Dikkat Ölçüm Testleri

52

Dikkat ölçüm testleri… Dikkat becerilerinin iyi olması, bir öğrencinin akademik başarısı  açısından ele alınırsa  şu aşamalarda çok gereklidir: algılama, öğrenme ve öğrendiklerini uygulama. Dikkatte sorun yaşayan bireyler genellikle sebat gösteremeyen, çabuk sıkılan, dalgın, unutkan, başladıkları işi sonlandırmakta güçlük çeken kişiler olarak tarif edilirler.

Dikkat Ölçüm Testleri

Öğrencinin dikkat düzeyinde bozukluk, ders başarısını ve okul performansını olumsuz etkilemektedir. Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tıp doktoru tarafından yapılacak muayene ile, öğrencinin dikkat beceri düzeyi belirlenir ve uygulanacak dikkat testleri ile dikkat bozukluğunun hangi düzeyde olduğu ve dikkat yönetim merkezinin hangi bölgelerinin etkilendiği ortaya çıkartılmaktadır.

Peki dikkat nedir ve dikkat becerisinin iyi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Dikkat fizik ve psişik enerjinin çevredeki uyaranlardan ihtiyaç olana yönlendirilmesidir. Dikkati etkileyen birçok faktör vardır. Kişinin gereksinimlerinin doğurduğu güdülenme, açlık gibi fiziksel ihtiyaçlar, uyaranın özellikleri (şiddet, büyüklük, renk, sıklığı, yoğunluğu, farklılığı, hareketliliği, birdenbire ortaya çıkması vs.) dikkatin uyanmasında etkilidir. Dikkat eksikliği sebebiyle özellikle öğrencilik hayatında oldukça güçlük yaşadıkları bilinmektedir.

BEYİN DALGALARI GÖRÜNTÜLEMESİ İLE DİKKAT EKSİKLİĞİ TANISI KONULMASI 

Dikkatin en önemli üç bileşeni: Uyanıklık – Seçicilik – Dikkatin Denetimi

Bunların herhangi birindeki yetersizlik dikkatin bozuk olduğu anlamına gelir.

Uyanıklık , sinir sistemin belli bir  hedef tarafından uyarılabilirliğe açık olma durumu olarak tarif edilebilir.  Bu uyanıklık halinin sürdürülmesi öğrenmede çok önemlidir. Dikkatteki seçicilik ihtiyacımız olan uyaranlarla olmayanlar arasında bir seçim yapılarak uygun olana yönelmemizi sağlar. Örneğin bir öğrencinin ders çalışırken çvredek sesler ve diğer uyaranlara değil önündeki materyale odaklanması gerekir. Dikkatin denetimi ise ihtiyaca göre dikkatin sürdürülmesi, yönlendirilmesi gerektiğinde sonlandırılması ve yeni amaçlara göre başka hedeflere yönlenmesi  ve düzenlenmesi gibi  yürütücü işlevleri ifade eder.

Dikkatin yürütücü fonksiyonları olan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesinde, dikkat eksikliği bozukluğu olan kişilerde sorun yaşanmaktadır. Beyinde ön frontal bölgede yer alan dikkatin yürütücü fonksiyon bölgelerinin nasıl ve hangi düzeyde çalıştıkları, beyin dalgalarının görüntülenmesi ile tespit edilmektedir. 15 Temmuz 2013`te Amerikan USA FDA sağlık kuruluşu, dikkat eksikliği kesin tanısı konulmasında beyin dalgaları görüntülenmesini onaylamıştır. 30 dakikalık beyin dalgalarının görüntülenmesi sonucu alınan kayıtlarda, özellikle Theta beyin dalgalarının Beta beyin dalgalarına oranı ile tanı netlik kazanmaktadır. (http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm360811.htm )


Dikkat Ölçüm Testleri, dikkatin 4 farklı bileşeni hakkında bilgi verirler:

1- Dikkatin sürdürülme becerisi
2- Dikkatin seçiciliği
3- Dikkatin yönlendirilmesi
4- Dikkatin yürütücü fonksiyonları

Dikkat bileşenlerinin düzeylerine göre, dikkat bozukluğunun hangi düzeyde olduğu ve tedavide nasıl bir yol haritası izlenmesinin gerekliliği böylece belirlenir.

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrenci, sahip olduğu zeka performansını ders başarısına yansıtamaz. Bir sınavdan yüksek not alırken, başka bir sınavdan düşük bir not alırlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan öğrenci, son derece iyi bildiği bir konudan çıkan soruları,  doğru okuyamadıkları için yanlış ve eksik cevaplama eğiliminde olurlar. Soruyu doğru okusalar da, cevaplarken bir çok işlemi atlayabilirler. Uzun metinleri, dikkatli bir şekilde ve sabırla okuyamazlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorununa bağlı olarak, sınavlarda zamanı iyi kullanamadıkları için tüm soruları okuyup cevaplayacak zamanları kalmaz.


Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, bu konuda tanının doğrulanması  ve dikkat eksikliği tedavi programının çocuk psikiyatri uzmanı tarafından düzenlenmesi ve takibi için, Çocuk ve Genç kliniğinden randevu alarak dikkat ölçüm testleri yaptırabilirsiniz.

dikkat testleri

Çocuk ve Genç Merkezi
Ataşehir, İstanbul
Tel: 0 216 6887778

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(52)

 1. Slm Benin 7 yasinda kızım var 1sinif a gidiyor ben ondan dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Celal bey,
   Öncelikle evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından dikkat yönetimi analizi açısından muayene edilmesi ilk adım olmalıdır. Muayene sonrası uygulanacak dikkat testleri ile durum tespiti yapılır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhabalar benim 11 yaşında bir kızım var ders çalışırken çok çabuk sıkılıyor ve kendini veremiyor birlikte çalıştığımızda da 5 dk sonra eller yada ayaklar oynuyor sıkıldığını gösteren haraketlerde bulunuyor dikkatini bana veremiyor

  1. Tülin hanım,
   Evladınızın dikkat ölçümü ile analiz yapılarak, durum tespiti sağlanması çözümün ilk adımı olacaktır. Konu hakkında kliniğimizden destek almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba benim 16 yaşında liseye giden bir oğlum var 3 sınıftan itibaren dikkat eksikliği tanısı konulup 7 sınıfa kadar ilaç tedavisi gördük daha sonra bazı nedenlerden dolayı tedaviyi bıraktık şu an 10 cu sınıfa gidiyor derslere kendisini fazla veremiyor sınava 1saat çalışıp 5 kere mola veriyor sınavda kağıdını gördüğü anda bildigi bütün konuları yanlış yapıyor ne kadar onunla bu konuyu konuşup motive etmeye çalışsakta sonuç alamıyoruz :anladıgım kadarıyla önerdiğiniz site çocuklar için acaba ergenler içinde ilaçsız bir tedavi şekli varmı bu sitenin olduğu gibi mesela yada benim oğlumun yaşına uygun bir sitemi

  1. Esra hanım,
   Neurofeedback dikkat geliştirici program, 6 yaş çocuklardan 86 yaş yetişkinlere kadar kullanılmaktadır. Beyindeki dikkat merkezinde ilaçsız ve kalıcı gelişme sağlamaktadır. Konu hakkında klinik iletişim bilgilerimizden detayları telefonla sorabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. Merhaba,
  27 yaşındayım, yıllardır dikkat eksikliğinden müzdaribim. İş analisti olarak bir şirkette çalışmaktayım ve işimi yaparken gerçekten çok zorlanıyorum. Bunu aşmak için ne yapabilirim? Önereceğiniz doktor varsa görünmek isterim.
  teşekkür ettim.

  1. Emel hanım,
   Konuyla ilgili bilgilendirici e-mail adresinize gönderildi,
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. Merhabalar 3 yaşına girmiş bir oğlum var 3 gün evvel psikoloğa gidik ve oğluma hiperaktif ve dikkat bozukluğu teşhisi konuldu ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum baska bir doktora götürüp bir kez daha görüşmek istiyorum sizce bu tanı doğru ise ne yapmamız gerekir acaba ögrene bilir miyim şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. Cansu hanım,
   Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısını tıp doktoru koyar, psikolog değil. Psikologlar, liseden sonra 4 yıllık edebiyat fakültesi mezunu meslek grubudur, tanı koyma yetkinlikleri ve onayları yoktur. Bununla birlikte dikkat eksikliği tanısı çocuklarda 4 yaşından itibaren konulur. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoruna evladınızı muayeneye götürmenizi öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. merhabalar kızım 12 yaşında dikkat eksikliği tanısı kondu şuanda izmirde bir doktor ile tedaviye başladık fakat sadece ilaç verdi bize çok bir bilgi alamadık tedirginliğim, hayatımızı hep bu şekilde ilaçlamı sürdüreceğiz kesin bir tedavisi yokmudur . yada bu ilacı kullanınca ne zaman iyileşti kızım artık bırakalım diyebileceğim yardımcı olursanız sevinirim yapılan testte sonuç donuk beyinli normal zeka olarak çıktı IQ PUANI 83 çıktı

  1. Ebru hanım,
   Bahsettiğiniz durumda evladınızın yaşıtlarına göre gelişimi konusunda sağlanacak ek bir çok destek olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki tıp fakültesi çocuk psikiyatrisi bölmüünden destek almanız uygundur,
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Merhabalar benim kizim 13 yasinda ve bildigi halde sinavlarda yapamiyor ve test cozerken veya sinavdayken ya dusuk alirsam ya da yanlisim cikarsa diye endiseleniyo dikkat daginikligi olabilir mi ?

  1. Kezban hanım,
   Evladınızda bahsettiğiniz durum kaygı yönetim sorunu ve buna bağlı dikkat dağınıklığı olabilir. Uzman muayenesi ve değerlendirmesi ile analiz yapılırsa, gerekli tedavi ve gelişim planı belirlenir. Böylece evladınız sahip olduğu bilgi ve beceriyi, sınavlarda daha başarılı kullanabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhabalar 20 yaşındayım dikkat eksikliğinin olduğunu düşünüyorum kendimde dikkatimi bir yere veremiyorum yada biri bişey sorduğunda heyecandan unutuyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Sibel hanım merhaba,
   Yetişkinde dikkat ölçümü, duygu durum kontrolü konularında uzman ekibimizle bilgisayarlı testler uyguluyoruz. Konu hakkında iletişim telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 9. Merhabalar, oğlum 9 yaşında Dehb olduğunu düşünüyorum. Psikiyatriste götürdüm sadece benim anlattıklarımla ilaç başlayalım dedi. Ve ilaç kullanmak istemiyoruz. Bebekken epilepsi ilacı kullandı. Epilepsiyi tetiklediğini duyduk. Çok hareketli aramızdaki iletişim gittikçe kötüleşiyor. Geceleri yalnız yatamıyor. Derslerinde de bi iyi bi kötü. Ne yapacağımı düşünmekten yoruldum.neurofeedback programını en sağlıklı nerde ve nasıl yaptırabilirim. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Melike hanım,
   Dikkat geliştirici Neurofeedback programı kliniğimizde başarıyla uygulanmaktadır. Detayları web sitemizde görebilirsiniz, iletişim telefonlarımızdan bilgi sorabilirsiniz,
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. Merhaba 8.5 yaşında oğlum var dikkat dağınıklığı dinleme de sıkıntı var okulda derslerinde sıkıntı var okula küçük gitti.ne yapa bilirim

  1. Halise hanım,
   Çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile evladınızın dikkat düzeyi ölçümlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. Ben 23 yasindayim liseye kadar hayatimdaki her sey normaldi. Ama sevmedigim dersleri sadece yapamiyordum sayisal olanlar yani ilk defa bu yil bunun olabileceğini farkettim. Ve çok zorlanıyorum. 5 yıllık ilahiyat okuyorum fakat dönem başı 10 dersim olmasina ragmen sadece ya 6 sindan ya 4 unden gecebiliyorum.

  1. Büşra hanım,
   Bahsettiğiniz şikayetleriniz konusunda bulunduğunuz bölgedeki bir erişkin psikiyatrisi kliniğinde uzman doktor muayenesi fayda sağlayacaktır. Dikkat ölçüm testleri ile öncelikle bir analiz ve değerlendirme yapılması faydalıdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 12. Ben 17 yaşındayım. Dikkat ölçüm testi yaptırdım. Sonuç değerimin 8 olduğu söylendi. Ne kadar iyi bir sonuçtur bu?

  1. Sena hanım,
   Bahsettiğiniz değer nedir, hangi test skalasında bir ölçüm, kim yaptı? Öncelikle testi yaptırdığınız yerdeki ilgili uzmanlara bu soruyu yöneltmeniz uygun olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 13. hocam meraba ben lise 3 e geçtim malum artık sınava hazırlanmam lazımmm fen lisesinde okuyorumm ama beni görseniz çok hareketliyimmm bacaklarım dizlerim hep hareket halindeee derse en en fazla 5 dk odaklanıyommm hep düşünce alemindeyimmm çok unutkanımmm çok dağınınım çok düzensizimm okulda çok fazla devamsızlık yapıyorummmm küçüklülten beri öyleyim ama ortaokul falan kolay oluncabir yarımsaatlik çalışma bana yetiyorduuuuu başarılı oldum içinn ailem bu özelliklerimi bilmiyordu liseye geçtim çok kötüyümm azcık çaoklışıp sıınavdan yüksek not alınca herkes bu kız nasıl bizden yüksek not alıyor diyorlar çok kötüyüm özgüvenim yok kendime olan inancımı kaybettim hep düşünce alemindeyimmm psiklojim bozulduuu halbukii birazcık çalışıpttaa becerebilenlerdenim ama liseye gelince bu özeeliklwerimden dolayı mahvoldum ne yapayım sizcee çok kötüyüm lütfen yardım

  1. İrem,
   Öncelikle konu hakkında anne-babanı bilgilendirmen uygundur. Bulunduğun bölgedeki bir ergen psikiyatrisi tıp kliniğinde dikkat test ve ölçümleri yapılabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

  1. İrem,
   Konu hakkında anne-babanı bilgilendirmen uygundur. Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru kliniğinden detaylı analiz ve ölçümler yapılabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 14. MERHABA BENİM KIZIM OTİZİM TEDAVİSİ GÖRDÜ TEDAVİ BİTTİ İLEŞTİ DEDİ BAKIRKÖY RUH VE SİNİR RAPORUMUZ 100/55 Tİ AMA SONRA RAPOR CIKMADI GECEN YIL İLKOKULA BAŞLADI BU SEFERDE DİKTESI TANISI KONULDU ÖGRENME BOZUKLU YENŞDEN RAPOR CIKTI 100/35 NEROBOOK GÖTÜEDÜM AMA COK KATI BİR REJİM VARDI YAPAMADIK COK CAUK UNUTUYOR NE YAPMAMA LAZIM SAYGILARIMLA

  1. Esra hanım,
   Otizm, bir yaygın gelişimsel bozukluk olup, tedavi ve kontrol ömür boyu devam etmelidir. Evladınızın genel takibini yapan çocuk psikiyatrisi doktorunuzla iletişimde olunuz. Aylık kontrollerle devam etmeniz uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Merhaba ben osym nin sinavlarinda hic basarili olamiyorum iki defa dgs ye girdim yine olmadi sanirim dikkatimi tam toplayamiyorum bunun icin kime gitmeliyim ve ne onerirsiniz

  1. Rabia hanım,
   Konu hakkında öncelikle anne-babanızı bilgilendiriniz. Dikkat düzeyinizin ölçümü için bulunduğunuz bölgedeki bir ergen psikiyatrisi kliniğinden destek almanız uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 16. Merabalar 9 yaşinda kizim var 4.sinifa gecti ilkokula başladigindan beri derslerinde cok başarisiz duydugu herseyi cok cabuk unutuyor aslinda cok akilli el becerisi mükemmel ama ezber sifir bir siir ezberlenecek olsa saatlerce ezberlemek icin cabaliyor ama bir kelime dahi aklina gelmuyor sonra aglayarak kendisini hirpaliyor yapamiyorum ezberleyemiyorum diye ne yapmam gerek tavsiyenize ihtiyacimiz var

  1. Emine hanım,
   Öncelikle evladınızda bahsettiğiniz olumsuz davranışa neden olan durum tespit edilmelidir. Bahsettiğiniz davranışlar onlarca farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle İLK ADIM bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun muayenesi gereklidir. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayene eder ve durumun nedenlerini belirler, ardından gelişim planı uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 17. Ayriyeten en basit 2+2 ?sorusuna bile dakikalarca düşünüyor cümle kurarken bile kekelemeye başladı kendisini ifade edemez hale geldi kendisini savunamaz durumda elimden geldigi kadar hikayelr okutmaya calisiyorum şarkilari cok seviyor ama cok severek dinledigi bir şarkiyi bile kelimelri eksik,yanlış ve anlaşilmaz kelimelerle soylemwye calisiyor bu durum günler aylar gectikce fazlalasiyor yardim lütfen kizimin bu durumu beni cok uzuyor

  1. Emine hanım,
   9 yaşında çocuk 2*2 sorusunun yanıtını dakikalarca düşünmek zorunda kalıyorsa, ACİL OLARAK bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene ederek, durumu değerlendirmelidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 18. Merhabalar 6 yasında kızım ilkokul 1.sınıfa basladı harfleri ve sekilleri cok yavas yapıyor ögretmeni yasıtlarından geride ve cok yavas oldugunu söylüyor kızım genel olarakta yavas agır bi çocuktur bu durum okul hayatında bi sorun teskil eder mi okula baslayalı henüz 4 gün oldu. Tesekkür ederim

  1. Ceyda hanım,
   Sakin olunuz, henüz daha okul başlayalı çok erken, süreci bekleyin, gözleyin. Zaten geçen yıllarda anaokuluna evladınız gitmiş olmalıdır, bir sorun olsaydı oradaki öğretmenler sizi uyarmış olurlardı.
   Sağlıklı günler dilerim.

 19. Merhaba benim oğlum 8 yaşında 3 sınıf öğrencisi küçüklüğünden beri çok hareketli öğrenmeside iyi öğretmeni zeki diyor ama kendisini derse vermiyor yaşıtlarından farklı düşünüyor .mesela eline aldığı bir nesne ile kalem,oyuncak vs her ne olursa onunla bıraksak saatlerce oynuyor kendi kendine neden böyle oynuyorsun diye sorduğum da hayal ediyorum diyor ne hayal ı diyorum işte bazan roket oluyormuş bazen uzay gemisi nazende astoronot dışarıdan bakıldığında hiç bir anlam veremiyoruz gittiniz ortamlarda da aynı şekilde hareketler yapıyor bu bizi çok rahatsız ediyor ve küçüklüğünden beri böyle küçükken de kendi kendine zaman geçirmeyi bir kalemle alıp saatlerce onunla oynardı bu oyuna başlayınca da hiç kimseyi duymuyor umursamiyor aslında onun için sanki hiç bir şeyin önemi yok gibi okula neden gidiyoruz neden biz iş yapmak, zorundayiz ,neden ,neden hep böyle o kadar zor ki ders yaparken o konuları bildiğini biliyorum ama yapmak için hiç bir çaba harcamiyor hiç bir şeyi unutmaz iki yaşındaki gittiğimiz gezdiğini yerleri hatırlar anıları hatırlar insanlarla iletişim ı iyi ama kendi yaşıtlarıyla pek oynamaz mesela fotbol , basketbol vs çocuk oyunlari oynamıyor hadi dışarı çıkıp oyna dediğimde çıkmak istemiyor yorulur diye işte böyle o kadar şey varki bilmiyorum ne düşünsem artık oğlumla ilgili

  1. Elif hanım,
   Evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile birlikte dikkat ölçümlerinin yapılması uygundur. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorundan randevu almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 20. Merhabalar hocam benim oğlum 7 yaşında 1.sinifa gidiyo ve çok çabuk sıkılıyo ders yapmak istemiyo ve anlamiyo dersleri aceba dikkat daginikligimj var

  1. Meral hanım,
   Dikkat ölçüm testleri ile bakılabilir, ölçümler yapılması fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 21. Merhaba oğlum 10 yaşında bizde dikkat dağınıklığı için 3 aydır ilaç kullanmaya başladık ama tam anlamıyla fayda gördüğünüzü düşünmüyorum aynı zamanda öfke patlamaları da oluyor bize ne tavsiye edersiniz

  1. Sibel hanım,
   Ataşehir’deki kliniğimde şu şekilde ilaç düzenlemesi gerçekleştiriyoruz:
   İlk olarak bilgisayarlı dikkat ölçümü yapılarak, öğrencinin dikkat hata puanını buluyoruz, örneği 12 veya 35 gibi. Ardından aynı testi, aynı parametreler ile ertesi gün ilaçlı olarak tekrarlıyoruz ve hangi düzeyde gelişme sağladığımız, ilaç dozunun uygunluğunu belirliyoruz, örneğin ilaçlı test sonucu 5 çıkıyor.
   Böylece ilacın hangi dozu, ne kadar etki ediyor, bunu ölçümlemek mümkün.
   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 22. benim 5 buçuk yaşında oğlum var ve anasınıfına kabul edilmiyor.okula severek gidiyor ama bi süre sonra arkadaşlarıyla uyum problemi yaşıyor.istem dışı hareketleri oluyor yeri geliyor vuruyor yeri geldiğinde sınıfın düzenini bozuyor.bir çok öğretmen davranış bozukluğu olduğunu söyledi. ben ne yapacağımı bilmiyorum.her şeyi denedim.psikiyatri psikolog ram a bile gittim zeka testini öngörmediler .çocuğun gelişme aşamasında kendini tanıma safhasında olduğunu söylediler.ve ben oğlumu tekrar okuldan almak zorunda kaldım. lütfen bana yardım edin.beni yönlendirin

  1. Zübeyde hanım,
   Evladınızı bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene etmesi fayda sağlayacaktır. Anlattığınız durumların bir çok sebebi olabilir, muayene ile belirlenecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 23. doktor çocuğuma dikkat vee aktvite bozukluğu teşhisi koydu ilaca başladık hocam neekadar sürede iyileşir

  1. Azize hanım,
   Evladınızı muayene eden ve tedavi düzenleyen doktoradan bilgi almanız uygundur. Evladınızı muayene etmeden, durumu bilmeden yorum yapılabilmesi etik ve bilimsel değildir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 24. MERHABALAR 14 YASİMA GİRECEĞİM BENDE DİKKAT EKSİKLİĞİ VAR SANIRIM BAŞARILI BİR ÖĞRENCİYİM.KONU EKSİĞİM OLMADIĞI HALDE O AN STRESE GİRİYORUM HEYECANLANIYORUM BAKSA BİR CEVABİ İŞARETLİYORUM SİZCE NE YAPMAM LAZİM
  YANİ BİLDİĞİM SORU TARZINI DENEME SİNAVLARİNDA YAPAMIYORUM

  1. Değerli öğrenci Ahmet,
   Öncelikle konu hakkında anne-babanızı bilgilendirmeniz gereklidir. Bahsettiğiniz durumun önce muayene ile analizi ve sonra gelişim planı yapılabilir.
   Sağlıklı günler

 25. Merhaba, ben 14 yaşında bir lise öğrencisiyim ben kendimi derse hiç veremiyorum okulda ders çalışmak istiyorum utanıyorum sonra ise evdede istiyorum çalışmayı ama bilgisayarı görünce oynamak istiyorum ödevlerimi hiç yapmıyorum hemen unutuyorum okulda hoca anlattığı zaman ise ben kalemle oynuyorum yada sağa sola bakınıyorum ve arkadaşlarımdan utanıyorum biz geçen sene psikatriye gitmiştik ama bırakmıştık nedenini bilmiyorum acaba bende dikkat eksikliğimi var ?

  1. Değerli öğrenci Damla,
   Öncelikle durumundan anne-babanı bilgilendirmen gereklidir. Doktorunuza gitmeyi neden bıraktığınızı bilmiyorum, lakin bir ergen psikiyatrisi tıp doktoru dikkat muayenesi yapması uygundur,
   Sağlıklı günler

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir