Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Çocukta Korku Fobi Nedir? Çocukta Korku ve Kaygı Bozukluğu Nedeni, Tedavisi

Çocukta Korku ve Kaygı Bozukluğu Nedeni, Tedavisi

Çocukta Korku ve Kaygı Bozukluğu Nedeni, Tedavisi
2

Çocukta korku konusunda en sık görülen vaka ve kaygılara örnek Gece Korkuları`dır.

Çocukta korku ve kaygı düzeyi arttığında görülen belirtilerden bazıları:

 • Kalp çarpıntısı
 • Hızlı soluk alıp verme
 • Ateş basması,
 • Vücutta uyuşmalar
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Baygınlık hissi
 • Sık idrara çıkma
 • Uykusuzluk

Çocukta korku durumundan gözlenen bedensel şikayetlere eşlik eden davranışlar şunlardır:

 • Korkulu rüyalar
 • Yalnız yatamama

Çocukta korku ve kaygı durumunda çocuk  genellikle gergin, ağlamaklı, huzursuz, düşüncelerini toparlamakta güçlük çeker. Genellikle birilerine yapışma, bağımlı olma, çekingenlik gibi davranışlar gösterirler. Okul öncesi çocuklarda daha çok bedene zarar geleceği kaygısı ön plandayken, okul çocuğunda çevresi ve yaşıtları tarafından onaylanmayacağı kaygısı ön plana çıkar. Çocuk kendi fikrini söylemekten çekinebilir, birilerinin yardımı ve desteği olmadan bir işe girişmek istemeyebilir, arkadaşlık başlatmakta zorluk çekebilirler.

Çocukta korku ve kaygıları nedeniyle derse konsantrasyonu zorlaşabilir, bu nedenle ders performansı düşebilir.

çocukta korkuYanlış bir şey söyleyebileceği korkularıyla derse katılımı azalabilir. Derslerini başaramayacağı endişesiyle okula gelmek istemeyebilir. Daha sonra yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle çocukta bir depresyonun ortaya çıkması kolaylaşabilir. Genellikle bu çocukların annelerine baktığımızda sıklıkla onların da kaygılı, evhamlı kişiler oldukları görülür. Çocuklarda kaygı üzerine araştırmalar yapmış Eisenberg’e göre çocuklarda görülen kaygı annelerinden onlara geçen kaygıdır. Ancak sadece anne değil çocukla birebir ilişki içindeki babanın, öğretmenin de kaygı düzeyleri önemlidir. Çevresinde rahat, güvenli ortam hisseden çocukların sıkıntılarıyla daha rahat baş edebildikleri görülmüştür.

Okulda akademik ve sosyal başarının birlikte ilerleyebilmesi için, öğrencinin sahip olduğu potansiyeli rahat kullanabilmesi çok değerlidir. Çocukta korku ve kaygı bozukluğu olduğunda, sahip olduğu potansiyeli verimli şekilde kullanamaz. Ders takip ederken, sınavlardaki performansında ya da arkadaşları ile olan ilişkilerde sorunlar yaşanır. Tüm bu sıkıntılı durumların çözümü için ilk adım olarak, durum tespitinin doğru şekilde yapılması gereklidir.

Kaygılar çocukların yaşam kalitesini düşüren ve mutlaka ele alınması gereken bir sorundur. Ancak burada da çocukların tüm psikiyatrik sorunlarında olduğu gibi ebeveyn, öğretmen, uzman ve çocuğun işbirliği çok önemlidir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(2)

 1. Merhabalar benim 6 yasinda bir kizim var biz kizimla biraz tabir yerindeyse yapisik büyüdük diyebiliriz. Bir yillik kreş hayati ve yarim donemlik bir anaokulu hayatimiz oldu ama anaokulunu yari dinemde biraktik ne oldugunu anlamadik bile. Sureklu aglayan oyun oynarken bile anne beni birakmiycaksin dimi deyip iyununa bile adapte olamayn bir cocuk olusuverdi karsimda. Tabiki bende her anne gibi oanik ve uysuzsuz uzuntulu geceler yasadim ve sonra kizimi bakirköy ruh ve sinur hastaliklari hastanesine goturup bir psikiyatriyle gorustilurdum durumu ayrintisina kadar anlattim konulan tanu kaygi bozuklugu idi. Verilen ilacli tedavi ve arda gittigimiz seanslarla bana gıre cok yol kat etmistikki ilkokul zamani geldi catti ilk iki hafta birqz mirildandi agladi aldiris etmemeye calistim ama 3 hafta strese bagli kusma ishal sorunlarimiz basladi ben ojulun bahcesinde bekleten bir anne ve teneffuslerde arkadaslariyla oynamaktansa benimle zaman gecirmete tercih eden bir kiz cocugu ve bu duruma ici tukenen bir anne olarak kahrolmaktayim. Ne yapabilir bana bir yol gösterin kizima yetemiyorum onu anlayamiyorum nasil davranicagimida bilmiyorum lütfen yardimci olun.

  1. Fatma hanım,
   Evladınızı daha önce bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene etmiş ve bir tanı koyarak, tedavi düzenlemiş. Anlattıklarınızdan tedaviyi sizin kendi kendinize sonlandırdığınızı anlıyorum. Evladınızı daha önce muayene etmiş olan doktorunuzla iletişimde olmanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir