Dikkat Eksikliği – Soru ve Cevaplar

2

Dikkat eksikliği bozukluğunda temel sorun, kişinin belirli bir şeyle ilgilenirken o sırada içinden gelen başka bir şey yapma isteğine engel olamamasıdır.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu nedir?

Dikkat Eksikliğinin açıklaması, dikkat süresinin ve yoğunluğunun kişinin yaşına göre gerekenden az olmasıdır. Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması ve kolayca dağılmasıdır. DEHB tanısında dikkat eksikliği önde olan tipte, dikkat eksikliği belirgindir ama aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ya yoktur ya da tanı koyacak kadar şiddetli değildir.

Dikkat Eksikliğinin belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

DEHB 7 yaşından önce başlar ama okulu döneminin başlamasıyla dikkat eksikliği ve buna bağlı öğrenme sorunlarıyla ortaya çıkar. Dağınıklık, unutkanlık, eşyaları kaybetme, dikkatsizce hatalar yapma gibi belirtilerle kendini gösterir. Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip çocuklar, konsantre olduğu işi bırakır ve diğer şeye yönelir, bu da dışarıdan dikkatin dağılması olarak nitelendirebilir ama dikkat eksikliğidir. Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip çocuklar sıklıkla dersi dinlemez ve hayal kurar, kendisiyle konuşulurken dinlemiyormuş gibi görünür, görev ve etkinlikleri düzenlemekte zorlanır, yoğun zihinsel çaba gerektiren işleri yapmaktan kaçınır (ev ödevi, okul etkinlikleri vs.), içe dönüktür, düşük enerjilidir, dalgındır, başladığı işi bitiremez, sınavda dikkatsizce hatalar yapar çünkü soruları okumadan cevaplamaktadır. Bu belirtiler en az 6 aydır birden fazla ortamda görülüyorsa, dikkat eksikliği bozukluğunun varlığı düşünülür. Ayrıca kızlarda dikkat eksikliği görülmesi daha yaygındır.

Dikkat Eksikliği Bozukluğunun, dikkat dağınıklığından farkı nedir?

Aslında sıkıcı gelen bir işle uğraşan herkes yarım bırakıp daha ilgi çekici olana yönelme isteği duyar. Davranış kontrolü yeterli olan kişiler bu isteklerine engel olabilirken, dikkat eksikliğine sahip bireyler buna engel olamazlar. Çoğunlukla televizyon seyretme, bilgisayar başında oturma gibi ilgilerini fazlaca çeken bir şeylerle uğraşırken dikkatlerini uzun süre devam ettirebilirler. Çünkü o sırada başka bir şey yapma isteği duymazlar.

Dikkat Eksikliği bozukluğunun nedenleri nedir?

DEHB nedenleri yeni araştırmalara göre, beyin glikoz metabolizmasındaki bozukluklar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Hamilelikte ilaca maruz kalma, zor doğumlar, M.S.S enfeksiyonları, intra uterin enfeksiyonları bu çocukların öz geçmişlerinde yer alır. Bu bozukluğun genetik geçişleri de dikkat çekmektedir. Ayrıca ağır ihmal ve tacize maruz kalan çocuklarda DEHB belirtileri görülmektedir.

DEHB sahibi çocuklar nasıl odaklanır?

DEHB’da sahip bir çocuk için dikkatin bir noktaya odaklanması ve sürdürülmesi kalabalık, gürültülü ve uyaranın fazla olduğu ortamlarda daha da zor olur. Bununla birlikte birebir ilişkilerde, sakin ortamlarda ve ilgi çeken bir konuda daha uzun süre odaklanabilir.

DEHB’da ilaç tedavisinin ne kadar etkisi vardır?

DEHB’da ilaçlar, davranış kontrolünden sorumlu olan sistemlerin çalışabilmesi için gerekli olan kimyasal maddelerin beyindeki miktarlarını düzenlerler. Dikkat ve davranış kontrolünden sorumlu olan bölgeler uyarılmış olur. Böylece dikkat süresi, yoğunluğu artar ve davranış kontrolü sağlanır.

DEHB’da ilaç tedavisi dışında neler yapılabilir?

DEHB’da ilaç tedavisi dışında alternatif olabilecek yöntemler bulunur. Görsel, işitsel ve dokunsal olmak üzere üç farklı duyu ve üç farklı dikkat vardır. Kişiler görsel ya da işitsel dikkatleri açısından farklı becerilere sahip olabilirler. Dikkat sorunu olan çocukların görsel, işitsel ya da dokunsal dikkatlerinden bir ya da birkaçında sorun vardır. Çocuğun hangi dikkat açısından daha fazla sorun yaşadığı biliniyorsa çevre düzenlemeleri ona göre yapılabilir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

 1. 12 yaşında kızım var.her birseye başlayacakken hep oyalanıyor.başka birşey yapıyor.hayal kuruyor oturup.dalıp gidiyor.ders çalışırken sese tahammülü yok.odaklanamiyor.sınıfta daimi bir arkadaş edinemiyor.ve çok üzülüyor.anne olarak ne yapabilirim

  1. Mehtap hanım,
   Evladınız bir çok sebepten dolayı bahsettiğiniz şekilde davranıyor olabilir. Öncelikle bir uzman muayenesi ve değerlendirmesi ile durum tespiti yapılmalıdır. Evladınızda bahsettiğiniz davranış durumlarına sebep olabilecek durumlar şunlardır:
   – Dikkat Eksikliği Bozukluğu
   – Sınav Kaygısı
   – Okul Fobisi
   – Ergenlik Depresyonu
   – Ders disiplin alışkanlığında sorunlar
   – Dürtü kontrol sorunları vb…
   Öncelikle muayene ile bu veya benzeri olası sorunlardan hangisi olduğu tespit edilir, ardından gelişim planı belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir