Dikkat Ölçüm Testleri

4

Dikkat ölçüm testleri… Dikkat becerilerinin iyi olması, bir öğrencinin akademik başarısı  açısından ele alınırsa  şu aşamalarda çok gereklidir: algılama, öğrenme ve öğrendiklerini uygulama. Dikkatte sorun yaşayan bireyler genellikle sebat gösteremeyen, çabuk sıkılan, dalgın, unutkan, başladıkları işi sonlandırmakta güçlük çeken kişiler olarak tarif edilirler.

Dikkat ölçüm testleri

Öğrencinin dikkat düzeyinde bozukluk, ders başarısını ve okul performansını olumsuz etkilemektedir. Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tıp doktoru tarafından yapılacak muayene ile, öğrencinin dikkat beceri düzeyi belirlenir ve uygulanacak dikkat testleri ile dikkat bozukluğunun hangi düzeyde olduğu ve dikkat yönetim merkezinin hangi bölgelerinin etkilendiği ortaya çıkartılmaktadır.

Peki dikkat nedir ve dikkat becerisinin iyi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Dikkat fizik ve psişik enerjinin çevredeki uyaranlardan ihtiyaç olana yönlendirilmesidir. Dikkati etkileyen birçok faktör vardır. Kişinin gereksinimlerinin doğurduğu güdülenme, açlık gibi fiziksel ihtiyaçlar, uyaranın özellikleri (şiddet, büyüklük, renk, sıklığı, yoğunluğu, farklılığı, hareketliliği, birdenbire ortaya çıkması vs.) dikkatin uyanmasında etkilidir. Dikkat eksikliği sebebiyle özellikle öğrencilik hayatında oldukça güçlük yaşadıkları bilinmektedir.

BEYİN DALGALARI GÖRÜNTÜLEMESİ İLE DİKKAT EKSİKLİĞİ TANISI KONULMASI 

Dikkatin en önemli üç bileşeni: Uyanıklık – Seçicilik – Dikkatin Denetimi

Bunların herhangi birindeki yetersizlik dikkatin bozuk olduğu anlamına gelir.

Uyanıklık , sinir sistemin belli bir  hedef tarafından uyarılabilirliğe açık olma durumu olarak tarif edilebilir.  Bu uyanıklık halinin sürdürülmesi öğrenmede çok önemlidir. Dikkatteki seçicilik ihtiyacımız olan uyaranlarla olmayanlar arasında bir seçim yapılarak uygun olana yönelmemizi sağlar. Örneğin bir öğrencinin ders çalışırken çvredek sesler ve diğer uyaranlara değil önündeki materyale odaklanması gerekir. Dikkatin denetimi ise ihtiyaca göre dikkatin sürdürülmesi, yönlendirilmesi gerektiğinde sonlandırılması ve yeni amaçlara göre başka hedeflere yönlenmesi  ve düzenlenmesi gibi  yürütücü işlevleri ifade eder.

Dikkatin yürütücü fonksiyonları olan dikkati odaklama ve odaklanılmış dikkatin sürdürülmesinde, dikkat eksikliği bozukluğu olan kişilerde sorun yaşanmaktadır. Beyinde ön frontal bölgede yer alan dikkatin yürütücü fonksiyon bölgelerinin nasıl ve hangi düzeyde çalıştıkları, beyin dalgalarının görüntülenmesi ile tespit edilmektedir. 15 Temmuz 2013`te Amerikan USA FDA sağlık kuruluşu, dikkat eksikliği kesin tanısı konulmasında beyin dalgaları görüntülenmesini onaylamıştır. 30 dakikalık beyin dalgalarının görüntülenmesi sonucu alınan kayıtlarda, özellikle Theta beyin dalgalarının Beta beyin dalgalarına oranı ile tanı netlik kazanmaktadır. (http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm360811.htm )


Dikkat ölçüm testleri, dikkatin 4 farklı bileşeni hakkında bilgi verirler:

1- Dikkatin sürdürülme becerisi
2- Dikkatin seçiciliği
3- Dikkatin yönlendirilmesi
4- Dikkatin yürütücü fonksiyonları

Dikkat bileşenlerinin düzeylerine göre, dikkat bozukluğunun hangi düzeyde olduğu ve tedavide nasıl bir yol haritası izlenmesinin gerekliliği böylece belirlenir.

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrenci, sahip olduğu zeka performansını ders başarısına yansıtamaz. Bir sınavdan yüksek not alırken, başka bir sınavdan düşük bir not alırlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan öğrenci, son derece iyi bildiği bir konudan çıkan soruları,  doğru okuyamadıkları için yanlış ve eksik cevaplama eğiliminde olurlar. Soruyu doğru okusalar da, cevaplarken bir çok işlemi atlayabilirler. Uzun metinleri, dikkatli bir şekilde ve sabırla okuyamazlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorununa bağlı olarak, sınavlarda zamanı iyi kullanamadıkları için tüm soruları okuyup cevaplayacak zamanları kalmaz.


Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, bu konuda tanının doğrulanması  ve dikkat eksikliği tedavi programının çocuk psikiyatri uzmanı tarafından düzenlenmesi ve takibi için, Çocuk ve Genç kliniğinden randevu alarak dikkat ölçüm testleri yaptırabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(4)

 1. Slm Benin 7 yasinda kızım var 1sinif a gidiyor ben ondan dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

  1. Celal bey,
   Öncelikle evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından dikkat yönetimi analizi açısından muayene edilmesi ilk adım olmalıdır. Muayene sonrası uygulanacak dikkat testleri ile durum tespiti yapılır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhabalar benim 11 yaşında bir kızım var ders çalışırken çok çabuk sıkılıyor ve kendini veremiyor birlikte çalıştığımızda da 5 dk sonra eller yada ayaklar oynuyor sıkıldığını gösteren haraketlerde bulunuyor dikkatini bana veremiyor

  1. Tülin hanım,
   Evladınızın dikkat ölçümü ile analiz yapılarak, durum tespiti sağlanması çözümün ilk adımı olacaktır. Konu hakkında kliniğimizden destek almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir