Anasayfa Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Dikkat Eksikliği Tedavi Seçenekleri

Dikkat Eksikliği Tedavi Seçenekleri

0

Dikkat eksikliği tedavi seçenekleri… Dikkat Eksikliği ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değildir. Dikkat Eksikliği, dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşı gerektiren ders çalışma, problem çözme konusunda sıkıntı yaşanmasıdır. Dikkat Eksikliği durumunda çocuk için tercih ettiği bir aktivite sırasında sorun yoktur. Dikkat Eksikliği, öğrenci için tercih etmediği bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur.

Dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

Dikkat Eksikliği Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların sosyal ve akademik alanda yaşadıkları sıkıntılar yaşanmaktadır. Dikkat Eksikliği olan öğrenciler ile diğer çocuklar kıyaslandığında, olumlu yanlarının da olduğu göze çarpmaktadır. Dikkat eksikliği – dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda en çok göze çarpan özellikler, daha yaratıcı olmaları, enerjik, sıcakkanlı, hiperaktif, cana yakın ve dürüst olmalarıdır.

Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, sıklıkla insanlara çabuk güvenebilirler ve kolaylıkla risk alabilirler. Arkadaş çevresi ve kötü niyetli insanlar tarafından bu yönleri kötüye kullanılabilir. Bu nedenle bu çocuklar, uygunsuz çetelere ve gruplara karışma, alkol ve madde kötüye kullanımı ve suç işlemeye yönlendirilme riski altındadırlar.

Dikkat Eksikliği Tedavi seçenekleri şunlardır:

1- İlaç Tedavisi – Medikal Tedavi
2- Neurofeedback Dikkat Geliştirici Egzersizler
3- Davranışçı Terapi Desteği

neurofeedback-dikkat-eksikliği

Dikkat Eksikliği tedavisinde uygulanan Neurofeedback Dikkat Geliştirici egzersizler, Brain Aerobic olarak adlandırılmaktadır. Amerikan Pediatri Derneği, 2012 yılından Dikkat Eksikliği tedavisinde neurofeedback egzersizlerini “İlk sırada uygulanacak tedavi” seçeneklerinden birisi olarak bildirmiştir.

Neurofeedback Dikkat geliştirici egzersizlerin yan etkisi bulunmamaktadır. Brain Aerobic egzersizleri ile ilaçsız ve kalıcı dikkat gelişmesi sağlanmaktadır. Dikkat düzeyinde objektif ölçümler ile öğrencide hangi düzeyde dikkat yönetimi olduğu tespit edilerek, elde edilen gelişim analizler ile ölçümlenmektedir.

Çocuğunuzda, yukarıda saydığımız belirtiler ve şikayetler varsa, Dikkat Eksiliği ve Hiperaktivite Bozukluğu açısından gerekli dikkat ölçüm testlerinin uygulanması ve düzenlenecek doğru tedavi programı için, Çocuk ve Genç kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir