Dikkat Geliştirici Eğitim

0

Dikkat geliştirici eğitim ile dikkat sorunlarını aşmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Dikkat pek çoğumuzda otomatik işleyen bir süreçtir. Özellikle düşünerek, kontrol ederek, planlayarak dikkatimizi kontrol altında tutmamız çok zordur. Ancak bazılarımızda dikkatteki işleyiş farklıdır.  Dikkati kontrol eden mekanizma farklı işler.


Dikkat geliştirici eğitim

Daha doğrusu, dikkati kontrol eden mekanizma kontrole ihtiyaç duyar. Kontrolden çıkar, işler zorlaşır. Dikkat gerektiren bir iş karşımıza çıktığında dikkati toplamak uzun süre alabilir. Etraftaki herhangi bir dış uyaran dikkati dağıtmaya yeteceği gibi, tekrar toparlanmak ve yapılması gereken işe adapte olmak ve işi tamamlamak zorlaşır. Bazılarımızda dikkat dalgalanır. Bazen iyi bazen kötüdür. Bir sınavda iyi not alan öğrenci bir diğerinde beklenmedik çok düşük bir not alabilir. Bir ödevi çok güzel bir şekilde hazırlarken bir diğerinde aynı sonucu göstermeyebilir. Sonuçta ortaya tutarsız bir performans çıkacaktır.

Bu durum genellikle  ebeveyn ya da öğretmenler tarafından öğrencinin isteyerek yaptığı bir durum olarak algılanabilir. İsterse, yapabileceği bir şeydir. Bunu da daha önce kanıtlamıştır. Oysa bu öğrenciler dikkatlerini gereken her durumda toparlayıp kesintiye uğratmadan bir performans sergilemekte zorlanırlar.

Aslında dikkat sabit değildir. Herkesin dikkati dağılabilir. Ancak dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olmayan kişiler, dikkatini yeniden toparlayarak yapmaları gereken işe adapte olabilirler. Oysa dikkat eksikliği, bozukluğu yaşayan bireylerde dikkati yeniden toplamak güçtür. Dikkat, hoşlanılan, zevk alınan işlerde daha kolay toplanabilir.  Bu nedenle çocuklar bilgisayarda oynarken, film izlerken uzun süre tv veya bilgisayar  başından kalkmayabilirler. Ancak öğrenme ortamlarında, hoşlanılmayan, zevk duyulmayan işlerde durum aynı olmaz. Gerçek ölçü, öğrenme ortamlarındaki dikkat performanslarıdır.

Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan yaşayan çocuklarda şu durumlarda zorluklar yaşanır:

– Çalışma ortamının düzenlenmesinde,
– Malzemelerinin eksiksiz olarak temininde,
– Düzenli ve programlı olarak ders çalışmada,
– Uzun sürebilecek ödevlere sabır göstermede,
– Dersleri kaçırmadan sonuna kadar dinleyebilmede,
– Sabırla yazı yazmada,
– Kitap okumada,
– Zamanı verimli kullanmada,

Bu durumun sonuçlarını, sınıf içi değerlendirmeler ve sınavlarda görmek mümkündür. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrenci, kendinden, zekasından beklenenin altında bir başarı gösterebilirler. Bir sınavdan yüksek not alırken, başka bir sınavdan düşük bir not alırlar. Dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı sorunu yaşayan öğrenci, son derece iyi bildiği bir konudan çıkan soruyu,  doğru okumadıkları için yanlış cevapladıkları görülür. Soruyu doğru okusalar da, cevaplarken işlem atlayabilirler. Uzun metinlerin olduğu soruları da sabırla okuyamazlar. Sınavlarda zamanı iyi kullanamadıkları için tüm soruları okuyup cevaplayacak zamanları kalmaz.

Bu nedenle dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrencilerle çalışan öğretmenlerin bu çocuların derse katılımını sağlayacak canlı, çok duyuya hitap eden , renkli materyallerle ders anlatımı çok önemlidir.

Dikkat Eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrencinin ev ortamında şu düzenlenmeler önem taşımaktadır:

– Sessiz, bir çalışma ortamı ( televizyon olmaksızın )
– Yapacağı işleri bir sıralama içide gerçekleştirmesi için destekleme,
– Zamanı planlı geçirmesi için program oluşturmasına ve bu plana uymasına destek olma,
– Ödevleri, sınav zamanlarını belirten programı görünür yerde tutma ve zamanında işaretleme,
– Okul , dersler ve kendisi için sorumluluk almasına destek olma, malzemelerini akşamdan hazırlayıp çantasını düzenlemesini isteme,
– Okul ile düzenli iletişimde olarak takip etmek gereklidir.


Sınavlarda beklenen başarının elde edilebilmesi için, dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı olan öğrencilerde yukarıdaki basamakları izlemek önemlidir. Çocuğunuzda dikkat eksikliği olduğunu düşünüyor ve dikkat geliştirici eğitim almak istiyorsanız, Çocuk ve Genç kliniğine başvurarak, çocuk psikiyatrisi ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından gerekli değerlendirme ve testler konusunda randevu alabilirsiniz.

Mürvet Ülkü Uzm. Klinik Psikolog @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir