Dikkat Eksikliğinde Uzak Durulacak Besinler

0

Dikkat eksikliğinde besinler… Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, dürtüsellik gibi durumlar doğru ve eksiksiz olarak tedavi edilmesi gereken durumlardır. Bu bozuklukların ve sorunların tedavisi bir bütündür. Dikkat eksikliğinde besinler çok önemlidir. Bu bozuklukların görüldüğü öğrencilerde öncelikle düzenlenmesi ve değiştirilmesi gereken, uygun olmayan beslenme alışkanlıkları vardır.


Özellikle öğrencilerdeki dikkat eksikliği ve dürtüsellik gibi durumlarda, beslenme alışkanlığı düzenlenmesi, tedavinin çok öenmli bir parçasıdır. Bu konuda çok dikkat edilmesi gereken ve KESİNLİKLE UZAK DURULMASI ÖNERİLEN durumlar şunlardır:

Gıda Katkı Maddeleri: Raf ömrünü uzatmak ve hazır gıdalara renk vermek için kullanılan  gıda katkı maddelerinin dikkat eksikliğini arttırdığına dair araştırma sonuçları bulunmaktadır. Özellikle   yoğun katkı maddesi içeren ve uzak durulmasını önerdiğimiz beslenme ürünleri şunlardır:

– Konserve yiyecekler,

– Dondurulmuş gıdalar ,

– Şekerlemeler,

– Fast food ,

– Dondurma,

-Enerji İçecekleri,

-Asitli içecekler,

-Hazır meyve suları,

-Cips,

-Hazır kek ve bisküviler  gibi  yiyecek  ve içeceklerin tüketimi kesinlikle sınırlandırılmalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar  da  DEHB olan  kişilerin , dopamin maddesi, kan şekeri ve kan dolaşımı seviyelerinin diğer bireylere göre faklı  kimyasal metabolik
faaliyetler  gösterdiği yönündedir. DEHB’nin nörolojik bir bozukluk olduğu göz önünde bulundurulduğunda, devam eden tedavi yönetimi ile birlikte  ve bu bilgiler ışığında destekleyici bir beslenme programının hazırlanması ve uygulanması son derece faydalı olacaktır.
Öğrenciye özel düzenlenecek olan “Günlük Beslenme Programı” ve evladınızın detaylı analiz ve muayenesi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Ceyda Çolak Uzm. Klinik Psikolog @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir