdiğiniz site çocuklar için acaba ergenler içinde ilaçsız bir tedavi şekli varmı bu sitenin olduğu gibi mesela yada benim oğlumun yaşına uygun bir sitemi

  1. Esra hanım,
   Neurofeedback dikkat geliştirici program, 6 yaş çocuklardan 86 yaş yetişkinlere kadar kullanılmaktadır. Beyindeki dikkat merkezinde ilaçsız ve kalıcı gelişme sağlamaktadır. Konu hakkında klinik iletişim bilgilerimizden detayları telefonla sorabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. Merhaba,
  27 yaşındayım, yıllardır dikkat eksikliğinden müzdaribim. İş analisti olarak bir şirkette çalışmaktayım ve işimi yaparken gerçekten çok zorlanıyorum. Bunu aşmak için ne yapabilirim? Önereceğiniz doktor varsa görünmek isterim.
  teşekkür ettim.

  1. Emel hanım,
   Konuyla ilgili bilgilendirici e-mail adresinize gönderildi,
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. Merhabalar 3 yaşına girmiş bir oğlum var 3 gün evvel psikoloğa gidik ve oğluma hiperaktif ve dikkat bozukluğu teşhisi konuldu ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum baska bir doktora götürüp bir kez daha görüşmek istiyorum sizce bu tanı doğru ise ne yapmamız gerekir acaba ögrene bilir miyim şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. Cansu hanım,
   Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısını tıp doktoru koyar, psikolog değil. Psikologlar, liseden sonra 4 yıllık edebiyat fakültesi mezunu meslek grubudur, tanı koyma yetkinlikleri ve onayları yoktur. Bununla birlikte dikkat eksikliği tanısı çocuklarda 4 yaşından itibaren konulur. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoruna evladınızı muayeneye götürmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. merhabalar kızım 12 yaşında dikkat eksikliği tanısı kondu şuanda izmirde bir doktor ile tedaviye başladık fakat sadece ilaç verdi bize çok bir bilgi alamadık tedirginliğim, hayatımızı hep bu şekilde ilaçlamı sürdüreceğiz kesin bir tedavisi yokmudur . yada bu ilacı kullanınca ne zaman iyileşti kızım artık bırakalım diyebileceğim yardımcı olursanız sevinirim yapılan testte sonuç donuk beyinli normal zeka olarak çıktı IQ PUANI 83 çıktı

  1. Ebru hanım,
   Bahsettiğiniz durumda evladınızın yaşıtlarına göre gelişimi konusunda sağlanacak ek bir çok destek olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki tıp fakültesi çocuk psikiyatrisi bölmüünden destek almanız uygundur,
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Merhabalar benim kizim 13 yasinda ve bildigi halde sinavlarda yapamiyor ve test cozerken veya sinavdayken ya dusuk alirsam ya da yanlisim cikarsa diye endiseleniyo dikkat daginikligi olabilir mi ?

  1. Kezban hanım,
   Evladınızda bahsettiğiniz durum kaygı yönetim sorunu ve buna bağlı dikkat dağınıklığı olabilir. Uzman muayenesi ve değerlendirmesi ile analiz yapılırsa, gerekli tedavi ve gelişim planı belirlenir. Böylece evladınız sahip olduğu bilgi ve beceriyi, sınavlarda daha başarılı kullanabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhabalar 20 yaşındayım dikkat eksikliğinin olduğunu düşünüyorum kendimde dikkatimi bir yere veremiyorum yada biri bişey sorduğunda heyecandan unutuyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Sibel hanım merhaba,
   Yetişkinde dikkat ölçümü, duygu durum kontrolü konularında uzman ekibimizle bilgisayarlı testler uyguluyoruz. Konu hakkında iletişim telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir