Çocukta Mastürbasyon Nedenleri

Çocukta Mastürbasyon Nedenleri
2

Çocukta mastürbasyon normalde görülebilen bir durumdur. Erişkinlerdeki gibi cinsel içerikli düşünceler eşlik etmez. Çocuk bunu sadece rahatlamak için yapar.


Çocukta Mastürbasyon

Bir şekilde tesadüfen (vücudunu keşfederken, genital bölgede bir enfeksiyonun yarattığı kaşıntı vs.) bu bölgesinin uyarıldığında hoşuna gittiğini keşfetmiştir. Genellikle çevresel uyaranı az, ilginin yetersiz kaldığı, fiziksel sevginin yeterince gösterilmediği çocuklarda daha fazla görülür.

Bu davranışından dolayı çocuğa kesinlikle kızmamak gerekir, bol bol sosyal ortamlarda bulundurulmalı, bu davranışı yaparken ilgisi başka yöne çevrilmeli, birlikte daha fazla vakit geçirilip oyun oynanmalıdır.  Kreşe gönderilmesi de sosyal hayatının canlanmasına faydalı olur.

 


Çocukta mastürbasyon ve diğer cinsel konularda destek almak için Çocuk ve Genç’ten randevu alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

  1. Kızım 5 yaşında. 2.5 yaşından beri uyumadan önce masturbasyon yapıyor ve uyuyor. Yanında yattık. Saçını okşadık. Masal anlattık. Ne yaptıysak uyumuyor. Bizi de yanında istemiyor. Siz varken uyuyamıyorum diyor. Bizi odadan çıkarıyor. Masturbasyon yaparak hemen uyuyor. Uyumak için bağımlı hale geldi mi? İleriki yaşlara herhangi bir şeye bağımlılık olur mu? Endişeleniyorum.

    1. Eda hanım,
      Bahsettiğiniz durum hakkında anne-baba olarak kendi başınıza denediğiniz yöntemlerin çözüm sağlamadığını anlıyoruz. Konu hakkında bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi tıp kliniğinden uzman tıp doktoru muayene desteği almanız fayda sağlayacaktır. Öncelikle evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayene ve değerlendirmesi yapılarak, çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından bahsettiğiniz durumun nedenleri ve çözüm yöntemleri tespit edilir.
      Sağlıklı günler.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir