Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Çocuk ve Ergen Depresyon Çocukta Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Çocukta Depresyon Belirtileri Nelerdir?

8

Çocukta depresyon gözlendiğinde, bu durum ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde devam etme eğilimindedir. Bu bozukluk ne kadar erken başlarsa kalıtımsal etkenlerin o kadar etkin olduğu kabul edilmektedir. Anne babalar için çocuklarının sıkıntılı ve depresif bir duygu durumunda olması üzüntü vericidir.

Çocukta depresyon, zamanında ve doğru uzman tarafından tedavi edildiğinde, çocukların yaşam kalitesi ve aile içi iletişim düzeyinde artış sağlanmaktadır.

Ayrıca depresyon ne kadar erken yaşta başlarsa, gelişimi o kadar olumsuz yönde etkileyeceği ve kişinin hastalıkla geçireceği yıllar artacağı için olumsuz etkilerin daha fazla olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, çocuklarda görülen depresyonun erken fark edilmesi açısından, anne-baba ve öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Daha önce psikiyatrik bozukluğu olmayan bir çocukta belirtiler aniden başlarsa, bunu fark etmek daha kolay olabilir; ancak belirtiler sinsi başlarsa, depresyon gözden kaçabilir.

Çocukta depresyon belirtileri, erişkindekilerden faklı olarak başağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, halsizlik gibi bedensel yakınmalar şeklinde daha fazla görülür.

Çocukta depresyon sırasındaki gözlenen ve ailenin fark ettiği şikayetler genellikle şunlardır:

 • Konsantrasyon ve dikkat bozukluğu
 • Öğrenme güçlüğü
 • Değersizlik düşünceleri
 • Kendine güvende azalma
 • Heyecan
 • Çabuk ve sık ağlama
 • Alınganlık
 • Çevreye ilgide azalma
 • Yalnızlık hissi
 • Sevilmediği düşüncesi
 • Ders başarısında düşme
 • Uyku bozuklukları
 • Mutsuz yüz ifadesi
 • İştah değişiklikleri
 • Düşünmede yavaşlama
 • Karar vermede zorluk
 • Eskiden zevk aldığı şeylerse mutlu olamama
 • Gelecekle ilgili karamsarlık veya beklentisinin olmaması
 • Oyun oynamada azalma
 • Konuşmada azalma
 • Can sıkıntısı
 • Çabuk yorulma
 • Merak duygusunda azalma
 • Kendine kızma
 • Kendini beğenmeme
 • Kolay sinirlenme
 • Gece korkuları
 • Alt ıslatma
 • Sık hastalanma  (bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle)

Eğer öğretmenler öğrencilerinde bu belitilerin birkaçını bile görüyorlarsa aileyi uyarmalıdırlar. Çocuklarda depresyonu başlatan nedenler genellikle sevilen bir kişinin kaybı, anne-baba boşanması, geçimsizliği, alışık olduğu bölgeden taşınma gibi önemli değişiklikler, hastane yatışı, kronik bir hastalığının varlığı, ailenin uygunsuz yaklaşım tarzları (ilgisiz, çocuktan beklentisi yüksek, aşırı eleştirici ve aşırı kollayıcı ailelerin çocuklarında daha sık depresyon görülür) olabilir.

çocukta depresyonÖzellikle birinin kaybı, anne yoksunluğu, anne-babadan ayrılma sonucu ortaya çıkan yas kolaylıkla depresyona dönüşebilmektedir. Daha 13 yaşına gelmeden babaları ölen çocuklarda, depresyonun daha çok ortaya çıktığı görülmektedir. Anne babada ciddi depresyon olan çocuklarda da model alma yoluyla öğrenme ve anne babanın yetersizliğine bağlı depresyonlara sık rastlanmaktadır.

Ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, alt ıslatma, konuşma güçlüğü, kaygı bozukluğu gibi sorunları olan çocuklar da yetersizlik duyguları nedeniyle depresyona adaydırlar.

Arkadaşları tarafından örneğin konuşması nedeniyle alay edilen veya yaramaz olduğu için dışlanan, öğrenme sorunları nedeniyle tembel olarak nitelendirilen çocuklar zamanla özgüvenlerini kaybederek depresyona sürüklenebilirler. Bu nedenle öğretmenlerin bu tip çocukları gözlemlemeleri, sınıf içinde çocuklar arasındaki ilişkileri izlemeleri, çocukları birbirlerini dışlamamaları konusunda eğitmeleri, yardımlaşmaya paylaşmaya özendirmeleri zorlanan çocukların uyumunu kolaylaştıracaktır. Ayrıca çocukların olumlu yanlarını ön plana çıkaracak ortamlar yaratmaları, üstesinden gelebilecekleri sorumluluklar vererek başardıklarında onore etmeleri çocukların özgüveninin artmasında faydalı olacaktır.

Çocuklarla birebir görüşerek kendilerini ifade edebilecekleri ortamlar yaratmak, yardım alabilmeleri için rehber öğretmenle iletişim kurmalarını sağlamak, aileleri bilgilendirmek ve gerekirse rehber öğretmenle işbirliği yaparak aileyi ve çocuğu bir uzmana yönlendirmek gereklidir. Bilinmelidir ki depresyondaki çocuğun tedavisi dört ayaklıdır; doktorun yapacakları, ailenin yapacakları, öğretmenin ve rehber öğretmenin yapacakları ve çocuğun kendisinin yapacakları. Depresyon tedavisinin mümkün olması ve ele alınmadığı takdirde çocuğun hem sosyal hem akademik hem fiziksel açıdan olumsuz etkilenmesine neden olarak yaşam kalitesini düşürmesi nedeniyle mutlaka düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Çocuğunuzunda, yukarıda sağdığımız depresyon şikayetlerinden en az 2 tanesinin, en az 1 aylık süreden beri var olduğunu düşünüyorsanız, Çocuk ve Genç kliniğinden randevu alarak, konu hakkında uzman değerlendirmesi için başvurmanızı öneririz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatr

Çocuk ve Genç
Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
Ataşehir, İstanbul – Türkiye

Tel: 0 216 6881474

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(8)

 1. Olum 13 yaşında 8 e gidiyor ve arkadaş çevresi kötü bıçak alkol sigara ortamları oluyor sanırım nasıl davranmalıyım

  1. Ebru hanım,
   Bahsettiğiniz durumda öncelikle evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılmalıdır. Bu muayene ergen psikiyatrisi tıp doktoru tarafından yapılır ve evladınızın neden öyle davranışlara yöneldiği belirlenir, tespit edilir, ardından gelişim planında nasıl bir yol izleneceği belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. 6 yaşındaki oğlum her şeye ağlıyor, yalan söylüyor, kendine oyuncak alnadığımızı, ana sınıfından arkadaşlarınin oyuna almadıklarini kendini sevmediklerini soyluyor.Misafirlikte cocuklarla iletisim kurmasina ragmen suan kuramiyor hep mutsuz uzgun dusunceli,yol gosterirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Selda hanım,
   6 yaş çocuklarda okul başlangıcı ile akranları ile iletişim kalitesi gelişecektir. Eğer anaokulunda ise anaokulu öğretmenlerinin geri bildirimleri faydalı olacaktır. Sizin olduğunuz ortamlardaki davranışları dışında, okul ortamındaki disipliner ortamlarda nasıl bir tutum izlediği daha belirleyicidir. Evladınızın öğretmenlerinden geribildirim almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Selam oğlum 4 yasinda kreşe gidiyordu ama artık gitmek istemiyor sürekli mutsuz agliyor yemek yemesi azaldı çok çabuk yoruluyor ve sürekli canim sıkılıyor diyor 8 aylık bir kizim var ondan biraz etkilendiğini düşünüyorum aşırı öfkeli bizlere karşı kreste gayet sakin bir çocukmuş ama evde tam tersi oluyordu anne baba olarak büyükleri sürekli yaramaz olduğunu ve başka çocuklarla kıyas yapiyorlar bu konuşmalar onu daha fazla ofkelendiriyor normalde çok sakin mutlu ve huzurlu bir çocuktu şimdi hiç söz geçiremiyorum ve bu durum beni korkutuyor çevremdeki insanları uyarıyorum lütfen siz ona karşı daha sabırlı ve dikkatli olun diye ama pek kayleyle almiyorlar hep benim oğlum yaramaz oluyor nasıl davranmaliyim

  1. Funda hanım,
   Bahsettiğiniz durumlar bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle evladınızın davranışlarının altında yer alan nedenin doğru bir tespit ve analizi yapılmalıdır. Nedne öyle davranıyor, onu bahsettiğiniz davranışlara iten sebep nedir? Bunun belirlenmesi ilk adım olmalıdır. Durumu değerlendirip, analiz etmesi gerekli olan uzmanlık branşı: çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorudur. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile durumun nedeni belirlenir, gelişim adımları tespit edilir,
   Sağlıklı günler dileriz,

 4. Kızım 13 yaşında arkadaşları tarafından dışladığını ve onun arkasından konuştuklarını söylüyor ve son günlerde sürekli ağlıyor sinirleniyor ve iştahsızlık ve notlarında düşüş de var

  1. Meltem hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz durum evladınızın özgüven duygusunu ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyip, depresyon ve sosyal fobiye sebep olabilecek durumlardır. Bulunduğunuz bölgedeki bir ergen psikiyatrisi tıp kliniğinden uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir