Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Tarihi

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Tarihi
0

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi dünyada 1930 yılından sonra gelişmiş ve Türkiye’de 1955 yılından sonra adından söz ettirmeye başlamıştır. Çocuk ve ergen psikiyatrisi hedefi, ruhsal açıdan sağlıklı bir çocuk yetiştirilmesi, gençlik ve erişkinlikte de akıl hastalıkları, uyum güçlükleri ve suç oranlarını azaltmak olarak belirlenmiştir.

çocuk psikiyatrisiDünyada çocuk ve ergen psikiyatrisi gelişimi, erişkin psikiyatrisinin gelişiminden farklı olmuştur. Çocuk psikiyatrisi ele aldığı konulara psikiyatrik, psikolojik, sosyolojik olarak çok yönü bir bakış sergilemektedir. Erişkin psikiyatrisi, pediatri, psikoloji, pedagoji ve sosyal çalışma ile yoğun ilişki içinde bulunmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra psikofarmakolojik ilaçlar girerek artan bir ölçüde Çocuk ve ergen psikiyatrisinin kullanımına girmiştir. Yıllar içinde biyokimyasal ve elektrofizyolojik tetkiklerin de kullanımı artmıştır.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi’nin Türkiye’de Gelişimi

Tarihimize baktığımızda Türk`lerin her tür anormal çocuğa, vakıf hayratlarında tedavi ve destek sağlandığını görmekteyiz. Eski belgelerde Ebubekir Razi (850-932) ve İbni Sina (890-1037)’ nın her tür çocuk sorunu ve gebe kadın sağlığı ile uğraştığı yazılmıştır. Onuncu yüzyılda Manisa’da Saruhanlı Körhanesinde, 13. yüzyılda Musul Erbil’de Gökbörü Şifahanesinde kör, sakat, hasta ve yetim çocuklara bakıldığı anlaşılmaktadır. Yakın tarihimizde Mithat Paşa’nın ilk sanat okulları ile ıslah evini açmasında rolü vardır. 1895’de Darülaceze’de ilk çocuk kreşinin açıldığını görmekteyiz.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

Birinci Dünya Savaşı sırasında Kazım Karabekir Paşa’nın çabasıyla Darüleytamlar, daha sonra da 1921 de Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu ) açılmıştır. 1934 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde “idiot” çocuklar için 4 sayılı koğuş açılmıştır. Bu konuda , Mazhar Osman Uzman tarafından Münih Kliniği’ne yollanan hekimlerden Necati Kemal Kip bazı çalışmalar yapmıştır. 1954 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı önce yetiştirme yurtlarını, sonra Rehberlik ve Araştırma Merkezleri açılmıştır. Daha sonra da eğitilebilir geri zekalılar için özel sınıfları açmaya başlamıştır.

Ord. Prof. Dr. İhsan Şükrü Aksel başkanı olduğu İ.Ü.Tıp Fakültesi psikiyatri kliniği bünyesi içinde çocuk psikiyatrisi dalının açılmasını planlamış, 10.3.1956 tarihinde İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun ‘Çocuk Psikiyatrisi Enstitüsü ‘ tüzüğünü kabul etmesi üzerine 06.02.1957 yılında bu enstitü psikiyatri kliniğinin iki odasında faaliyete geçmiştir.

1968 yılında İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Kürsüsü müstakil bir kürsü olarak kurulmuştur. Çocuk Psikiyatrisi Enstitüsü hükmi şahsiyetini korumakla birlikte faaliyetlerini bu kürsüye devretmiştir. 1981 yılındaki yasa değişikliği ile “Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı” şekline dönüşmüş ve 1997 yılında Y.Ö.K. kararı ile “Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ”ismi altında anabilim dalı statüsünü kazanmıştır.

İstanbul Batı Ataşehir`deki kliniğimizde, sizlere çocuk ve ergen psikiyatrisi desteği sunmaktayız. Mesai saatlerimiz, hafta içinde Salı gününden itibaren, Cumartesi günü dahil olmak üzere, 12:00 – 20:00 saatleri arasındadır.


Kliniğimizin “Özel Sağlık Sigortaları” ve “Özel Bankalar” ile “Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi” branşı için ANLAŞMASI VARDIR.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir