Çocuk Yerine Karar Vermek

Çocuk Yerine Karar Vermek
0

Çocuğa sorduğumuz soruları, çocuklarının yerine yanıtlayan anne ve babalar olabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tip anne ve babalara “Helicopter parent” yani “Helikopter Anne ve Baba” deniliyor.

Çocuk yerine karar vermek çok sık yapılan hatalardan biridir.

Hatta bunun çok bilinen bir  karikatürü vardır, annenin tepesinde bir helikopter pervanesi var, çocuğun en küçük bir ihtiyacı olduğunda koşar, yetişiverir yardım için. Doğru anne-baba davranışı, çocuk terlediğinde hemen onun sırtına havlu koymak yerine, çocuğun -örneğin futbol oynadıktan sonra ve terlediğini hissettiğinde, atletini değiştirmesi gerektiğini öğretmektir.


Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamak

Kendi çocuğumuza başka çocukların davranışlarını örnek göstermek, onlarla çocuğumuzu kıyaslamak, yermek ve serzenişte bulunarak, çocuğumuza olumlu bir davranış modelini kazandırmamız MÜMKÜN DEĞİLDİR! Çocuğumuzu bir başka çocukla kıyaslamak, mukayese etmek, bir başka çocuğun davranışını örnek olarak sunmak, çocuğunuzla aranızdaki iletişimi olumsuz etkileyecektir.

 

Mış gibi yapmak
Severmiş, umursarmış, önemsermiş gibi davranmamak gerekir, çünkü çocuklar emin olun bunu anlar. Samimiyetle olanı ve samimiyetsiz olanı çocuklar çok iyi hissederler. Çocuğumuzun söylediğini, arzusunu, düşüncesini, duygusunu önemsiyormuş gibi yapıyoruz diyelim. Bir söz veriyoruz ama yapmıyoruz, ona bir vaatte bulunuyoruz ancak yerine getirmiyoruz, ona zaman ayıracağımızı söylüyoruz ama ayırmıyoruz. Bu durumda çocuk “-mış gibi” yaptığımızı hisseder. Bu aşamadan sonra, artık çocuğunuzdan bir şey talep ettiğinizde, bunun ne kadar gerçekçi ve gerekli olduğunu sorgulamaya başlayacaktır.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir