Anasayfa Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Dikkat Eksikliği Tedavisi Dikkat Eksikliğinde Tedavi Nasıldır? İpuçları

Dikkat Eksikliğinde Tedavi Nasıldır? İpuçları

0

Dikkat Eksikliğinde Tedavi Nasıldır? Çocuklarda Dikkat Eksikliği tedavisi ve bunun doğru değerlendirilmesi çok önemlidir. Tanı sırasında Ataşehir`deki kliniğimizde Nöro Dikkat testleri ve beyin dalgaları görüntülemesi uygulanmaktadır. Nöro Dikkat testi ile öğrencinin hangi düzeyde bir sorunu olduğunu öncelikle bilimsel olarak tespit etmekteyiz.

Nöro Dikkat testi sonucunda, öğrencinin kendi yaş grubuna göre kaç dikkat ve dürtü hata puanında olduğu ortaya çıkmaktadır. Yani, öğrenci yaş grubuna göre kaç hata puanı sapması var? 1 puan mı, 3 puan mı, 15 puan mı dikkat sapması var? Öğrencide dikkat ve dürtü düzeyinin yaş grubuna göre nasıl olduğu belirlenmesi çok önemlidir. Zira, yaş grubuna göre hangi düzeyde olduğu, dikkat sorununun şiddetini göstermektedir.

Öğrencinin dikkat düzeyinin OBJEKTİF şekilde belirlenmesi çok değerlidir. Bu konuda Beyin Dalga Analizi ile öğrencinin dikkat düzeyini görüntüleyerek, ölçümlenmektedir. Aynen kalbin nasıl çalıştığını belirlemek için çekilen EKG misali, öğrencinin beyindeki dikkat merkezinin nasıl çalıştığını görüntüleyerek, analiz ediyoruz. Öğrenci başındaki sensörler yardımıyla, beynindeki dikkat merkezi bir televizyon ekranında görüntü haline alınıyor ve analiz edilmektedir. Aynen kalp EKG’si gibi, bu analiz objektif sonuç vermektedir.

Öğrencinin Beyin Dalga Analizi ile şu veriler elde edilir:

  • Dikkatini odaklama beyin bölgesi faaliyeti
  • Dikkati sürdürme ile ilgili beyin bölge faaliyeti
  • Derin konsantrasyonu yöneten beyin bölgesi
  • Muhakeme ve analiz yapmayı sağlayan beyin bölgelerinin, öğrencinin yaş grubuna göre durumu belirlenir.

Aynı zamanda dikkat eksikliği tedavisinde eğer ilaç kullanımı tercih edildiği zaman, aynı dikkat ölçüm testleri bu sefer öğrenci ilaç alarak gelir ve tekrarlanır, böylece ilaçtan elde edilen faydanın nasıl olduğu objektif şekilde belirliyoruz. Dikkat Eksikliği tedavisinde evde anne-baba olarak uygulanması gereken bir çok durum vardır. Dikkat Eksikliği olan öğrencinin ev yaşantısı nasıl düzenlenecek, evde neler yapacaksınız, ders çalışma ortamı nasıl düzenlenecek… bu gibi konular için Anne-Babalara özgü düzenlediğimiz eğitim programları kliniğimizde mevcuttur.

Dikkat Eksikliğinde Tedavi Adımları

Ek olarak öğrencinin akademik hayatını sürdürdüğü okul ortamı ve öğretmen tutum ve davranışları da çok önemlidir. Öğretmen, dikkat eksikliği olan öğrencisine nasıl davranacak, nasıl yönlendirecek? Ataşehir`deki kliniğimizde bizim tedavi ve takip programımızda olan öğrencilerin öğretmenleri ile (aile onay verdiği takdirde) iletişimde olarak, münasip bir lisan ile, öğretmenlerimize öğrenciye nasıl davranmalarının daha faydalı olacağı konularında bilgi ve deneyim paylaşmaktayız.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir