Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Çocuk ve Ergen Depresyon Çocukta Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Çocukta Depresyon Belirtileri Nelerdir?

46

Çocukta depresyon gözlendiğinde, bu durum ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde devam etme eğilimindedir. Bu bozukluk ne kadar erken başlarsa kalıtımsal etkenlerin o kadar etkin olduğu kabul edilmektedir. Anne babalar için çocuklarının sıkıntılı ve depresif bir duygu durumunda olması üzüntü vericidir.

Çocukta depresyon, zamanında ve doğru uzman tarafından tedavi edildiğinde, çocukların yaşam kalitesi ve aile içi iletişim düzeyinde artış sağlanmaktadır.

Ayrıca depresyon ne kadar erken yaşta başlarsa, gelişimi o kadar olumsuz yönde etkileyeceği ve kişinin hastalıkla geçireceği yıllar artacağı için olumsuz etkilerin daha fazla olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, çocuklarda görülen depresyonun erken fark edilmesi açısından, anne-baba ve öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Daha önce psikiyatrik bozukluğu olmayan bir çocukta belirtiler aniden başlarsa, bunu fark etmek daha kolay olabilir; ancak belirtiler sinsi başlarsa, depresyon gözden kaçabilir.

Çocukta depresyon belirtileri, erişkindekilerden faklı olarak başağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi bedensel yakınmalar şeklinde daha fazla görülür.

Çocukta depresyon sırasındaki gözlenen ve ailenin fark ettiği şikayetler genellikle şunlardır:

 • Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu
 • Öğrenme güçlüğü
 • Değersizlik düşünceleri
 • Kendine güvende azalma
 • Heyecan
 • Çabuk ve sık ağlama
 • Alınganlık
 • Çevreye ilgide azalma
 • Yalnızlık hissi
 • Sevilmediği düşüncesi
 • Ders başarısında düşme
 • Uyku bozuklukları
 • Mutsuz yüz ifadesi
 • İştah değişiklikleri
 • Düşünmede yavaşlama
 • Karar vermede zorluk
 • Eskiden zevk aldığı şeylerse mutlu olamama
 • Gelecekle ilgili karamsarlık veya beklentisinin olmaması
 • Oyun oynamada azalma
 • Konuşmada azalma
 • Can sıkıntısı
 • Çabuk yorulma
 • Merak duygusunda azalma
 • Kendine kızma
 • Kendini beğenmeme
 • Kolay sinirlenme
 • Gece korkuları
 • Alt ıslatma
 • Sık hastalanma  (bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle)

Eğer öğretmenler öğrencilerinde bu belitilerin birkaçını bile görüyorlarsa aileyi uyarmalıdırlar. Çocuklarda depresyonu başlatan nedenler genellikle sevilen bir kişinin kaybı, anne-baba boşanması, geçimsizliği, alışık olduğu bölgeden taşınma gibi önemli değişiklikler, hastane yatışı, kronik bir hastalığının varlığı, ailenin uygunsuz yaklaşım tarzları (ilgisiz, çocuktan beklentisi yüksek, aşırı eleştirici ve aşırı kollayıcı ailelerin çocuklarında daha sık depresyon görülür) olabilir.

çocukta depresyonÖzellikle birinin kaybı, anne yoksunluğu, anne-babadan ayrılma sonucu ortaya çıkan yas kolaylıkla depresyona dönüşebilmektedir. Daha 13 yaşına gelmeden babaları ölen çocuklarda, depresyonun daha çok ortaya çıktığı görülmektedir. Anne babada ciddi depresyon olan çocuklarda da model alma yoluyla öğrenme ve anne babanın yetersizliğine bağlı depresyonlara sık rastlanmaktadır.

Ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, alt ıslatma, konuşma güçlüğü, kaygı bozukluğu gibi sorunları olan çocuklar da yetersizlik duyguları nedeniyle depresyona adaydırlar.

Arkadaşları tarafından örneğin konuşması nedeniyle alay edilen veya yaramaz olduğu için dışlanan, öğrenme sorunları nedeniyle tembel olarak nitelendirilen çocuklar zamanla özgüvenlerini kaybederek depresyona sürüklenebilirler. Bu nedenle öğretmenlerin bu tip çocukları gözlemlemeleri, sınıf içinde çocuklar arasındaki ilişkileri izlemeleri, çocukları birbirlerini dışlamamaları konusunda eğitmeleri, yardımlaşmaya paylaşmaya özendirmeleri zorlanan çocukların uyumunu kolaylaştıracaktır. Ayrıca çocukların olumlu yanlarını ön plana çıkaracak ortamlar yaratmaları, üstesinden gelebilecekleri sorumluluklar vererek başardıklarında onore etmeleri çocukların özgüveninin artmasında faydalı olacaktır.

Çocuklarla birebir görüşerek kendilerini ifade edebilecekleri ortamlar yaratmak, yardım alabilmeleri için rehber öğretmenle iletişim kurmalarını sağlamak, aileleri bilgilendirmek ve gerekirse rehber öğretmenle işbirliği yaparak aileyi ve çocuğu bir uzmana yönlendirmek gereklidir. Bilinmelidir ki depresyondaki çocuğun tedavisi dört ayaklıdır; doktorun yapacakları, ailenin yapacakları, öğretmenin ve rehber öğretmenin yapacakları ve çocuğun kendisinin yapacakları. Depresyon tedavisinin mümkün olması ve ele alınmadığı takdirde çocuğun hem sosyal hem akademik hem fiziksel açıdan olumsuz etkilenmesine neden olarak yaşam kalitesini düşürmesi nedeniyle mutlaka düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Çocuğunuzunda, yukarıda sağdığımız depresyon şikayetlerinden en az 2 tanesinin, en az 1 aylık süreden beri var olduğunu düşünüyorsanız, Çocuk ve Genç kliniğinden randevu alarak, konu hakkında uzman değerlendirmesi için başvurmanızı öneririz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatr

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
Ataşehir, İstanbul – Türkiye

Tel: 0 216 6881474

çocukta depresyon belirtileri nelerdir

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(46)

 1. Olum 13 yaşında 8 e gidiyor ve arkadaş çevresi kötü bıçak alkol sigara ortamları oluyor sanırım nasıl davranmalıyım

  1. Ebru hanım,
   Bahsettiğiniz durumda öncelikle evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene ergen psikiyatrisi tıp doktoru tarafından yapılır ve evladınızın neden öyle davranışlara yöneldiği belirlenir, tespit edilir, ardından gelişim planında nasıl bir yol izleneceği belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. 6 yaşındaki oğlum her şeye ağlıyor, yalan söylüyor, kendine oyuncak alnadığımızı, ana sınıfından arkadaşlarınin oyuna almadıklarini kendini sevmediklerini soyluyor.Misafirlikte cocuklarla iletisim kurmasina ragmen suan kuramiyor hep mutsuz uzgun dusunceli,yol gosterirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Selda hanım,
   6 yaş çocuklarda okul başlangıcı ile akranları ile iletişim kalitesi gelişecektir. Eğer anaokulunda ise anaokulu öğretmenlerinin geri bildirimleri faydalı olacaktır. Sizin olduğunuz ortamlardaki davranışları dışında, okul ortamındaki disipliner ortamlarda nasıl bir tutum izlediği daha belirleyicidir. Evladınızın öğretmenlerinden geribildirim almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Selam oğlum 4 yasinda kreşe gidiyordu ama artık gitmek istemiyor sürekli mutsuz agliyor yemek yemesi azaldı çok çabuk yoruluyor ve sürekli canim sıkılıyor diyor 8 aylık bir kizim var ondan biraz etkilendiğini düşünüyorum aşırı öfkeli bizlere karşı kreste gayet sakin bir çocukmuş ama evde tam tersi oluyordu anne baba olarak büyükleri sürekli yaramaz olduğunu ve başka çocuklarla kıyas yapiyorlar bu konuşmalar onu daha fazla ofkelendiriyor normalde çok sakin mutlu ve huzurlu bir çocuktu şimdi hiç söz geçiremiyorum ve bu durum beni korkutuyor çevremdeki insanları uyarıyorum lütfen siz ona karşı daha sabırlı ve dikkatli olun diye ama pek kayleyle almiyorlar hep benim oğlum yaramaz oluyor nasıl davranmaliyim

  1. Funda hanım,
   Bahsettiğiniz durumlar bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle evladınızın davranışlarının altında yer alan nedenin doğru bir tespit ve analizi yapılmalıdır. Nedne öyle davranıyor, onu bahsettiğiniz davranışlara iten sebep nedir? Bunun belirlenmesi ilk adım olmalıdır. Durumu değerlendirip, analiz etmesi gerekli olan uzmanlık branşı: çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorudur. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile durumun nedeni belirlenir, gelişim adımları tespit edilir,
   Sağlıklı günler dileriz,

 4. Kızım 13 yaşında arkadaşları tarafından dışladığını ve onun arkasından konuştuklarını söylüyor ve son günlerde sürekli ağlıyor sinirleniyor ve iştahsızlık ve notlarında düşüş de var

  1. Meltem hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz durum evladınızın özgüven duygusunu ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyip, depresyon ve sosyal fobiye sebep olabilecek durumlardır. Bulunduğunuz bölgedeki bir ergen psikiyatrisi tıp kliniğinden uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. 3 yaşında oğlum var herseye ağlıyor herseyini ağlayarak halletmeye çalışıyor oyuncaklarında kimseyle paylaşmiyor biri esyaşına dokunduğu zaman kıyameti kopartiyor.8 aylık bir bebeğimiz var ve biraz kardeşi onun değişmesine sebep oldu galiba krizlere girdiği zaman hiç kimseyi dinlemiyor kesinlikle ne yapabilirim lütfen beni bilgilendirin…

  1. Canan hanım,
   Kardeş kıskançlığı ve 3 yaş çocukta disipliner yaklaşımlar konusunda psikolog desteği almanız fayda sağlayacaktır. Aile içi dinamikleri bilmeden önerebileceğimiz tek şey, evladınıza sevgi ile yaklaşmanızdır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. 10 yasinda downlu kizim var sanırım depresyonda,birkaç aydir kendi kendine konuşmalar Sinirlenmeler arada altına yapmalar,çağrıldığında duymuyor bile,okuluda ogretmenide sevmiyor .ne önerebilirsiniz.tesekkurler

  1. Melike hanım,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Bahsettiğiniz durumda, öncelikle evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Neden öyle davrandığı belirlenir, ardından tedavi planı uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Merhaba hocam benim oğlum 3 yaşında ve sürekli vuruyo oyun zannediyor yemek yemiyor çığlık atiyo büyük küçük dinlemiyor hep agresif sinirlendigi zaman hırsıni almak için bize vuruyo yetmiyo kafasını yere vuruyor kardeşi var 9 aylık ama ona zarar vermiyo dışarda çocuklarla iletişimi iyi ama bana karşı fln hep bi vurma çabasında nasıl davrancagmi bilmiyorum diğer çocuğum dan çok onunla ilgileniyorum kiskanicagi hiç bir harekette bulumuyorum ama nasıl yaklascagmi laf dinleticegimi bilmiyorum bna yardimci olurmusunuz teşekkür ederim

  1. Seçil hanım,
   3 yaş çocuk ve kardeş iletişimi konusunda anne-babalara yol gösteren kitabımızdan faydalanabilirsiniz:
   Ahh Şu Çocuklar – Dr. Gökçe Küçükyazıcı
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. merhaba benim kızım 12 yaşında ve
  Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu
  Öğrenme güçlüğü
  Değersizlik düşünceleri
  Kendine güvende azalma
  Heyecan
  Çabuk ve sık ağlama
  Alınganlık
  Çevreye ilgide azalma
  Yalnızlık hissi
  Sevilmediği düşüncesi
  Ders başarısında düşme
  Uyku bozuklukları
  Mutsuz yüz ifadesi
  İştah değişiklikleri
  Düşünmede yavaşlama
  Karar vermede zorluk
  Eskiden zevk aldığı şeylerse mutlu olamama
  Gelecekle ilgili karamsarlık veya beklentisinin olmaması
  Oyun oynamada azalma
  Konuşmada azalma
  Can sıkıntısı
  Çabuk yorulma
  Merak duygusunda azalma
  Kendine kızma
  Kendini beğenmeme
  Kolay sinirlenme
  Gece korkuları
  bu belirtilerin hepsi kızımda var bu durumda ne yapmalıyım???

  1. Ayşe hanım,
   Evladınızı ACİL olarak bir çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktoru muayene etmelidir. Bahsettiklerinizin nedenleri belirlenir, tedavi düzenlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 9. Merhaba benim oğlum 9 yaşında okula gönderemiyorum.Sorduğumda arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle ilgili bi sıkıntı yok sadece okula gitmek okumak istemiyorum diyor.Zorla göndermeye çalışırsamda bu hayattan bıktığını yaşamak istemediğini söylüyor.Bi kaç kez camı açıp atlayacağını söyledi.Ailevi hiç bir sorunu olmayan,çocuğuna çok çok ilgili ebeveynleriz.Daha önceden atipik otizm teşhisi konmuştu fakat yoğun bir eğitim ve ilaç tedavisiyle tanımız kalktı psikiyatristimizin demesine göre.Bu durum çocuk depresyonu mudur yoksa tanının şekli mi değişmiştir.Bu konuda ne önerirsiniz.Tabiki bir uzmandan yardım almayı istiyoruz ama evden dıları çıkartmamız çok zor oluyor oğlumu.Bu süre zarfında biz anne baba olarak nasıl davranmalıyız.ne olrsa olsun Onun istediklerine karşı çıkmayarak tamam mı demeliyiz yoksa doğru olan ne ise zorlayarak yaptırmalı mıyız?teşekkürler:)

  1. Serra hanım,
   Her koşulda evladınıza sevgi ile yaklaşınız. Evladınızın tedavisini düzenleyen çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunuz ile iletişime geçerek, izlemeniz gereken yol ve adımları sormanız uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. merhaba kizim 7 yaşında sürekli kapalı kalma korkusu var örneğin evin kapısını kapatınca ya acilmazda kapalı kalırsak nolacak diye arabada giderken yolu kaybederiz yanlış yere gireriz korkusu sokakta oynayan çocuklara araba çarpar korkusu

  1. Şefika hanım,
   Bahsettiğiniz durum çocukluk obsesyonu-takıntıları olabilir. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun muayene ve analizi ile durum değerlendirmesi yapılır, daha sonra çözüm haritası belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. iyigunler hocam 6 yaninda oglum 2 yildil okula gonderemiyoruz son zamanlarda kaput kaparma korkusu onu terletme korkusu ‘ve 1 yildir da cocuklara buyuklere yumruk atiyo ne yapacagimi hangi doktora goturecegimi bilmiyorum

  1. Gülseren hanım,
   Evladınızın çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından detaylı bir biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılarak durum analizi sağlanır, gelişim planı belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 12. Oglum 13 yasinda çok icine kapanip kimseyle konusmuyo disari cikmiyo dersleride kötu pek önemsemiyo bizmle bile zor konusuyo sinirlilikte var ne yapmamiz lagzim 6 yasindada kiz kardesi var

  1. Leyla hanım,
   Bahsettiğiniz konuda uzman desteği almadan, anne-baba olarak kendi başınıza sorunu çözebilecek olsaydınız, bugüne kadar çözmüş olurdunuz. Devreye uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun muayenesi ile durum analizi yapılır ve çözüm planı oluşturulur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 13. 4 yaşında kızım var bir haftadır çok hırçın hiçbir sözüm u dinlemiyor giyinmek istemiyor bazen pijama çıkarmak istemiyor saçını taratmiyor yemek yemiyor üzerine düşünce sizi istemiyorum diyor tek başıma derim burdan diyor nere gidersin dediğimde yolun ortasına diyor onu çok sevdiğimi falan söylüyorum ama fayda etmiyor çok korkuyorum bu durum kalıcı olur diye ne yapmaliyim

  1. Yasemin hanım,
   Bahsettiğiniz davranışların özellikle son 7 gündür olduğunu net şekilde belirtiyorsunuz. Bu durumda 7 gün önce evladınızı etkileyen, davranışlarını bu şekilde bozan bir durum yaşanmış olmalıdır. Evladınızın neden öyle davrandığını, konuştuğunu sakin bir şekilde sohbetle öğrenmeye çalışın.
   Sağlıklı günler.

 14. Çocuk depresyonu olabilirmi bu yaşta olurmu birde abisi var hafif mental redasyon kendisi kizimdada sonradan zeka geriligi olurmu

  1. Yasemin hanım,
   Çocuklarda da depresyon gözlenmektedir. Evladınızın zeka gelişimi, duygusal gelişimi yönünden bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayene edilmesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Benim kızım 12 yaşında ve iştehsız sürekli ağlıyor gece geç saatlerde uyuyor ve sabahları heç kalkıyor bitkin sorularımıza bilmiyorum diyerek cevap veriyor.

  1. Sevgi hanım,
   Öncelikle evladınızın neden böyle davrandığı belirlenmelidir. Durumu tespit edecek olan çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesidir.
   Sağlıklı günler.

 16. 5.5 yasinda kizim ve 2 yasinda oğlum var.kizim okulda cok mutlu.eve geldiginde h3men bi aktivite istiyor ve genelde birlikte yapmak istiyor.arkadas ortamini cok seviyor o yüzden eve gelince benimle vakit gecrmek istiyor.ben de devamli vakit ayiramayinca sıkılıyorum diyor.ne yapmaliyim?

  1. Sayın ebeveyn,
   Ailenizin diğer üyeleri, arkadaşlarınız, komşularınızın desteği fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 17. Merhaba . Benim 6 yaşında çok güzel bir kızım var . Fakat kendisi annesi saçını yaptıktan sonra aynadan kendine bakıp kendini beğenmiyor . Bunu ikinci defa ifade etti . Sorduk biri kreşten alayım etti senle ısrarla hayır dedi. Canı çök çabuk sıkılıyor . Kardeşi olduktan sonra böyle farklılıklar arttı . 2 yaşında kız kardeşi var ona çök sitem ediyor . Odasına gelmesini bile istemiyor bazen yalnız kalmak istiyor . Psikolojğa götürmeye gerek varmı normal mi bu durumlar . Teşekkürler

  1. Özgür hanım,
   Evladınızın neden öyle davrandığını belirlemek için gelişim muayenesi yapılması faydalıdır. Eğer evladınızın davranışlarında bir sorun gözlemliyorsanız, çocuk psikoloğu muayenesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 18. Oglum 5 yasinda ana okuluna gidiyor ve ciddi anlamda ayrılma kaygısı bozukluğu var bir uzmandan yardım alıyoruz 1 ayı geçti ilaç destekli bir tedavi uygulanıyor. Eskiden oğlum çok civil civil bi çocuktu okul başladığından beri hep mutsuz Üzgün endişeli bu durum ne zamana kadar devam edecek??? Ne zaman eskisi gibi gülmeye başlayacak? ??

  1. Lale hanım,
   Konu hakkında evladınızı muayene den, tanı koyan, tedavi düzenleyen ilgili uzmandan bilgi almanız uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 19. Merhaba kolay gelsin doktor hanim,oglum on yasinda 4 sinif ogrencisi ve simdiye kadar birikikere belki okulu istemedi onun disinda dersleri cokcok guzeldi kendisi ozguvensizlik disinda iyiydi .2 haftadir rehber ogretmni sinif ogretmeni ve ebeveyn olarak destek oluyoruz ama aglayarak ve karin agrisi seklinde basliyor sikayetlerini dile getiriyor, bi bakiyoruz iyi oluyor bi bakiyoruz kotu yine ayni sorunlar , kardes kiskanmasi arada babasiyla tartismam, okulu istememe , surekli ilgi istegi bunlar ana nedennmis kendi soyledigi.kendi kendine muzik sesleri gibi ses cikarma ozguven eksikligi olum korkusu derste basarili olama anne baba kaybetme korkusu gibi
  Bunlari duyunca zaten hemen elattik ama hala garip harektlere devam ediyor arada kullaniliyomus gbide hissettik yardimci olurmusunuz

  1. Sevda hanım,
   Evladınızın bahsettiğiniz şikayetleri hakkında kendi başınıza durumu çözebilecek olsanız, çoktan çözmüş olurdunuz. Uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır. Öncelikle çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum belirlenir, ardından izlenecek olan yol haritası tespit edilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 20. merhaba kızım 7 yaşında okula gidiyor okula giderkende gayet mutlu ve başarili öğretmeni durumunun cok iyi oldugunu söylüyor fakat gecen gün ögretmenine kimse beni sevmiyor cünkü cirkinim demis bu beni cok üzdü bugun tekrar bana ayni seyi söyledi ve özgüveni cok olan bir cocuk ama kac gundur basaramayagini söylüyor sizce bir sorun olabilir mi

 21. merhaba oğlum 12 yaşında okulu hiç sevmiyor neden diye sorduğumda erken kalkmayı ve ders çalışmayı sevmediğini söylüyor okuldan bıkmış ders çalıştığında başarıyor ama bu aralar çalışmak istemediği için notları zayıf
  lütfen ona nasil davranicagimi soylermisiniz ? ne yapmaliyim bu durumda ?

  1. Arzu hanım,
   Evladınız anlattığınıza göre 6. sınıfta olmalı. İlk 5 sınıfta okuduğu sırada böyle bir durum yoktu ve bu sene başladı ise, okuldaki akademik ve sosyal uyumunu çncelemek yerinde olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 22. merhaba oglum 9 yaşında dikkat bozukluğu var konsantre olamiyor pek anlayamiyor bazi seyleri ama dersleri iyi tabi ogretmen yardimiyla
  mesela ogretmen matematik kitabini çikarin diyor o hangi kitap oluyor diye soruyor sene yarisina geldik ama hala bilmiyor diyor ogretmeni. neden böyle ? bu bir hastalikmi ?

  1. Aslı hanım,
   Bahsettiğiniz durumun yüzlerce farklı nedeni olabilir? Evladınızın gelişimsel biyo-psiko-sosyal muayenesinin bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından yapılması ile durum analizi sağlanacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 23. Herhaba oglum 15 yasinda sabah odasina gidiorum günaidin ona demeie bana cok kötü dawranuo odasindan beni uratuo cok irsli bana dawranmasi cok kötü beni bucaklan wurmaua istio okula gitmek istemes her zaman kötü dawranuo bana lütwen yardim edin doktorluk mu acaba cocum

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir