Dikkat Eksikliği Nedir? Tedavisi Nasıldır?

8

Dikkat Eksikliği Nedir? Dikkat Eksikliği, dikkatte bir eksiklikten ziyade, kişinin dikkatini istemli olarak bir işleme,özellikle zihinsel uğraş gerektiren ve kişinin ilgi alanının dışında olan konulara -ki bu öğrencilerde sıklıkla ders çalışmadır- yöneltmekte ve sürdürmekte güçlük çekmesidir.

Dikkat eksikliği tek başına görülebildiği gibi Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun bir parçası olarak da görülebilir. Okul öncesi çağlarda gözden kaçabilmekte, fark edilmesi sıklıkla okul hayatının başlamasıyla birlikte olmaktadır.

Dikkat Eksikliği bozukluğunda en sık rastlanan yakınmalar şunlardır:

– Sanki aklı başka bir yerdeymiş gibi
– Soruları okumadan cevaplıyor
– Dersin başına oturamıyor
– Hiç tekrar yapmıyor
– Sınavlarda bildiği soruları bile yanlış yapıyor
– Çok basit işlem hataları yapıyor
– Çok dağınık
– Eşyalarını orada burada unutuyor
– Sık sık bir şeyleri bahane edip dersin başından kalkıyor
– Başladığı işleri tamamlamakta güçlük yaşıyor
– Ödevlerini hep son ana bırakıyor
– Kendi başına ders çalışamıyor
Dikkat Eksikliği bozukluğunda sorun, beynin ön bölgesinde (prefrontal bölge) yer alan dikkat sistemindeki işlevsel bozukluktur.

Dikkat eksikliğinin tanısı ayrıntılı psikiyatrik muayene, okul ve ebeveynden alınan bilgiler ışığında çocuk ve ergen psikiyatri uzman doktoru tarafından konulmalıdır.

Dikkatin Ölçülmesi

dikkat eksikliğiDikkatin değerlendirilmesinde kullanılan çeşitli dikkat testleri vardır. Bu testler dikkati sürdürülebilmesi, dikkatin çelinebilirliği, dikkati yönlendirme becerisi gibi dikkatin alt bileşenlerini değerlendirir, tanı, tedavi ve takip sürecinde objektif değerlendirmeye katkı sağlar.


Dikkat Eksikliği Nedir? Değerlendirmesinde Yardımcı Testler

Beyin Dalgaları Görüntülenmesi: Beyin ön bölgesinde yer alan dikkatin yürütücü fonksiyonlarının kontrol edildiği beyin bölge faaliyetlerinin 30 dakika süreyle görüntülenmesi sonucunda, çocuk ve ergenlerde dikkat eksikliği tanısı kesin olarak konulmaktadır.
WISC-R: Bir çeşit zeka testidir. Çocuğun/gencin dikkat becerileri konusunda fikir verdiği gibi, öğrenme alanlarında yaşanan sorunlar hakkında da bilgi vericidir.
CPT: Özellikle dikkati sürdürme ve uygunsuz tepkileri bastırma becerisinin değerlendirilmesinde yardımcıdır.
Stroop: Dikkatin çelinebilirliği,
SAT: Dikkatin yönlendirilebilmesi gibi becerilerin değerlendirilmesinde faydalıdır.

Dikkat eksikliği, Depresyon, Sınav Kaygısı ve Uyum Bozukluğu gibi durumlarda da sık gördüğümüz bir yakınmadır. Özgül Öğrenme Bozukluğu olan çocuklarda da Dikkat Eksikliği Bozukluğu/Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sıklıkla birlikte görülebilmektedir.

Dikkat Eksikliği Nedir? Tedavi Nasıldır?

Dikkat eksikliği tedavisinde en önemli basamak tespitin doğru yapılmasıdır. Dikkat Eksikliği Bozukluğu / Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile depresyona/sınav kaygısına ikincil olarak yaşanan bir dikkat dağınıklığının tedavisi farklıdır. Sorunun kaynağına göre dikkat eğitimi, bireysel psikoterapi, farmakoterapi, ebeveyne rehberlik ve danışmanlık yapılması ve eğitim başlıca kullanılan yöntemlerdir.

Dikkat eksikliği nedir diyor ve çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olduğundan şüpheleniyorsanız, uzman değerlendirmesi ve gerekli testlerle birlikte, tedavilerin düzenlenmesi için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(8)

 1. Merhaba benim erkek kardeşim 13 yaşında ve kendini ifade edememe gibi bi sorunu var aynı şekilde dikkat eksikliğide var dersleri algılamıyor doktora gidiyor ama sadece ilaç veriyormuş ben çok yanlış buluyorum konuşup sorunlarını çözmesi gerekmiyormu sizin vereceğiniz cevaba göre annemleri doğru yola yönlendirmek istiyorum aslında oğlum ile ilgili sorularım da var ama önce kardeşim hakkında sizden bilgi yardımı istiyorum.
  Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Kübra hanım,
   Öncelikle kardeşinizde belirttiğiniz duruma neden olan sebeplerin belirlenmesi gerekiyor: neden öyle davranıyor, altta yatan sebepler nedir? Kardeşinizin öncelikle biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılmalıdır. Bu muayeneyi çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktoru gerçekleştirir. Muayene bulgularına göre, durum tespiti yapılır, ardından gelişim planı aileyle birlikte belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhabalar benim oğlum 10 yaşında cok zeki bir cocuk olmasına rağmen derslerdeki başarısı cok düşük odaklanamiyor ders çalışmak istemiyor okumayı sevmiyor kendi başına ödevini yapamıyor yapsada okumadan rast gele cevaplar veriyor ben dikkat eksikliği olabilceginden şüpheleniyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor beni yonlendirmisiniz ? Şimdiden teşekkürler

  1. Nazan hanım,
   Bahsettiğiniz süreçte öncelikle evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayane edilmesi gerekir. Bu muayene ile durum analizi yapılır, bahsettiğiniz sıkıntıların neden kaynaklandığı belirlenir ve çözüm planı uygulanmaya başlanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Kolay gelsin
  Oğlum 9 yaş 5 ay lık
  Haziran ayında fakülte hastanesinde bir çocuk ruh sağlığı uzmanına gittik öğretmenimizin ve bizim doldurduğumuz formlar doğrultusunda ikinci muayenede doktor okulumuz yarım gün olduğu için Ritalin başladı ve kullandık
  Yaz döneminde bıraktık ama yoğun basketbol antrenmanları olduğu için kalp ritmini hızlandıracağından korktuğumdan doktordan ben rica ettim yaz döneminde kullanmamayı
  Yeni okul döneminde eğitim tam gün olacağı için Concerta tedavisi başlattı biz hapları aldık ama çok kararsız ve endişeliyim çünkü hafta sonları içinde Ritalin kullanmasını söyledi ve oğlumu sadece iki kez gördü
  Siz beni bu uygulama için yönlendirebilir misiniz

  1. Feden hanım,
   İlaç kullanımı konusundaki kaygılarınızı, evladınızın tedavisini takip eden çocuk psikiyatrisi doktorunuzla paylaşmanız uygundur. Öğrencilerde ilaç kullanımına gerek kalmayacak düzeyde dikkat gelişimi sağlayan Neurofeedback Programı hakkında detayları web sitemizde incelemenizi öneririm.
   Sağlıklı günler.

 4. Merhaba, kızım 12 yaşında. Öğretmenleri sınıfta uslu durduğunu dersi dinlediğini söylüyorlar. Fakat sınıfta değil evde ben çalıştırdığımda öğreniyor ve bu şekilde her derste başarılı oluyor. Sınıfta öğrenememesi evde birebir anlatıldığında, çalıştırıldığında öğreniyor olması dikkat eksikliği midir?

  1. Beril hanım,
   Bahsettiğiniz durum yüzlerce farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Önce neden belirlenir, ardından çözüm yolu tespit edilir. Şöyle düşünün: arabada seyahat ediyorsunuz ve arabadan ses geliyor. Ne yapılması gerekir? Önce neden belirlenir, sonra çözüm geliştirilir. Öğrencide öğrenme becerisi ve dikkat yönetimini analiz eden kişi: çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktorudur.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir