Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Çocuk ve Ergen Depresyon Çocukta Depresyon Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Çocukta Depresyon Nedir? Tedavisi Nasıldır?

0

Çocukta depresyon eskiye oranla daha fazla tanınıp tedavi edilmeye başlanmasına rağmen, halen birçok vakanın sorunun doğru tanımlanamaması nedeniyle tedavisiz kaldığını, bir kısmının ise konunun uzmanı kişilere başvurmamaları nedeniyle doğru tedaviyi alamadıkları görülmektedir.

Çocukta depresyon tedavisi, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından düzenlenmelidir.

Çocukta depresyon süreciyle ilgili doğru bilgilendirilen hastaların ilaç tedavisine uyumu daha iyi olmaktadır.  Etkin bir şekilde tedavi için doktor-hasta-aile uyumu çok değerlidir. Tedaviyi düzenleyen çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından yeterince bilgilendirilmeyen depresyon hastaları bu tip ilaçlarla ilgili varolan önyargıları veya çevrenin etkisiyle ilaç alımını erken kesme eğilimi oldukça fazladır. Psikiyatri uzmanları antidepresan yazarken oldukça dikkatli davranmaktadır.

çocukta depresyonAncak aileler bazen eş dost tavsiyesi, bazen de bu konuda yetkisiz kişilerin önerisiyle ilaç kullanımına başlayabilmektedir. Anne ve babalar  çocukları konusunda daha hassas davrandıklarından çocuk ve ergenlerde gereksiz antidepresan kullanımına sıklıkla rastlanmamaktadır.

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru hastasının klinik değerlendirmesini yapar. Ardından muayene sonucunda antidepresan kullanmasını uygun görüyorsa zaten hastasına önermektedir. Burada önemli olan hastanın yaş grubuna göre tüm yan etkilerin göz önünde bulundurulmasıdır. Bununla birlikte tedavi sürecinde hastanın yakın takibinin sağlanması önemlidir. Özellikle ergen yaş grubunda tedaviye başlamadan düşünce içeriğinin çok iyi sorgulanması gerekir. Özellikle intihar eğilimi olup olmadığının belirlenmesi ve başladıktan sora hastanın yakın takibi en doğru yaklaşımdır.

Çocukta depresyon belirtileri, bazen ailenin aklını çok karıştırabilir.

Okulda çok başarılı giden akademik süreç, birden değişebilir. Ya da öğrencide sevdiği ve ilgi duyduğu hobilere karşı birden ilgi azalması olabilir. Dikkat dağınıklığı şeklinde belirtiler, özellikle ders çalışırken sorun yaratabilir. Sınavlarda dikkat dağılmasına bağlı ve konsantarsyon güçlüğü yaşanmaya başlar.

Eğer evladınızda bu saydığımız sıkıntılar olduğunu düşünüyorsanız, bize ulaşınız. Evladınızın detaylı bir biyo-psiko-sosyal muayenesi ile birlikte, durum analizini sağlayalım. Muayene bulgularına göre, gelişim planını birlikte oluşturalım.

Sağlıklı günler dilerim.


Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
Tel: 0 216 6881474

Ataşehir, İstanbul – Türkiye


Çocuğunuzda depresyon ve mizaç değişikliğinden şikayetçiyseniz, çocuğunuzdaki duygusal değişim onun genel yaşam düzeyinde sıkıntı yaratıyorsa, uzman desteği için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.


Kliniğimizin “Özel Sağlık Sigortaları” ve “Özel Bankalar” ile “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi” branşı için ANLAŞMASI VARDIR.

 

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir