Dikkat Eksikliği Belirtileri

18

Dikkat eksikliği belirtileri tek başına görülebildiği gibi Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun bir parçası olarak da görülebilir. Okul öncesi çağlarda gözden kaçabilmekte, farkedilmesi sıklıkla okul hayatının başlamasıyla birlikte olmaktadır.


Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Dikkat Eksikliğind En Çok Şikayet Edilen Konular

– Sanki aklı başka bir yerdeymiş gibi

– Soruları okumadan cevaplıyor

– Dersin başına oturamıyor

– Hiç tekrar yapmıyor

– Sınavlarda bildiği soruları bile yanlış yapıyor

– Çok basit işlem hataları yapıyor

– Çok dağınık

– Eşyalarını orda burda unutuyor

– Sık sık birşeyleri bahane edip dersin başından kalkıyor

– Başladığı işleri tamamlamakta güçlük yaşıyor

– Ödevlerini hep son ana bırakıyor

– Kendi başına ders çalışamıyor

Dikkat Eksikliği bozukluğunda sorun, beynin ön bölgesinde (prefrontal bölge) yer alan dikkat sistemindeki işlevsel bozukluktur. Dikkat eksikliğinin tanısı ayrıntılı psikiyatrik muayene, okul ve ebeveynden alınan bilgiler ışığında çocuk ve ergen psikiyatri uzman doktoru tarafından konulmalıdır.

Dikkatin Ölçülmesi

Dikkat eksikliği değerlendirilmesinde kullanılan çeşitli dikkat testleri vardır. Bu testler dikkati sürdürülebilmesi, dikkatin çelinebilirliği, dikkati yönlendirme becerisi gibi dikkatin alt bileşenlerini değerlendirir, tanı, tedavi ve takip sürecinde objektif değerlendirmeye katkı sağlar.


Dikkatin Değerlendirmesinde Yardımcı Testler

Beyin Dalgaları Görüntülenmesi: Beyin ön bölgesinde yer alan dikkatin yürütücü fonksiyonlarının kontrol edildiği beyin bölge faliyetlerinin 30 dakika süreyle görüntülenmesi sonucunda, çocuk ve ergenlerde dikkat eksikliği tanısı kesin olarak konulmaktadır.

WISC-R: Bir çeşit zeka testidir. Çocuğun/gencin dikkat becerileri konusunda fikir verdiği gibi, öğrenme alanlarında yaşanan sorunlar hakkında da bilgi vericidir.

CPT: Özellikle dikkati sürdürme ve uygunsuz tepkileri bastırma becerisinin değerlendirilmesinde yardımcıdır.

Stroop: Dikkatin çelinebilirliği, SAT: Dikkatin yönlendirilebilmesi gibi becerilerin değerlendirilmesinde faydalıdır.

Beyin Dalgaları Görüntülemesi: 15 dakikalık beyin dalgaları analizi ile, öğrencide ders çalışma disiplin ve alışkanlığından kaynaklı bir sorun olup olmadığı tespit edilir. 15 dakikalık kayıt sonrasında, beyin ön bölgesindeki dikkati yöneten beyin bölgelerinin öğrencişnin bulunduğu yaş grubu ile hangi düzeyd eolduğu tespit edilir.

Dikkat eksikliği belirtileri , Depresyon, Sınav Kaygısı ve Uyum Bozuklukluğu gibi durumlarda da sık gördümüz bir yakınmadır. Özgül Öğrenme Bozuklukluğu olan çocuklarda da Dikkat Eksikliği Bozukluğu/Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sıklıkla birlikte görülebilmektedir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(18)

 1. MERHABA BEN GÖNÜL MERİÇ OKULA YENİ BAŞLAYAN OĞLUM VAR 20 KASIM 2010 DOĞUMLU OKULA BAŞLADIĞINDAN BERİ AYNI SORUNLARI YAŞIYORUZ.

  1. Gönül hanım,
   Çocuklarda dikkat eksikliği tanısı 4 yaşından itibaren konulmakta ve tedavi planı uygulanmaktadır. Çocuk ve Genç merkezimizde evladınızın beyin dalgası analizi sağlanarak, dikkat yönetimi konusunda beyin bölgesinin yaş grubuna göre nasıl olduğunun objektif analizi sağlanabilir. Dilerseniz iletişim bilgilerimizden detayları öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. 14 yaşında oğlum var çok akıllı derse çok güzel katılıyor dersleri anlıyor fakat sınavda yapamıyor buna bir çözüm bulamıyoruz. Orta okul birinci sınıftan beri bu sorunumuz var

  1. Mehtap hanım,
   Bahsettiğiniz durumun bir çok sebebi olabilir, öncelikle muayene ve testler ile durum analizi yapılmalıdır. Öğrencilerin sahip oldukları bilgi potansiyelini sınavlarda rahat ve başarıyla kullanmalarının önündeki sık rastlanan engeller şunlardır:
   – Dikkat Eksikliği
   – Dürtü kontrol sorunları
   – Sınav kaygısı, sınav stresi
   – Sosyal fobi
   – Ergenlik depresyonu, vb…
   Evladınızın dikkat yönetimi konusunda kendi yaş grubuna göre hangi düzeyde olduğunun tespiti yapılarak, sınav soru çözme performansı analiz edilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba hocam 5 yaşında oğlum var çok hareketli anaokuluna gidiyor öğretmenimiz dikkat eksikliği olabilir dedi yaşından daha zeki olduğunuda söylüyor ödevleri yaptırırken yerinde durmuyor ama asla bitirmeden okula gitmez başladığı bir şeyi mutlaka bitirir minik legolardan hemen hemen her şeyi yapabiliyor bazı vidalı oyuncaklarını söküp tekrar yapabiliyor her şeyi kendi yönetmek istiyor icatlar yapmak istiyor eşyaları konusunda çok düzenli çok konuşuyor bilemedim dikkat eksikliği varmı

  1. Merhaba Birsen hanım,
   Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı 4 yaşından itibaren konulmakta ve gelişim planı seçilerek uygulanmaktadır. Çocuklarda dikkat yönetimi bir çok sebepten dolayı bozulabilir, hareketlilik bir çok sebepten dolayı olabilir. Öncelikle doğru ve net durum analizi yapılmalıdır. Tanıyı doktor koyar, tedaviyi doktor düzenler.
   Çocuklarda dikkat yönetimi ve hareketlilik konusu, çocuk psikiyatrisi tıp uzmanlığının alanıdır. Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi uzman tıp doktoru evladınızı muayene edip, değerlendirsin.
   Böylece durum analizi sağlanmış olur ve izlenecek olan gelişim planı netleşir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. Merhabalar. 17 yaşında bir oğlum var, sanırım dikat eksikliği yaşıyor hatta kendisi benden doktora götürmek kendisi istediği. Bugün KBB muayenesi oldu, testler yapıldı neticede duymakla sorunumuz yok. Ben babasından ayrıldım 7 yıl oldu. Bu sebeb olabilir mi? Ne yapmam lazım?

  1. İyi günler,
   Ergenlerde dikkat yönetiminde sıkıntı yaşanması bir çok sebepten dolayı olabilir. Öncelikle şu 2 bilgiyi doğru analiz etmek çok değerlidir:
   1- Dikkat Eksikliği Bozukluğu, beyindeki dikkat yönetim merkezinin bozuk çalışmasıdır, beyin dalga analizi ve dikkat ölçümü Nöro Analiz testleri ile tespit edilir.
   2- Dikkat Dağınıklığı, ergenin dikkat yönetiminde sorun vardır, lakin sebep beyindeki dikkat merkezinin bozuk çalışması değil, dikkati yöneten emosyonel süreçlerde sıkıntı vardır, örneğin kaygı bozukluğu, ergenlik depresyonu, stres düzeyi vb…
   Evladınızın detaylı analiz ve muayenesi ile durum tespiti yapılarak, gerekli gelişim planı seçilip, uygulanabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. 2010aralik doğumlu kızım var ,öğretmeni dinlemesi iyi dinlediğini ogreniyor ve uyguluyor diyor fakat yazmaya gelince yazmak istemediğini söylüyor,yaninda duruyorum yazıyor ben gidince bırakıyor diyor,evde de öyle algı iyi ,yeni alınan biseyi yada evdeki farklı biseyi bir yer değişikliğini ,hatta küçük boyuttaki biseyi bile fark ediyor ama yazmada bahaneyle kalkar ,uzun sure başında oturur ,o anda biseyi sorar gibi gibi ,bu dikkat eksikliği yada daginikligimidir,ne yapmam lazim

  1. Zeynep hanım,
   Öncelikle evladınız adına en kalbi duygularımızı paylaşırız. Bahsettiğiniz durum bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir: ders disiplin sorunları, dürtü kontrol problemleri, dikkat yönetim sıkıntısı, öğrenme güçlüğü, disleksi vb… Tüm bunların hepsinin analiz edilip, değerlendirilmesi için evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesinin yapılması gerekli. Bu muayeneyi tıp doktoru çocuk psikiyatrisi uzmanı doktor yapar. Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi kliniğinden uzman doktor randevusu almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Merhabalar 2010 ocak doğumlu oğlum var dikkat eksikiğ ve hiperaktif teşhisi konuldu 1 yıllık raporlu ilacımız var kırmızı reçeteli ilkini doktor yazdı bundan sonrakileri tekrar yazdırıp almak için hasranetemi gitmem gerekli sağlık ocağı yazıyor mu medikinetretard 10 mg

  1. Nurcan hanım,
   Metilfenidat etken maddeli Medikinet retard 10 ilacı kırmızı reçete ile verilen bir ilaçtır. Sadece çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktoru reçete edebilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Oğlumu 4+4 sisteminden dolayı çok erken okula göndermek zorunda kaldım.2007 doğumlu şuan 10 yaşında 6. sınıfa başladı yaşıtları şuan 4 e gidiyolar. dkkatinin dağınık olduğunu düşünüyorum çok akıllı çok zeki ama ben olmadan ders yapmak istemiyo ödev saatimiz hadi oğlum dediğimde ağlıyor of bu okullar neden açıldı hiç sevmiyorum okulu diyor .zorla ders yaptırıyoruz sorumluluk almayı hiç istemiyor .benim yardımımla şuana kadar iyi kötü karnesi iyiydi ama ben hiç yardım etmesem kesin derrsleri düşecek diye düşünüyorum. bana ne yapmamı önerirsiniz. hep kendimi suçluyorum çocuğu çok erken okula verdiğim için böyle oldu diyorum. ikinci sınıftaki öğretmeni çok ceza veriyodu .okul bir ceza evidir diyodu o zamanlar o öğretmenide okuldan soğuttu çocuğu. yardımcı olurmusunuz lütfen.

  1. Nazlı hanım,
   Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Öncelikle evladınızın dikkat muayenesi ve dikkat testlerinin yapılması gerekir. Yaş grubuna göre ne düzeyde olduğu belirlenir, öğrenme hızı ve dikkat düzeyi tespit edilir. Ardından gelişim planı çıkartılabilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

  1. Turgut bey,
   dikkat eksikliği bozukluğu, otizme sebep olmaz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhaba,
  Aralık-2009 doğumlu oğlum var . Özel okula gidiyor şu anda 3. Sınıfta. 2.5 yaşından beri kreş anaokulu ilkokul devam etti. Okulda şuanda problem yaşıyor. Öğretmenleri oğlumun akıllı zeki olduğunu ve belli bir süre sonra dersi sabote ettiğini, dalıp gittiğini dersten koptuğunu söylüyor. Müzik konusunda üstün bi yeteneğinin olduğunu, eğer derslerini dinlerse sorulara hemen cevap verdiğini söylüyorlar. Dikkati ile ilgili sorun olabilir dediler. Oğlum evde ödevini kendi başına yapmıyor, derse oturduğu an ya wc ye gidiyor ya su içmek için kalkıyor yada uykusu gelmiş gibi kafasını masaya koyuyor. Çok zorlaniyorum ders yaptırırken. Sık sık okulda kitaplarını kıyafetini vs unutuyor. Ödev varmı diyorum bilmem ki vardı galiba barışa sordum yok dedi diyor ( barış arkadaşı ) ne yapmalıyım sizce. Çocuk psikiyatri bölümüne mi götürmeliyim dikkat eksikliği varmı yokmu diye . Lütfen yardımcı olun. Oğlumun sistemin gerisinde kalmasını istemiyorum

  1. Sevda hanım,
   Evladınızı çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene etmelidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir