Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Çocuk Psikiyatrisi Nedir? Çocuk Psikiyatrisi Nedir? Hangi Durumla İlgilenir?

Çocuk Psikiyatrisi Nedir? Hangi Durumla İlgilenir?

Çocuk Psikiyatrisi Nedir? Hangi Durumla İlgilenir?
179

Çocuk Psikiyatrisi  bir tıp dalıdır.  Hedefi ruhsal açıdan sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirilmesi, gençlik ve erişkinlikte psikiyatrik sorunlar, uyum sorunları ve suç oranlarını azaltmaktır.

Çocuk Psikiyatrisi başlıca alanı çocuklarda görülen davranış, düşünce, duygu ve bunlarla ilişkili gelişimsel sorunların değerlendirilmesi, tanının konulması ve tedavinin belirlenmesidir.

çocuk psikiyatrisiÇocuk ve gençlerde sıklıkla görülen sorunlar; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuk ve ergen depresyonu, anksiyete bozuklukları, öğrenme bozuklukları, zihinsel yetersizlikler, otizm ve asperger sendromu, uyku bozuklukları, tikler ve takıntılar, yeme bozuklukları, arkadaş ve aile içi sorunlar, uyum bozuklukları, cinsel gelişim ve cinsellikle ilgili sorunlar, ergenlik sorunları gibi başlıklar altında sınıflandırılabilir.

Çocuk Psikiyatrisi Nedir? Dikkat Eksikliği Tedavisi

Çocuk psikiyatrisi ele aldığı konular itibariyle erişkin psikiyatrisi, pediatri, çocuk nörolojisi, psikoloji, pedogoji ve sosyal çalışma ile yoğun ilişki ve iş birliği halindedir. Bu nedenle de çocuk psikiyatristi uzman tıp doktorları sıklıkla çocuk psikologları ve pedagoglarla karıştırılmakta, bu yanılgı bazen doğru kişiye temasa geçilmemesine ve çocukların tedavisinin gecikmesine, veya sorunun çözülmesinde yetersiz kalınmasına sebep olmaktadır. Bu konuda ailelerin bilinçlenmeleri ve çocukları hakkında doğru bilgiye ulaşmaları konusunda çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorlarına başvurmaları doğru olacaktır. Çocuk psikiyatrisi tıp doktoru çocuğa ya da gence gereken en doğru yaklaşımı sergileyerek, terapi ya da medikal destek ile aileye gerekli desteği sağlayacaktır. Aileler kimi zaman evlatlarıyla ilgili nasıl yol izleyeceklerini bilemezler. İşte o noktada devreye giren uzman çocuk psikiyatristi, muayenesi ile durum analizi sağlar, gelişim için izlenecek olan yol haritasını belirler.

Çocuklarda Obsesyon – Takıntı Nedir?

Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezinin kurucusu Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı uzmanlık alanında 1999 yılından beri ulusal ve uluslararası çalışmalar ve yayınlar yapmaktadır. Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın alanında uzman olduğu konular şunlardır:

 • Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Dürtüsellik
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Çocuklarda Obsesyon – Takıntılar, OKB
 • Otizm ve Yaygın Gelişimsel Bozukluk
 • Tik Bozukluğu
 • Sınav Kaygısı
 • Okul Fobileri
 • Çocukluk Depresyonu
 • Çocuklarda Kaygı Bozukluğu ve Anksiyete Durumu
 • Okula Uyum Zorlukları

İstanbul Ataşehir`deki kliniğimizde, sizlere çocuk psikiyatrisi ve ergen psikiyatrisi desteğini sunmaktayız. Mesai saatlerimiz, hafta içinde Salı gününden itibaren, Cumartesi günü dahil olmak üzere, 12.00 – 20:00 saatleri arasındadır.

Çocuk ve Genç Merkezi
Ataşehir, İstanbul

Tel: 0 216 6881474
Tel 2: 0 538 6553100

çocuk psikiyatrisi nedir

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(179)

 1. Ilkokula giten oglum var okulla butun ilgisi yok okul haric her sey yolunda ama harfleri danimiyor nasil yardim etebilirim lutfen bir cozum

  1. Mehmet bey,
   Evladınızda bahsetmiş olduğunuz durum bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. İlkokul öğrencisinde harfleri tanımamak, okul ve dersler ile yaşına ve sınıf arkadaşlarına göre ilgi eksikliği öncelikle muayene ile analiz edilmelidir.
   Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene ederek, durum değerlendirmesi yapması uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Benim 4 yaşında bir oğlum var bizde uyku sorunu ve sürekli ağlama şikayetlerimiz var gece saat 4 den aşağıya uyumuyoruz yada n boyu hiç uyumadık akşam 10 da uyuduk Z1 saat sonra uyanıyor gece boyunca hep ağlıyor bu konu hakkında yardımcı okursanız sevinirim hangi Dr götürmem gerek nasıl bir yol izleyenilirşm

  1. Fatma hanım,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Çocuklarda uyku analizi konusunda öncelikle çocuk doktorunuza başvurmanız uygundur. Bahsettiğiniz şikayetlerin olası organik ve biyolojik nedenlerini inceleyerek, izlenecek yol haritasını belirleyecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba 1.sinif a baslayan oglum la odev yapma sikintimiz var.motive etmek gerekiyor her defasindada olmuyor.nasil yaklasimda bulunmam gerek.yardimci olurmusunuz.

  1. Elif hanım,
   Öncelikle evladınıza ve size kolaylıklar dileriz. 1. sınıf eğitim ve öğretim süreci olarak çocukların akademik ortamla tanıştıkları ilk ve en özel yıldır. Bu süreçte anne-babaların evlatlarının yanında ve destekleyici olmaları çok değerlidir. Bununla birlikte, eğer evladınızın ödev yapma konusunda bir sıkıntısı varsa, öğretmeninden sınıftaki durumu ve dikkati dağıldığı şeklinde geribildirim alıyorsanız, evladınızın dikkat becerisinin ölçümlenmesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. Merhaba Benim yeğenim var 4 yaşında erkek halen konuşamıyor dikkat eksikliği var yardımcı olursunuz.

  1. Emrah bey,
   4 yaşında bir çocuğun akıcı ve anlaşılır cümleler kurması beklenir. 1 yaş çocuklar 1 kelimelik cümle kurar. 3 yaş çocuk 3 kelimelik cümle kurar. 4 yaş çocuk ise 4 veya 5 kelimeden oluşan cümleler kurabiliyor olması beklenir.
   Yeğeninizin konuşma gelişiminin analiz ve muayene ile değerlendirilmesi gerekir. Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ilk adım olmalıdır.
   Sağlıklı günler.

 5. Kizim 4 yasinda . Sürekli eliyle diğer elindeki parmağını kaşıyor tahriş ediyor. Yapma diyoruz tamam diyor ama yine yapıyor. Tık gibi sanki. Ürkeklik de var sanki ne yapabilirİz yardımcı olurmusunuz.

  1. Alper bey,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Bahsettiğiniz durum bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir: kaygı bozukluğu, çocukluk depresyonu, bağlanma sorunları, uyum problemleri, kendini ifade sıkıntıları, yaygın gelişimsel bozukluk vb…
   İlk olarak bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum analizi yapılır ve ardından gelişim planında izlenecek olan yolu çocuk psikiyatrisi tıp doktoru belirler.
   Sağlıklı günler dileriz.

 6. Benim oğlum 4 yaşında 8 aylık ikiz kardeşlerini çok kıskanıyor onları dövüyor onları sevmediğini söylüyor gitmelerini istiyor

  1. Yasemin hanım, oğlunuz ve ikiz kardeşleri arasında güç dengeleri için mücadele olması çok doğaldır. Bununla birlikte 4 yaşındaki oğlunuzun kardeşelrine karşı hissettiği kıskançlık duygusunu nasıl yöneteceğini öğrenmesi gerekir. Bu konuda kitabımız size yol gösterecektir:
   – Ahh Şu Çocuklar!
   Tüm D&R ve diğer seçkin kitapçılarda ve internet sitelerinde,
   Sağlıklı günler dileriz.

 7. Mrb.benim kizim. 2 yasinda gece uykumuz hic yok. Sabaha kadar oturuyoruz sabah yatiyoruz oglene kadar.oglen uyutmasamada gece uyumuyo hep oyun istiyo ne yapabilirmu acaba?

  1. Kübra hanım,
   2 yaş, çocuklarda benlik duygusunun kazanılmaya başladığı bir dönemdir. 2 yaş çocuğu er şeyi kendisi yapmak ister, istemediği hiç bir şeyi yapmamak için direnir. Uykuya geçiş konusunda kendi uyku ritüellerinizi oluşturun, belirli bir disiplin çerçevesinde kararlı ve planlı hareket etmeniz fayda sağlayacaktır. Oyun, bir çocuk için yemek-içmek kadar gerekli ve faydalıdır. Evladınızla bol bol oynayarak, birlikte zaman paylaşmanız çok değerlidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhabalar benim 3,5 yasinda kizim var bir su bile istese ağlayarak istiyor 1,5 yaşında kardeşi var onunlada anlaşamıyor hiç bisey ini kimseyle paylaşmıyor istediği olmayınca en ufak şeylerde bile ağlama krizine giriyorum eşyalara ve kendine zarar veriyor halen altını bezli bırakmıyor emzik emiyor çok aksi herşeye çok tutturuyor ne yapacağımı bilmez haldeyim düşüncelerinizi öğrenebilir miyim ben bu durumda ne yapmalıyım.

  1. Makbule hanım,
   Kardeşler arasındaki dengenin doğru ve uyumlu şekilde gelişmesi konusunda anne-babaya önemli görevler düşmektedir. Bir çocuğun kendi tercih ettiği bir şeyi elde etmek için ağlama ve tutturma yöntemini tercih etmesi, öğrenilen bir davranıştır. Bahsettiğinizi şikayetler konusunda kendinizi tıkanmış ve çözümsüz hissediyorsanız, uzman desteği alınız, çok fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

  1. Tuğçe hanım,
   3 yaş çocuklarda tuvalet alışkanlığının gelişmiş olması beklenir. Öncelikle altta yer alan biyolojik bir sıkıntı olup olmadığını çocuk doktoru ve üroloji doktorları incelemesi uygundur. Bununla birlikte çocuklarda ilgi çekmek amaçlı benzer davranışlar gözlenebilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 9. Slm hocam 10 yaşında kızim var.Geceleri çok geç uyuyor mesela gece 3 gibi.Sabahda kallamiyor okula gidemiyor.ve çok agrasif anlasına annesine çok hırçin oluyor ne yapmamız lazım

  1. Mehmet bey,
   Öncelikle neden öyle davrandığı belirlenmelidir. Çocuk psikiyatrisi tıp branş uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal muayenesi ile durumun nedeni belirlenir, ardından gelişim planı belirlenir. Bahsettiğiniz durumun onlarca sebebi olabilir, muayene ile nedne belirlenir, çözüm adımları uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 10. Benimde 4yaşında Kızım var anne baba dede nene diyebiliyor ama Başka kelime kuramıyor çocuk psikiyatri den sıra aldım hiç konuşama ihtimali varmı yüksekten düşmüştü küçükken buna bağlı olabilirmi
  Teşekkürler

  1. Sevgi hanım,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Çocuklarda konuşma gelişimi aşamaları şu şekildedir:
   1 yaş çocuk 1 kelime,
   2 yaş çocuk 2 kelime,
   3 yaş çocuğun 3 kelimelik cümleler kurması beklenir.
   Yani 3 yaşındaki bir çocuğun “Anne su ver” ya da “Baba topu at” gibi 3 kelimeden oluşan cümleler kurması beklenir. Evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayenesi ile durum tespiti yapılır,
   Sağlıklı günler dileriz.

 11. Mrb benim 4 yasinda ikizlerim var biri oglan biri kiz.oglum 3 kez havale gecirdi egg sonuclarina gore hic bir sorun yok ama oglum cok sinirli surekli bagirip cagiriyor istediklerini aglayarak yada kizarak ifade ediyor. kizima surekli zarar veriyor,onu cok kiskaniyor .Acaba bu davranislari ogrenme yoluylami kazandi yoksa havale gecirdigi icin mi kaldi napmaliyiz cocuk psikiyatriye mi yoksa psikologami gitmeliyiz

  1. Nesibe hanım,
   Durum analizini biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile ile doktor yapar. Bahsettiğiniz durumda evladınızı öncelikle çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayene ederek, belirttiğiniz davranışlara onu yönlendiren nedenleri belirler. Ardından izlenecek yol haritası belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 12. merhaba benim cocugum gayetıyıydı taki 3yıl öncesine kadar .kendisi cokagırbir tabloyla hastaneye kaldırı seker komasına gırdı. tıp 1dıyabet tesısı kondu ve gunde dörtkere insülin kullanıyor .piskolojısı bozuldu hergun igne 3yıldır bu sekilde allah omur verırse ölene kadar kullanacak 3gun yogun bakımda 15 gunde hastahanede yattı . nasıl bır yolizlemeliyım babamda seker hastalıgı vefat ettııı dahada kotu oldu .sızce durum nedır anlamam acısında piskolojısı nasıldır tesekkurlerr

  1. Hülya hanım,
   Öncelikle evladınız adına geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Bahsettiğiniz olayların evladınızı nasıl etkilediğinin öncelikle belirlenmesi gerekir. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile durum analizi yapılarak, gelişim planı seçilmelidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 13. Merhaba,
  Benim 11 yasinda bir oglum var ikide kiz kardesi var (9-3 ) yaslarinda. Beni hic saymiyo genel olarak cok saygisiz asiri asabi. Gözünden vur yapacagindan vaz gecmiyor. Her seyi o biliyor. O hic bir zaman haksiz degil. Abartmaya bayiliyor herseyi (dikkat cekmek icin olabilir). Okulda notlari iyi aslinda calismadigi halde iyi notlar aliyor. Ama nereye gitse bi sorun yasiyo okuldada top oynarken camiye gidince. Insanlari bi sekilde rahatsiz edip sonra tepki alinca o basladi diye basliyo saldirmaya halbuki defalarca yapma etme diye uyariliyor! Ne yapacagimi sasirdim Allah askina bana yardim edin. Bu kadar hadsiz bi insan olamaz. Korkuyorum ilerde birinin basina bela olacak diye. Böyle yapmasina bi anlam veremiyorum. Defalarca iyilikle anlatiyorum anlamak istemiyor. yine dönbastan deli gibi biraktigi yerden aliyor sanki ben spor olsun diye konusuyorum. Bu benide cok yipratti sinirlerimi herseye sinirleniyorum. Ister istemez is dayak atmaya kadar gidiyo. sonra cok vicdan azabi cekiyorum. insani bezdirene kadar bunaltiyo. Bi durumdan sonra hic bir tehdit hic bir vaat onu erkilemiyor. o sadece yapacagi ise kilitlenmis onu yapmaya calisiyor. sonunda dayagi yiyor. ( cok üzgünüm) Daha kücükkende psikiloga gittim bunun bisesi yok dediler gayet güzel oynuyo bizimlen. Ne yapacagimi sasirdim. Bana bi akil verin günün birinde elimde kalcak diye cok korkuyom. Iki kiz kardesi var onlarin öyle bi sorunu yok.
  Bana yardimci olursaniz cok sevinirim. Belki biraz karisik anlattim ama kusura bakmayin….

  1. Gülsüm hanım,
   Erkek çocuk rol model olarak belirlediği figürden esinlenir. Çocukların sergilediği davranışlar, etraflarından gördüklerini uygulamak şeklinde başlar. Belirtmiş olduğunuz iletişim sorunlarının doğru tespit edilmesi, ele alınması için evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesinin uzman bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru tarafından yapılması fayda sağlayacaktır. Bulunduğunuz bölgedeki bir tıp merkezinden uzman çocuk psikiyatristi tıp doktoru muayenesi desteği almanızı öneririz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 14. merhaba
  benim 3,5 yaşında bir oglum var 6 aylıkken soguk havale gecirdi 2 yıl epilepsi ilaçları kullandı şimdi bir yıdır ilac kullanmıyor ve eeg si temiz cıkıyor,oglum şimdi yeni yeni konuşmaya başladı aşırı sinirli ve inatcı dedigini yaptırana kadar ugraşıyor ablalarına şiddet uyguluyor,evdeki eşyalara zarar veriyor, cezadan falanda anlamıyor illaki dedigi olacak.
  hocam nasıl bir yol izlemeliyiz şimdiden teşekkürler

  1. Emine hanım,
   Evladınız için geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Bahsettiğiniz süreç evladınız adına zorlu geçen bir dönem olmuştur. Konuşma, çok temel olarak duygu ve düşüncelerin ifadesidir. Kendisini ifade etmekte zorlanan çocuk, bu durumu hırçınlık-öfke nöbetleri ile gösterme eğiliminde olur. Evladınızın öncelikle bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru tarafından muayenesi ile durum değerlendirilmesi yapılması uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Merhaba hocam benim 9 yaşında bir oğlum var 3.sınıfa gidiyor okulda hep arkadaşlarına şiddet uyguluyor sebebli sebebsiz ders yapmıyor öğretmenine de karşı geliyor sınıftan çıkıyor ona karışmayın ses yaparak arkadaşlarınıza rahatsız ediyor en önemlisi gerçek anlamda şiddet uyguluyor psikologdan destek aldık ama evde daha iyi ama okulda ne oluyor bilmiyoruz konuşuyoruz tamam diyo yapmicaksiniz okulda ne oluyorsa oluyor ne yapabiliriz daha

  1. İlknur hanım,
   Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorundan muayene randevusu alınız. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene ederek, bahsettiğiniz davranışların nedenlerini belirlesin. Ardından çözüm haritası belirlenir ve uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 16. 22 aylik kizim birtek baba diyebiliyor kendini. Iglayarak anlatiyor dedigimiz herseyi anliyor ne yapmaliyim

  1. Sevinç hanım,
   ACİL olarak bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayane etmelidir. 2 yaşındaki çocuk, 2 kelimelik cümleler kurabiliyor olmalıdır: anne gel, baba top vb….
   Önce durum analizi doktor tarafından yapılır, sonra neden tespit edilip, gelişim planı belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 17. Merabalar benim 2yasinda oglum var ve hiperaktif sürekli ona zarar vetebilecek seylerle ugrasiyor ve halen konusmuyor anne baba. Bile demiyor. Bana yardimcı olabilirmisiniz simdiden tesekkürler

  1. Çağla hanım,
   1 yaşında çocuk = 1 kelime
   2 yaşında çocuk = 2 kelime konuşması beklenir. Yani 2 yaşındaki evladınızın “anne gel”, “baba git” gibi 2 kelimelik cümleler kurabiliyor olması gerekir. ACİL OLARAK bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından evladınız muayene edilsin.
   Sağlıklı günler dileriz.

  1. Merve hanım,
   Acaba neden öyle yapıyor: ilgi çekmek için mi, yoksa başka sebeplerle mi? Bunun belirlenmesi için evladınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılmalıdır. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktornun evladınızı muyane etmesi fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 18. Merhaba 2 sınıfa giden kızım evde derseleri yapıyoruz okulda bilmiyorum dıyo ogretmenıne tam okuyamıyor

  1. Yasemin hanım,
   Evladınızın neden öyle davrandığının belirlenmesi gerekir. Bahsettiğiniz durum bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Durumu analiz edecek olan ve muayene ile tespit yapacak olan uzman branş: çocuk psikiyatrisi tıp doktorudur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 19. Merhaba hocam benim 4 yaşında oğlum var oğlumda takıntı problemi var ne yapmanız lazım hocam

  1. Erkan bey,
   4 yaş çocukta disiplini sorunundan mı kaynaklandığı, yoksa gerçekten takıntı hastalığı mı olduğu belirlenmelidir. Durumun ne olduğu öncelikle belirlenir, ardından çözüm için uygulanacak adımlar tespit edilir. Durumu belirleyecek olan branş: çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorudur.
   Sağlıklı günler.

 20. Merhaba Bora Bey. Ben 9 yaşındaki kardeşimle ilgili size danışmak istiyordum. Kardeşimde yeni yeni korkular başladı apartmana girince merdivenlerden çıkmaya korkuyor sürekli ona seslenmemizi istiyor. Son dönemlerde sürekli bir yerlerinin ağrıdığını söylüyor ve sürekli şuramda şöyle bir şey var neden oluyo yutkunurken böyle oldu bir şey olur mu diye her an bizden teyit almak istiyor. Boğazında gıcık olduğunu söyleyerek sürekli ses çıkarıyo boğazından kbb uzmanı alışkanlık edinmiş olabileceğini söyledi genel bi tedirginlik var sağlığıyla ilgili ve ayrıca inatçı da bir çocuk nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olur musunuz

  1. Büşra hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz belirtilerin nedeni belirlenmelidir. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ile bahsettiğiniz davranışların nedeni belirlenir: kaygı bozukluğu, sosyal fobi, bağlanma sorunları, çocukluk depresyonu vb… bir çok durum, bahsettiğiniz şikayetlere neden olabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 21. sn hocam 3 yaşında bir oğlum var konuşmaya bir buçuk yaşında başladı son zamanlarda konuşamıyor kendini çok sıkıyor kekeliyor da diyebilirim bu durum bizi çok endişelendiriyor aslında cümle kurmaya başladığından beri böyle konuşuyor oyüzdendir diye diye düşünüyoruz ama 1 ay önce komşunun köpeğinden korktu bundan kaynaklanıyor olabilir mi? bu konudaki tavsiyeniz bizim için çok önemli cevaplarsanız seviniriz. tşk

  1. Fatih bey,
   1 yaş çocuk 1 kelime, 2 yaş çocuk 2 kelime, 3 yaş çocuk 3 kelimelik cümleler kurması beklenir. 3 yaşındaki bir çocuk: “anne su ver”, “baba topu at” diyebilmesi beklenir. Bu konuda bir sıkıntı var ise, öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayene ile neden belirlenir, ardından gelişim planı seçilerek, uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 22. Merhaba hocam benim oğlum 13 yaşında arkadaşlarıyla arkadaşlık kuramıyor şaka yaptıklarında kaldıramıyor sürekli ağlama modunda sinirlendiğinde başka yerlere vuruyor arkadaşlarına değil masaya vs… bu konuda sizce ne yapmalıyım

  1. Songül hanım,
   Evladınızın neden bahsettiğiniz tarz bir davranış sergilediği belirlenmelidir. Durum analizi belirlenmeden, neden öyle davrandığı anlaşılmadan, hangi tedavi adımları uygulanacağı bilinemez? Bahsettiğiniz duruma neden olabilecek durumlar şunlar olabilir: sosyal fobi, ergenlik despreyonu, dikkat eksikliği, duygusal diğer sorunlar, kaygı bozukluğu vb… bir ergen psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum tespiti yapılır, nedenler belirlenir, tedavi düzenlenir. Tüm bunlar dışında size önerimiz, evladınıza sevgiyle yaklaşmanız olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 23. Benim oğlum 2. Sınıfa gidiyor ama dersi derste dinlemiyor evde çalışmak istemiyor ödev yapmiyor kitap okumuyor hep kendi dünyasında yani hep bireysel sizce ne yapmalıyım

  1. Mehtap hanım,
   Bahsettiğiniz duruma neden olabilecek yüzlerce sebep olabilir. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ile evladınızın neden yaş grubu ile uyumlu olması beklenen okul ve ders disiplin alışkanlığını geliştirmediği belirlenir. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene etmesi ile tedavide uygulanacak adımlar belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 24. merhabalar
  benim 4bucuk yaşinda oglum var .normalde bezlemiyorum ama geceleri bezlemek zorunda kaliyorum çunki. buyuk tualetini hicbir şekilde tualete yapmiyor. ve yaptiramiyoruz. mesela gece bez takmadigim zaman buyuk tualetini tutuyor ve 2 3 gun yapmiyor. bununla ilgili ne yapabilirim. her yolu denedim diye bilirim cevaplarsaniz
  seviririm.

  1. Zeynep hanım,
   Bahsettiğiniz sorun için uzman desteği almanız uygundur. Bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene etsin, neden öyle yaptığının sebepleri belirlensin, çözüm yolları tespit edilsin.
   Sağlıklı günler dileriz.

 25. Mrhb benim 7 yaşında bi oğlum var hocam çok hareketli hiç oturmuyo yeni yeni küfürler öğrenmiş konuşuyorum sınırlenınce inadıma inadima yapıyor sorumluluklarını yerine getirmiyo küçük kardeşine zarar veriyor ne yapmam gerekiyor…

  1. Sevilay hanım,
   Evladınızın neden öyle davrandığının tespit edilmesi gerekir, onlarca sebepten dolayı öyle davranıyor olabilir. Bunu anlayacak olan doktor braniı çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorudur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 26. Merhaba sorum olacaktı benim oglum18 aylık ve kesinlikle ismine dönmüyor beni duydugundan eminim aynı zamanda büyükler gibi bi anda sanki düşüncelere dalıyor çocukları hiç sevmior yanına yaklastirmiyor ne yapmak lazimm

  1. Eylem hanım,
   Evladınızı ACİL OLARAK bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayene etmelidir. Bahsettiğiniz durum bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir, ACİL ÇOCUK PSİKİYATRİSİ TIP DOKTOR MUAYENESİ!
   Sağlıklı günler dileriz.

 27. Merhaba 4 yaş 8aylık bir oğlum var bizim sorunumuz odaklanmıyor söylenenleri yapmıyor kendi bildigini yapıyor. Yüzmeye verdik gruba uyum sağlamıyor ogretmenının gösterdiklerini yapmıyor kendi bildigini yapıyor ve bunu inadına yaptığını anlaya biliyoruz surat ifadesinden öğretmenine ve bizlere ben sizi ne yaparsanız yapın takmıycam ifadesi sergiliyor Kreşte öğretmenini dinlemek yerine Başka şeylerle uğraşıyor öğretmeni ben ne anlattım dediğinde hepsini söylüyor anlama problemi olsa cevap veremez die düşünüyoruz Ne yapacağımızı şaşırdık lütfen bi yol gösterin

  1. Büşra hanım,
   Anlattıklarınıza göre, evladınızın ACİL olarak bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir. Bahsettiğiniz davranışlara neyin sebep olduğu belirlenecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 28. Bora hocam 17 yaşındayım ve depresyondayım öyle hisediyorum bu olayı 2 sene önce de yaşamıştım. Ve o kötü günleri atlatmıştım ve hap kullanmadan geçmişti aynı durumdayım acaba geçer mi bu durumum çünkü çok kötü bi durum sanki geçmicek gibi geliyor

  1. Merhaba Doğukan,
   Öncelikle durumun gerçekten ne olduğunun doğru analiz ve tespiti gereklidir. Bu konuda öncelikle ilk adımda anne-babanı bilgilendirmeni öneriyoruz. Ardından aile hekiminize başvurmanız uygundur, gerekli adımlar ve planlar yapılacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 29. Merhaba hocam benim oğlum 2.5 yaşında oldu olası çok sinirlidir, sinirlenince ve istediğini yaptırmak için aşırı derecede bağırır. Son zamanlarda geceleride bağırmaya başladı o anda kucağıma almamı ve dokunmamı istemiyor. Birde tırnak yiyor çaresizim ne yapmam gerekir.

  1. Meryem hanım,
   2,5 yaş çocuk tam olarak bu anlattığınız gibi davranır. Bu konuda anne-babaya düşen görevleri kitabımızda bulabilirsiniz:
   Ahh Şu Çocuklar – Dr. Gökçe Küçükyazıcı
   Sağlıklı günler dileriz.

 30. Slm hocam benim 1.5 yaşında bir oğlum var çok hareketli dağıtmayı seviyor kirmak dokmek onun isi cok sinirli uyumuyor sağlık konusunda hiç bir sıkıntısı yok uyku yapan sürüp tavsiye ederseniz sevinirim

  1. Uğur bey,
   1,5 yaş çocuk öğrenme için en açık olan yaş grubudur. Evladınızla yakın ilgi ve alaka ile, ona neyin ne olduğunu, nasıl davranacağını sabırla, ilgiyle, sevgiyle anlatın, anlatın, anlatın…

 31. Benim oglumda 18 aylik fakat uyku düzeni hic yok gece hic uyumuyor sabaha karsi yada sekiz dokuz gibisonra bir iki gibi kalkiyor aksam olunca ondk yada yarim saat uyudumu tekrar uyumuyor sanki saatlerce uyumus gibi toplam en fazla alti saat uyuyor ve doğduğundan beri hep ayni ne yapmalıyım

  1. Ebru hanım,
   Öncelikle kolaylıklar dileriz. Bahsettiğiniz sıkıntıların öncelikle nedeni belirlenmelidir. Evladınızın yeme, sindirme ve gaz birikim durumlarının analizi faydalıdır. Bununla birlikte uykuya geçiş sırasında uygulanması önerilen adımlar vardır. Sakin bir müzik, ılık bir banyo, ılık bir süt uykuya geçiş konusunda yardımcı olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 32. Merhaba benim oğlum 3 yaşında bağırsak hastalığından dolayı doğduğundan beri hastanede ve 3 büyük ameliyat geçirmek zorunda kaldı. bende 1 yıldır işe başladım. Pek kimseyle oynamıyor paylaşmıyor ve çocukların arasına karışmıyor hastaneye gideceğim korkusu var geceleri tek uyumuyor sürekli uyanıyor sıçramalar oluyor uykuda korkuyor çoğu şeyden çalışmam normal mi yoksa bu süreçte yanında mı olmalıyım ne yapmalıyım beni burada bırakmayın tek kalmayayım beni unutmayın gibi cümleleri var ne yapmalıyım

  1. Sıla hanım,
   Öncelikle evladınız ve size geçmiş olsun dileklerimizi paylaşırız. Bahsettiğiniz süreçte uzman pedagog desteği almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 33. Merhaba hocam, oğlum 7 yasında,bir ay içinde 3-4 defa evde ismini söylendiğini zannediyor ve efendim diye cevaplıyor,biz sana seslenmedik diyoruz,kısık sesle biri adımı söyledi diyor , başka bir anormal durum yok,ne yapmalıyız şaşırdık

  1. Volkan bey,
   Bahsettiğiniz durum bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi ile durum analizi yapılarak, bahsettiğiniz durumun nedeni tespit edilebilir, ardından gelişim haritası belirlenerek uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 34. Merhaba benim oglum7 yaşında 1.sınıfa gidiyor evde ve okulda davranışları çok kötü yalan söylüyor arkadaşlarının eşyalarını izinsiz alıyor yeri geldiğinde paralarını çalıyor öğretmen ders anlatırken dinlemiyor ızinsiz zil çalmadan eve kaçıyor arkadaşlarını zarar veriyor biz anne baba olarak yaptığı davranışların yalnis olduğunu söylüyoruz anlatıyoruz ama aynı şekilde devam ediyor öğretmenimiz çok şikayetçi bu yüzden ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız lütfen yardım edin çok caresizim.

  1. Ebru hanım,
   Öncelikle sakin ve rahat olunuz. Bahsettiğiniz durumun öncelikle nedeni belirlenmelidir. Kliniğimizde Dr. Gökçe Küçükyazıcı’nın muayenesi ile evladınızda bahsettiğiniz şikayetlerin nedenleri belirlenir, ardından çözüm haritası oluşturulur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 35. Hocam merhaba 3 yasinda kizim var misafir geldiginde ve yabanci kimi görse çok ağlıyor onlar gidene kadar agliyor susmadan bizden baska kimseyi gormek istemiyor durumu ne olabilir ne yapmaliyiz

  1. Behice hanım,
   Evladınıza sevgi ve şefkat ile yaklaşarak, gelen misafirler ile birlikte oyunlar oynamasına yönlendirmeniz fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 36. Mrb 5 yasinda bir oglum var cok sinirli cok kizgin hic laf dinlemiyor ne yapmaliyim ..galiba bi damla varmis sakinlesmesi icinmi ne bu nedir ..yada ben bu cocugu hangi doktara goturmeliyim lutfen uardim edin

  1. Deniz hanım,
   Öncelikle evladınızın neden bahsettiğiniz davranışları seçtiği tespit edilmelidir. Bunun için ilk adım çocuk psikiyatrisi tıp doktorunun biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 37. Iyi gunler benim oglum 3 yasina girdi fakat henuz hic konusmuyor icine kapanik belirli seyler disina cikamiyoruz mesela markete gidilecekse hep ayni yoldan gidilecek alt yola sapsak yikiyo etrafi ismini soyledigimizde cogu zaman tepkisiz mesala herhangi bisiyi getir dedigimizde hic tepki yok sizce normalmi

  1. Uğur bey,
   Evladınızın anlattığınız durumu ACİL bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi gerektiriyor, bilginize.
   Sağlıklı günler dilerim.

 38. Meraba bnm 2 bucuk yasinda kizim var bn calisan bi anneyim gece uyku sorunumuz var ve istedigini aglayarak istiyo cok inat kizim ne istiyosun diyorum yerlere atiyo ve agliyo 6 yasinda abisi var bn calistigim icin mi yapiyo acaba cozemedim ki

  1. Dilek hanım,
   2 yaş, çocuklarda benlik algısının geliştiği dönemdir. Bahsettiğiniz konularda siz kendi başınıza çözüm sağlayamadıysanız, uzman çocuk psikoloğu desteği fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 39. Merhaba,
  4.5 yaşında kızım 2 senedir kreşe devam ediyor. Bizim gözlemlediğimiz ve okuldan gelen bilgilere göre; yaşıtlarına göre oldukça zeki, kelime kullanımı ve akıl yürütme olarak çok iyi, aşırı sosyal ve akıllı bir çocuk. Ancak herhangi günlük bir konuda bile (yemek yemek, giyinmek, vs. ) sebebini sormadan, itiraz etmeden ve sonuçta ikna olmadan hareket etmez, istediği herhangi bir durum ya da şey için sonuna kadar savaşır, kriz yaratır, karşısındakinin direnci kırılmayınca orta noktayı bulup konuyu uyutur ancak daha sonra tekrar gündeme getirip tatlı yolla ikna etmeye çalışır. Yani asla kolay kolay vazgeçmez. Bazen de inat sonrası yaptıklarından pişman olup özür dilerken kendisinin yapmadığını, bütün bunları içindeki kötü çocuğun yaptığını söyler. Durumun değerlendirmesi için bir uzman görüşüne ihtiyacım var. Bu yaş gurubu için davranışları makul müdür, bir pedagog ya da psikolog ile görüşmemi önerir misiniz?
  İyi çalışmalar

  1. Deniz hanım,
   Evladınızın saymış olduğu davranış yöntemlerini neden seçtiğini belirlemek gerekiyor. Bir çok sebep ile çocuklar bağırabilir, kriz yaratabilir, bunun bir çok nedeni olabilir. Öncelikle neden belirlenir, ardından o nedeni çözmeye yönelik adımlar uygulanır. Evladınızı bir çocuk psikoloğu uzman muayenesi ile durum analizi yapılması uygundur, konu hakkında klinik iletişim telefonlarından bilgi alabilirsiniz,
   Sağlıklı günler dileriz

 40. Merhaba benm 4 yaşında ve 15 aylık bie kızım var büyük kızım hiç kimseyle birşeyini paylaşmıyor ve kardeşine ve arkadaslarına zarar veriyor küçük kızım ise hiç uyumuyor göz kapakları morarıyor fakat uyumuyor sürekli aglıyor ne yapmalıyım hangi doktra basvurmalıyım?

  1. Sayın Mutlu,
   Evlatlarınızın biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesi yapılmalıdır. Bahsettiğiniz duruma neden olan sebepler belirlenir. Bu muayeneyi tıp doktoru olan çocuk psikiyatrisi hekimi gerçekleştirir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 41. Merhaba benim oğlum 16 yaşına giriyor. Her gece uyurken 6-7 kere uykusunda uyanıp acayip hareketler yapıyor. Bu uyanma esnasında kalbi sıkışıyor. Bize gece kabusta olduğunu söylüyorlar. Eeg testi yapıldı. Kalbine holter takıldı. Hiç birşey çıkmadı. Aması küçüklüğüne aynı problemi yaşadı ve yenile epilepsi olduğunu öğrendi. Doktorlar baktığı halde birşey yok derler. Sizce ne olabilir. Bu hastalık 6 yıldır böyle.

  1. Aliye hanım,
   Evladınızın bahsettiğiniz şikayetleri konusunda bir ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayanesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 42. Merhaba,benim 6 yaşında kızım var. Kızımda farklı korkular var.örneğin beni kaybetme korkusu,benim ölmemden korkma, düşünce yaralanınca vücudunda iz kalır korkusu,kan akması , okul korkusu ki bu sene birinci sınıfa başlayacak !!! Ne yapmam gerektiği konusunda endişeliyim. Konuşuyorum açıklıyorum ama bir türlü yenemiyoruz bu korkuları.. ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Fatma hanım,
   Çocukta korkular, yaşamı olumsuz etkileyecek kaygı bozukluğuna yol açabilir. Anne-baba olarak sizin anlatmanız, açıklamanız yeterli veya faydalı olmayabilir. Devreye bir çocuk psikoloğu desteği almanızı öneririz.
   Sağlıklı günler.

 43. Merhaba hocam oğlum 5.6 yaşında hiç bir çocukla anlaşamıyor devamlı zarar veriyor itiyor dövüyor küfr ediyor bir türlü zapt edemiyoruz yardımcı olun lütfen

  1. Önder bey,
   Öncelikle evladınızın kullandığı iletişim yöntemlerinin nedenleri belirlenmelidir. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ile bahsettiğiniz duruma neden olan sebepler belirlenir, ardından çözüm haritası tespit edilerek uygulanmaya başlar.
   Bahsettiğiniz durum bir çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir, örneğin:
   – Yaygın gelişimsel bozukluk
   – dürtü kontrol sorunları
   – dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
   – bağlanma sorunları
   – öğrenme güçlüğü
   – konuşma bozuklukları
   – Asperger sendromu
   – çocukluk depresyonu
   – kaygı bozukluğu
   – karşıt olma ve karşıt gelme bozukluğu vb….
   Tüm bunlar bahsettiğiniz duruma neden olabilir, önce durum tespiti yapılmalıdır, ardından çözüm için ne yapılacağı seçilir ve uygulanır.
   Sağlıklı günler.

 44. Hocam merhaba 13 yasinda oglum var ve 5 yasinda kizim var bizim sorunumuz kardesi kabullenememiz surekli catiyor oglum kardesiyle beraberken zeka sevyesini mantigini en assalarda yasiyor o yap dedi ben yaptimvo yapiyor bende yapiyorum surekli kendini kardesiyle mukayese ediyor normal kendinden yasca cok buyuk insanlarla bile cok gusel sohbet edip o kisileri arastirmalariyla eldecettigi bilgileri dahi paylasip bilgilendiren bir cocuk ama kardes konusununa diyolog girdimivyas seviyesi inip onunla zorlu bir mucadeye giriyor yaris gibi sevgi yarisi ilgi yarisi vs.bunun gibi seyler kiii oglum inanilmaz sevgiyle buyumesine rahmen kardesini verilen ilgi ve sevgiden rahatsiz isin ozeti bu ne yapalibilirim hangi bolumden destek almam lazim psikolog mu yada yetiskin psikiyatri olabilir mi tesekku ederim

  1. Öznur hanım,
   Evladınızın bir ergen psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayenesi uygundur. Bahsettiğiniz durum ve davranışlara neden olan durumlar tespit edilir, çözüm planı belirlenir ve uygulanır.
   Sağlıklı günler

 45. Benim 6yasinda bir yeğenim var hala konuşamıyor sadece anne baba diyor hiperaktife ne yapmalıyız teşekkür ederim.

  1. Emrah bey,
   6 yaş çocukta konuşma sorunu var ise, ACİL OLARAK en yakın çocuk psikiyatrisi tıp doktorundan muayene randevusu almanız uygundur.
   Sağlıklı günler

 46. Mrh hicam 8 yaşinda bir kizim var hiperaktif yerinde duramiyan surekli beni opmek bana sarilmak istiyor geceleri benimle yatiyor onu duzeltmek için her yolu denedim bu konulari konuştugum zaman hemen başka birşey soruyor konuyu deyiştiriyor bu durumda ne yapmaliyim

  1. Zerin hanım,
   Bahsettiğiniz üzere siz anne olarak elinizden gelen disiplin denemelerini uygulamanız rağmen, davranış kontrolünde başarılı olamıyorsanız, uzman desteği almanız uygundur. Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoruna muayene olunuz, durum analizi yapılarak, çözüm planı oluşturulsun.
   Sağlıklı günler dileriz.

 47. Slm benim 6 yaşında kızım var hergün değilde arada bir altına kaçırıyor yalnızca kendini ıslatıyor kilodunu ve pantolonu birde kardeşlerini çok kıskanıyor beni son bir senedir çok yoruyor ama bu arada çok akılı ve bana çok düşkün ona nasıl davranacağını bilemiyorum lütfen yardım edin nasıl davranacağımı

  1. Songül hanım,
   6 yaş çocukta tuvalet alışkanlığı kazanımı çoktan gelişmiş olmalıdır. Bahsettiğiniz şekilde, kardeş kıskançlığı nedeniyle alt ıslatma devam ediyor olabilir. Durumu analiz etmesi için bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 48. Slm Gökçe hm benim oğlum 2 yaş 10 aylık halen düzgünce konuşmuyor çok az ama cümle kuramıyor birde yemek çok zor yiyor Dr çok götürdüm hepside bir problemi yok kilo boy normal diyor konuşması içinde 3 dil birden öğreniyor konuşacak diyorlar ama çok özlüyorum ne yapmam gerekiyor önümüzdeki ay psikiyatri de radavumuz var saygılar

  1. Songül hanım,
   3 yaş civarındaki çocuk, 3 kelimelelik cümle kurması beklenir: anne su ver, baba top at vb…
   Çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi gereklidir,
   Sağlıklı günler dileriz.

 49. Merhabalar. Oğlum 1 buçuk yaşında çok yaramaz ve hırçın. Eline aldığı herşeyi kırıp parçalamak istiyor. Bir şeyleri yırtmayı çok seviyor. Yeğenleriyle oynarken onları hep ısırıp saçlarını çekip vuruyo. Istedigi olmayınca ağlayıp kendisine vuruyo. Kızınca bana bile vuruyo. Uyku problemini hiç söylemek istemiyorum zaten. Babasıyla bi süredir gorusemiyo ailevi problemlerimiz var acaba onlarımı hissediyo. Ne yapmam gerek nereye götürmem gerek ?
  Teşekkür ederim.

  1. Sena hanım,
   Erkek çocuk ve baba arasındaki bağın gelişimi önemlidir. Bahsettiğiniz durumda devreye bir erkek pedagog – erkek çocuk psikoloğu desteği fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 50. Merhaba benim oğlum daha iki buçuk yaşında fakat tam konuşmuyor anne baba bak miyav dedi git gel gibi kelimeler var ama ara ara ne yapmalıyız yardımcı olabilir misiniz.

  1. Meryem hanım,
   2 yaş çocuk, 2 kelimelik cümleler kurması beklenir: anne su, baba top, karnım acıktı vb….
   Eğer evladınızın konuşmasında bir sıkıntı var ise, ACİL olarak bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene etmesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 51. Merhaba benim 3bucuk yaşında oğlum var hiç durmuyo uyku uyumaz herkese saltiriyo vuruyo herşeyden saniyeden bikiyo sikiliyo elde avucta durmuyo hc oturmaz oyun oynamaz zor tutuyorum hiç durmuyo elde avucta ve ocam 11 kilo zayıf napmam lazim

  1. Cansu hanım,
   Evladınızın neden o şekilde davranış sergilediğinin nedeni belirlenmelidir. Durumu analiz ederek, muayene ile durumu belirleyecek olan kişi tıp doktoru olan çocuk psikiyatrisi uzmanıdır. Bulunduğunuz bölgedeki bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorundan randevu almanız uygundur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 52. merhaba benim kızım 4 buçuk yaşında bana göre sosyas zekası cok güzel dış çevreyle iletişimi güzel uyumlu yalnız aile içinde hiç sözümüzü dinlemeyen bir çocuk yapma dediğimiz şeyi ısrarla yapıyor ben çalışıyorum babanesi ve dedesi bakıyor çok hırçın söz dinlemiyor anneye babaya babaneye dedeye şiddet uyguluyor ağlayarak her istediğini yaptırmak istiyor yapamadığımız zaman kendine vuruyor ısırıyor zarar veriyor bizi kendine zarar vermekle tehdit ediyor kendimi camadan atarım diyor çok korkuyorum çocuğumun bu durumuna çok üzülüyorum anasınıfına gidiyor orda arkadaşıyle ögretmeniyle uyumlu sadece bizlere bu şekilde davranıyor kızımla konuşuyorum uzulduğumu söyluyorum yapmaması gerektiğini söylüyorum kendiside üzülüyor özürdiliyor 5 dk sonra aynı hareketleri tekrar yapıyor yaptıkları normalmi değilmi karar veremiyorum benim çocugumda biraz yaramaz hareketli deyip kabullenmem mi gerekir yoksa doktara götürmelimiyim çok düşünüyoru kararsızım yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Melike hanım,
   Bahsettiğiniz durumda evladınızın bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından muayene edilmesi fayda sağlayacaktır. Böylece durum analizi yapılır, bahsettiğiniz davranışlara neden olan durumlar tespit edilir ve çözüm haritası belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 53. Merhabalar benimde 6 bucuk yasinda bir oglum var 1.sinifa gidiyor cok hircin,inatci israrci davranislari var arkadaslarina vuruyor okulda derslerinide yapmak istemiyor öğretmenini derste dinlemiyor hep konusuyor veya baska seylerle muhattap oluyormus ?bu konuda ne yapmaliyiz sizde ?bir diyer sorum bizim birde tuvalet konumuz var buyuk tuvalet tini altina yapiyor hala gitmek istemiyor ne yapabiliriz ?

  1. Şirin hanım,
   Bahsettiğiniz durumları sizin bir anne olarak kendi başınıza çözemediğinize göre, bir uzman yardımı almanız fayda sağlayacaktır. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun evladınızı muayenesi fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 54. Benim birinci sınıfa başlamış bir kızım var ev dikkati çok çabuk dağılıyor ve bakıp gördü erbirni yazmasi iyi ama harfleri tanımıyor ve defalarca okuduğu halde soruldunda cevap vermiyor ezbere yapıyor 9 numara gozluk kullanıyor çocuğumun okuduğu öğrendiği kelimeleri zihninde yerleştire bilmek için napa bilir

  1. Esma hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz durum bir çok nedenden dolayı olabilir. Öncelikle bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ile şikayetlerin nedeni belirlenir, ardından çözüm yolları seçilip uygulanır.
   Sağlıklı günler

 55. İyi günler benim oğlum 4 yaşında ve kekemelik var heycan ettiğinde birde aşırı agrasif ne yapabilirim cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Reyhan hanım,
   Bahsettiğiniz şikayetler konusunda bir anne olarak elinizden geleni yapmanıza rağmen, şikayetler azalmadı ise, uzman desteği almanız fayda sağlayacaktır. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru evladınızı muayene etmelidir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 56. Merhabalar benim oğlum 2 yaşında ve ıslak mendil sigara izmariti parfüm ve. Bide tırnak yiyor kökünden yiyecek kadar şuan tırnağımın yarısı yok neden kaynaklanıyor olabilir bu durum .

  1. Damla hanım,
   Bahsettiğiniz şikayetler için evladınızı bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayene etmelidir. Durumun nedeni ve çözüm yolları belirlenir.
   İyi günler

 57. Merhaba ; Benim oğlum 5 yaşında anaokuluna gidiyor. Şiir Ezberletmeye çalışırken devrik olan cümleyi ” Çoçuğum dedi bana” cümlesini ” Bana Çocuğum dedi ” şeklinde düzelterek söylüyor ayni şiir içinde ” Onu seviyor her türk ” cümlesini ” Her Türk Onu Seviyor” diye düzeltiyor. Bu nu geçen sene de yapmıştı ama çok üstüne düşmemiştim. Bu Yaş için normal bi davranışmıdır? Neden Bu şekilde söylüyor anlam verebilmiş değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Atilla bey,
   Sakin şekilde, sevgi ile anlatın, yol gösterin, yardımcı olun. Bu yaşlarda bahsettiğiniz durum olabilir, ilkokul 1. sınıfta gözlemek gerekir.
   Sağlıklı günler dileriz,
   Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi
   Ataşehir, İstanbul – Türkiye
   Tel: 0 216 6887778
   web: http://www.cocukvegenc.com

 58. MERHABA.benim çocuğum 8 yaşında ve dersleri iyi ama bir sorunumuz var.okulda sınav olacakları gün oģlm korkudan tır tır titriyor ne yapmalıyım.

  1. Mehmet bey,
   Öğrencide sınav stresi konusunda anne-baba’ların uygulaması faydalı olacak videolarımızı incelemenizi öneririm.
   Sağlıklı günler.

 59. merhaba hocam benim 2 yaşında kızım var sürekli telefonda video seyretmek istiyo elinden aldığımda kendini yerlere atıp ağlıyo sürekli koşuşturuyo ve pamuk gibi yün gibi şeyler yiyiyo yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yağmur hanım,
   Bu konuda 2 yaş çocuğa nasıl davranılması gerektiğini anlatan videolarımız yardımcı olacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 60. Merhaba ; 6 yaşında bir kızım arkidilasyon problemimiz var . Ana sınıfına gidiyor ögeretmeni ile görüştüm sosyal ilişkileri iyi olduğunu fakat. resim yapamıyor resim kağıdına hep üst sağ köşeden 2,4 ve 9 benzer şeyler çiziyor diyor… basit kavramları anlıyor fakat karmasık kavramları bilmiyorum diyor dedi.. bide dikatı çabuk dağılıyor dedi …
  Dİksleksi olabilir .. diye ekledi yanlız diğer arkadaşlarından bazıları okuma ve yazma biliyorlar… benim çocuğumun daha ilk senesi. Birde çocuğuma sordum neden sağdan yapıyorsun dye oda bana hiç kimse ordan yazılmaz demedi..
  diye cevap verdi

  1. Arife hanım,
   Bahsettiğiniz durumun ne olduğunun anlaşılması için, çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 61. Hayırlı günler dilerim. Gökçe hanım, benimde 10 yaşında 5. sınıfa giden bir oğlum var. Öncelikle size danışmak istedim. Oğlumu tanıyamıyorum artık . Önceleri ahlak olarak merhamet konusunda yani istek ve beklentilerime cevap veren bir çocuktu. Şimdi ise beni tedirgin ediyor..Kardeşi (erkek 3 yaş) doğduktan sonra çok değişmeler oldu..Aralarında 8 yaş var. Herşeyden önce çok yavaş, acele etmesi konusunda hic umrunda değil . Gittiği yerden bir üç dört beş defa belki daha fazla çağırıyorum..dayanamıyorum artık hakaret etmeye başlıyorum özürlü diye beni bu noktaya getiriyor. Her adımda aynı şeyler. Dersleri kötü değil geçen yıl takdir aldı. Asi öldürsende yapmıyor inatçı bıraksam saldırıp karşı geliyor.. Bilmiyorum ben hayatımda değil anne babama abla ve ağabeyime bile böyle davranmadım ettiğimi çekiyorum desem..Beceriksiz el yüz yıka diyorum başında yarım yamalak neresini yıkadığı belli değil ben tekrar herşeyini düzenlemek zorun da kalıyorum..Herşeyinde böyle düzeltirken de yaptırmak istemiyor çok dağınık. umrunda değil hiçbirşey..eninde sonunda birbirimize giriyoruz.. Kardeşine de acımasızca davranıyor bu beni korkutuyor acımasız değildi çünkü.. Lütfen bana yardım edin doktora mı götürmeliyim.

  1. Nadide hanım,
   Öncelikle evladınızın neden böyle davrandığı belirlenmelidir. Bunu belirleyecek olan çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesidir.
   Sağlıklı günler.

 62. Merhaba , bizim 18 aylik oglumuz var bu aralar emzirmeyi azalttık sadece geceleri emziriyoruz.Bakicimizda gün içerisinde herhangi bir sorun yaşamıyor çünkü mutlu bir şekilde gidiyor ve el sallayarak ayrılıyor. Bizim derdimiz geceleri saat 21:00 civarında uyuyor ancak gece 00:00 sularında uyanıyor ilk başta emiyor sonrasında ise uyumuyor ve sürekli ağlıyor bize hem vuruyor hem de yanından ayrildigimizda hemen yanımıza geliyor yani gitmemizi de istemiyor.Karnı tok altı da temiz diş de çıkarmıyor sizce sorun ne olabilir.

  1. Emre bey,
   2 yaşına yaklaştıkça çocuklarda kimlik gelişimi başlar. Emzirmenin azaltılması kaygı durumunu yükseltmiş olabilir. Evladınızla sevgi temelli yaklaşım ile, güven dolu konuşmalar yapmanız fayda sağlayacaktır. Sorun devam ettiği takdirde, uzman desteği almanız fayda sağlar.
   Sağlıklı günler dileriz.

 63. Hocam merhaba çalısan bir anneyim çcocuguma mümkün olduğunca bol vakit ayırmaya çalışıyorum .
  Fakat kafamı kurcalayan bir sorun var nedenini bulamadım.Kızımın kol ağrısı bu ikinci defa başımıza geliyor.Babannesi hafif kolunu üzerine giydirirken çekmiş akşam eve geldiğimde kolunu kıpırdatmadan ağlıyordu. Dokundurmuyor hatta 2 saate yakın yerinden kalkmadan ağrıdığını söyledi .Doktora gitmemizi istedi.Bu olay yaklaşık 2 ay öncede başımıza gelmiş ,diğer kolu ağrımıştı tabi biz o kadar ağlamaya hastaneye götürmüştük .Film falan çekildi şükür sıkıntı çıkmadı .Ama anlam veremiyorum neden böyle birşey yaptığını ilgi çekmek içinmi diye düşünüyorum ama biz oldukça fazla ilgi gösteriyoruz .Neden olabilir sizce ??( 2 saat sonrasında hiçbirsey olmadığını iyileştiğini söyleyip rutin haline döndü)

  1. Hülya hanım,
   Evladınızın yaşına göre bahsettiğiniz durumun ele alınması gerekir. Yaş grubu küçük çocuklar, anne-baba ilgisini elde etmek için benzer davranışlar sergileyebilir. Evladınızla birlikte geçirdiğiniz yakın iletişimde olduğunuz sırada benzer bir davranış sergileyip, sergilemediğine dikkat ediniz,
   Sağlıklı günler dileriz.

 64. 1 sinifa guden bir oglum var ve ogretmenini hiç dinlemiyormuş hergun şikayet ediyor hiç yeri de durmuyor muş evdede ayni problemleri yasiyorum ne yapmam lazim yardimci olurmusunuz

  1. Emin bey,
   Öncelikle evladınızda şikayete sebep olan davranışların nedeni belirlenmelidir. Çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktorunun muayenesi ile durum analizi sağlanır, çözüm planı oluşturulur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 65. Merhaba. Benim 11 yaşında bir oğlum var ve bu sene okuldan çok fazla şikayet alıyorum sınavları çok iyi ama derslerde hiç uyumu yok sürekli kavga çıkarıyormus.Ayrica çok bilgisayar düşkünü bırakırsanız 24 saat başında yemeden içmeden duruyor hatta usendigi için wc bile gitmiyor büyük idrarini hep altına kaçırıyor. Ne yapacağımı şaşırdım artık yardım edin lütfen.

  1. Büşra hanım,
   Çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktorundan randevu alınız, bahsettiğiniz sorunlar çözülür,
   Sağlıklı günler dileriz.

 66. Marhaba 3 yasıda bi oglum var cok aglıyor herseye ama oyun oynarken bile bi bakıyon sinirlen miş aglıyor işi yolunda gitmeyince bi bakıyon aglıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Can bey,
   3 yaş çocukta kişilik gelişimi oluşmaktadır ve kendi isteklerini nasıl yöneteceğini deneme yanılma yoluyla öğrenir. Bu konuda sabırlı, anlayışlı ve özellikle yönlendirici olmanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler.

 67. Peki teşekkürler hocam. Bir şey daha danışmak istiyorum çocuğum aşırı derecede konuşuyor hiç susmuyor ve sürekli sorular soruyor. Bu yaş grubu normalde kaç kelimelik cümle kurabilir? Benim çocuğum 9-10 kelimelik cümle kuruyor bu normal bir şey mi

 68. Merhaba hocam benim bi yiğenim var 3, 5 yaşında kız çocuğu yapma dediğimizi yapıyor annesinin peşinden hiç ayrılmıyor nereye gitse altına yapıyor hala geceleri 2-3 olmadan uyumuyor tırnak yiyor sürekli sınırlı annesi ona bu kere vursa sınırını kardeşinden çıkarıyor herkese bağırıyor sürekli kendine bıldıhını okuyor ve laf ları hep tersine söylüyor mesela üşüdüm diyeceğine soğdum diyor napmamaız lazım hocam

  1. Sevda hanım,
   Yeğeninizin annesi durumdan şikayetçi olmadığı ve davranışları değiştirmeyi istemediği sürece, devreye dışarıdan girebilmeniz çok zordur. Öncelikle bahsettiğiniz durum ahkkında aile içinde durum analizi yapınız ve bir gelişim planı oluşturunuz,
   Sağlıklı günler

 69. Merhaba
  6 yaşında kızım var. Yaklaşık 1 yıldır surtunmeye benzer hareketler yapıyor. İstemiyorum ama dayanamıyorum diyor. Psikolojik oldugunu soylediler. Neden kaynaklanıyor olabilir. Idrar ve gaita tahlilleri temiz çıktı

  1. Zeynep hanım,
   Çocuklarda mastürbasyon gözlenir, doğaldır. Konu hakkında sakin ve rahat olunuz, bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru desteği almanız uygundur,
   Sağlıklı günler

 70. Merhaba hocam benim 12 yaşında bir kız çocuğum var çok agresif ve bana karşı çok hırçın cucucuk birseye sinirleniyo kardeşi ni istemiyo ne yapmam lazım

  1. Sayın Ezgi,
   Öncelikle evladınızın neden öyle davrandığının belirlenmesi gerekir. Evladınız yüzlerce sebepten dolayı bahsettiğiniz gibi davranıyor olabilir. Öncelikle bir çocuk ve ergen psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene etsin, durum analizi sağlanır.
   Sağlıklı günler

 71. Mrhb benim 8 yasında oğlum babasına özenti ve aşırı bir derecede korku bunun yanındada ona kendini ıspatlama çabası var sidet vb olaylar kesinlikle yok ve babasının evde olmadığı zamanlarda inanılmaz hırcın söz dinlemez eline geleni fırlatan kimseyle anlaşamayan bir çocuk ben ne yapacağımı sasırmiş durumdayım budan bir sene önce çok uysal söz dinleyen akıllı bir çocuktu ltf bana yol gösterin okuldada çok basarılı

  1. Aysun hanım,
   Evladınızın neden bahsettiğiniz şekilde davrandığının önce belirlenmesi gerekir. Bunun için çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi gereklidir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 72. Kızım 4.5 yaşında bana çok fazla bağımlı olduğu için anasınıfına yolladım evden çıkarken hep sıkıntı ama okulda problem yok gidesiye kadar şimdi okulda bir arkadaşı var ona bağımlı oldu ondan başkasıyla oynamak istemiyor o okula gelmesse ağlıyor başja branş öğretmen istemiyor illa kendi öğretmenini istiyor bu bağımlılık sorununu nasıl çözebiliriz

  1. Öznur hanım,
   Uzman çocuk psikoloğu desteği almanız fayda sağlayacaktır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 73. Oğlum 20 ocakta 7 yaşını dolduracak 2 sınıfa gidiyor uykudan ağlayarak uyanıyor ve cıldırmış gibi bağırıyor ne yapıcagımızı şaşırıyoruz sakinleşmiyor kolay kolay ve sabah sorunca bişey hatırlamıyor yorumlarsanız sevinirim

  1. Selin hanım,
   Bahsettiğiniz durum bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayenesi ile durum analizi yapılır, tanı belirlenir, ardından gelişim planı oluşturulur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 74. Merhabalar.5 yaşında bir oğlum var.cok akıllı sakin biraz da çekingen bir çocuk.son 2 aydır sürekli gözünü kırpmaya başladı. Bi tik gibi.surekli.ara sıra da ovalamak icin Bastirarark kasimaya başladı.goz doktoru muayenesinde hiçbir sorun olmadığını gayet güzel gördüğünü söyledi.alerjik olabilir diyerek göz damlası verdi 5 gün oldu henüz bi fark yok.sanrim psikolojik.gecemzse çocuk psikiyatrisine gitmemizi önerdi.birqzz zaman tanıdık ama.bu hareketin oglum üzerinde kalıcı olma olasılığı nedir.bu durmda biz nasil davranmaliyiz.kafamizda ki tek soru bu.

  1. Meltem hanım,
   Evladınızı tik şikayeti için göz doktoruna götürmüşsünüz, ardından bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesinin fayda sağlayacağı size belirtilmiş. Siz anladığım kadarıyla bu yönlendirmeyi hem kabul etmeyip, hem de acaba kendi kendine şikayet geçer mi diye bekliyorsunuz. Evladınızı muayeneye götürmüş olduğunuz göz doktorunun yönlendirmesine mi güvenmediniz acaba? Tik bozuklukları, çocuk psikiyatrisi tıp doktoru uzmanlık alanıdır.
   Sağlıklı günler.

 75. 7 yaşında 2 sınıfa giden bir kizimvar çok ağlıyor sınıfta öğretmeni çok hassas bir yapisi var herşeyi çok ince düşünüyor kendini ifade edemiyor evde öyle değil arkadaşlarının her dediğini yapıyor kusmesinler diye sınıfta konuşamıyor öğretmeninden cok korkuyorbana kızar bağırır diye kendine hiç güvenmiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Esra hanım,
   Bahsettiğiniz durum yüzlerce nedenden dolayı gerçekleşiyor olabilir. Önce neden belirlenir, sonra o nedene yönelik gelişim planı uygulanır. Evladınızın neden öyle davrandığını belirleyecek olan şey, çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesidir. Böylece durum analizi yapılır, neden belirlenir ve çözümde ne yapılacağı tespit edilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 76. Merhabalar benim 8 yaşında bir oğlum var 3.sınıfa gidiyor derslerinde oldukça ilgisiz dikkat eksikliği çok fazla var derslerinde başarısız olduğunda hiç üzülmüyor umursamıyor başarısız olduğunu neden böyle diye konuşmaya çalışıyoruz ama hiç bir şey demiyor sadece yüzümüze bakiyor.Birisiyle konuşurken düzgün konuşamıyor kelimeleri tam olarak anlaşılır değil yaşıtlarına göre konuşması çok geri.bize yardımcı olursanız seviniriz…

  1. İlknur hanım,
   Bahsettiğiniz durum hakkında web sitemizde yer alan onlarca makale ve video anlatım bulunmaktadır. İncelemeniz fayda sağlayabilir. Tüm önerileri ve yol göstermeleri denemenize rağmen süreç halen aynı şekilde devam ediyor olur ise, bir çocuk psikiyatrisi tıp doktorundan randevu almanız uygundur.
   Sağlıklı günler dilerim.

 77. 3.5 yasinda oglum var beni hic dinlemiyor.. surekli kosuyor zipliyor eve misafir geldigindr durmuyor yada bir yere gittigimiz zaman surekli yaramazlik yapiyor.. kuzenleri ile bir araya geldiginde vuruyor kavga ediyor her defasinda sakince anlatiyorum ama bir turlu olmuyor duzelmiyor ne yapmaliyim artik ne yapacagimi bilmiyorum yardim ci olurmusunuz lutfen

 78. İyi günler hocam benim 8 yasında bir oğlum var 2 ye gidiyor ödevlerini yapmakta çok gevşelik gösteriyor bazen çok yalvarıyorum yapsın diye ama beni Dinlemiyor yemekte hiç yemiyor sad3ce makarna pilav ve çorba yiyor ne yapacağımı bilmiyorum bunlar normal davranışlarımı bende çok çabuk sinirleniyorum acaba bende mi bir sorun var bazen çok kalbini kırıyorum çok üzülüyorum 😔😔😢

  1. Nusem hanım,
   Öncelikle biricik evladınıza davranışlarınızda sakin olmanız çok önemli. Bahsettikleriniz birbirinden farklı bir çok durumu düşündürüyor. Beslenme alışkanlığı disiplin düzeni, ders çalışma alışkanlığı gibi bir çok durumun evladınızda incelenmesi fayda sağlayacaktır. Bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene etmesi faydalıdır.
   Sağlıklı günler.

 79. Merhaba
  Oglum 5 yasında hala kakasını beze yapıyor.bunun sebebını bılmıyorum konusamıyoruzda nasıl alıstıracagım onuda bılmıyorum onerınız varmıdır

  1. Şahizar hanım,
   5 yaşında çocuğun altına kakasını yapması beklenen normal bir durum değildir. Önce neden belirlenmelidir. Bir çok farklı nedenden dolayı bu davranış gerçekleşiyor olabilir. Öncelikle çocuk doktorunuz muayene etsin.
   Sağlıklı günler.

 80. Sayın Gökçe hocam ;oğlum 4.5 yaşında bir yıl öncesine kadar konuşamıyordu şu an konuşuyor ama yaşıtlarına göre farkettiğim farklı davranışlar sergiliyor.Durum ve olayla alakalı sorduğum sorulara yada verdiğim öğütlere konuyla alakası olmayan kalıplaşmış cümleler kullanıyor.İstediği herhangi bişey olmadığında açıklama yaptığım halde ama ben bunu istemiştim sen yapmadın tarzında ki cümlesini sürekli tekrarlayıp ağlıyor.ve bazen ismini cümle içinde anlamsız yerlerde kullanıyor(fatih in karnı acıktı, fatih çok sinirlendi gibi)Bu saydıklarım bir sorunun habercisi olabilir mi ve nepabileceğim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla iyi günler dilerim

  1. Şadiye hanım,
   Öncelikle evladınızın 3,5 yaşına kadar var olan konuşma ve duygu-düşünce aktarım sıkıntısının nedeni neydi? Bu durumu bir çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru muayene ederek belirlemelidir. Konuşma sırasında kendisinden 3. tekil şahıs olarak bahsediyor olması incelenmelidir, bir çok sebebi olabilir. Çocuk psikiyatrisi tıp doktoru muayenesi ile durum analizi yapılması uygundur.
   Sağlıklı günler dilerim.

 81. Merhaba 9.5 yaşında kizim var gördüğü bir rüya sonrası korkmaya ve kaygilanmaya başladı yanlız yatmaktan korkuyor sürekli aklına geldiğini söyleyip duruyor ilk defa böyle bir sorunla karşılaştık kaygısını konuşarak anlatmaya çalışıyorum ama gece olunca tekrar aynı şey bazen yanimazda yatiyor kardesidir var küçük olduğu için suan yanımızda yatmakta bunulada alakalı olabilir mi acaba nasıl bir yol izlememiz gerekir yardımcı olursanız çok mutlu olurum iyi günler dilerim.

  1. Özlem hanım,
   Evladınızın kaygı düzeyinin analiz ve tespiti fayda sağlayacaktır, bunu ortaya çıkartacak olan biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir. Evladınızın muayenesi sağlanarak, duruma ve bireye yönelik gelişim planı oluşturulması uygundur.
   Sağlıklı günler dilerim.

 82. Hayirli aksamlar 10 yasinda bir tane oglum cok bunalimlardatim bana ne olur acil nereye basvurmam gerekiyo diye yardimci olur bi uzman derseniz sevinirm piskoloksa pikolok pisikiyatriyse pisikiyatri ama ne olur suraya goturmeniz gerek deyin veyada hic biseyi yok deyin Allah risazi icin benin oglum devamli sakayla karisi sana t….z ederim senle opusuru anne ve ayni sekilde babasinada diyo agzi cok bozuk ama okul hayatinda ve disari yabanci ortamlarda gayet kibar ve efendi yapma dediklerimizi israrla yapiyor asiri siddet uygulamaktan hoslaniyor ben babamdan cok siddet gormeme ragmen aynilarini evladim yasasin ilerde benim anam babam beni dovdu demesin diye ne babasi nede bem siddet uygulamiyoruz bir iki tokat bazen oda icinden cikamadigimiz durumlarda bunalmaktan bazen yapiyoruz ama napcamizi nasil davrancamizi bilemiyoruz aslinda bu sorunlarimiz yeni degil 2 3 senedir var devamli asiri hareketli yorulmak nedir bilmiyo daha neler neler bunlar dorte biri 10 yasinda ama hala tuvalet egitimi yok denebilecek kadar kotu korkusundan tuvalete kaca kaca gidip geliyo gunduzde boyle aksamda duzensiz daginiz bi cocuk babamdada bunlar var ve babam 50 yasinda hala ayni cok korkuyorum acaba kisilik bozuklugu falanmi var ilerde abam gibi olacak diye cok korkuyorum ve ilerde buyuyunce acik konusayim sapik katil gibi bisey olacak diye cok korkuyorum evladim icin napmaliyim yalvariyorum gelecegi icin yardim edin devlete goturdum piskologa bisey yok denildi acil cvp yazarsaniz duacaniz olurum tesekkurler hayirli aksamlr

  1. Büşra hanım,
   Evladınızda bahsettiğiniz davranışların yüzlerce nedeni olabilir. Durumu analiz edecek ve tanıyı belirleyecek olan kişi çocuk psikiyatrisi TIP DOKTORUDUR. Evladınızı bir çocuk psikiyatrisi tıp doktoruna muayeneye götürmeniz uygundur.
   Sağlıklı günler dilerim.

 83. Benim oğlum 12 yaşında ama hareketleri hoşuma gitmiyor sulu hareketleri var psikiyatriye gitmiyor kızgibihareket ediyor ne yapabilirim yardımcı olur musun sen teşekkürler şimdiden

  1. Filiz hanım,
   12 yaşındaki bir çocuk hangi doktora gideceği ya da gitmeyeceği konusunda kendisi karar veremez. Bu konuda sizin uygun davranışta bulunmanız faydalı olacaktır. Bahsettiğiniz şikayetler yüzlerce nedenden kaynaklanıyor olabilir, muayene edilip, bakılması gerekir.
   Sağlıklı günler

 84. Hocam benim 5.5 yasinda bi oglum var cok sinirli 3.5 yasindaki kardesini hic kabul etmedi cok vuruyor onu sevmedigini her firsatta soyluyor ne yapmaliyim

 85. Merhaba 13 yaşına bir kızım var herşeye aşırı tepki veriyor çabuk sinirleniyor herşeye ağlıyor özellikle bana çok tepkili ama benim peşimden de ayrılmıyor dikkatini toplayıp ders yapmıyor konuşmaya çalışınca dinlemiyor ne yapacağımı şaşırdım her konuda o haklı her şeyden şikayet ediyor

  1. Ayşe hanım,
   Bahsetmiş olduğunuz şikayetlerin yüzlerce nedeni olabilir? Acaba evladınız neden bahsettiğiniz şekilde davranıyor? Bunu belirleyecek olan adım, ergen psikiyatrisi tıp doktorunun gerçekleştireceği biyo-psiko-sosyal gelişim muayenesidir. Bu muayene bulguları ile durum analizi sağlanır, tanı konulur ve ardından gelişim planı için ne yapılacağı belirlenir ve uygulanır.
   Sağlıklı günler dileriz.

 86. Dr.Hanım. ..Benim 22 aylık torunum var.Ananesi bakıyor ,ama bir haftadır ben bakıyorum.Onunla yalnız kalınca babasına dahada cok benzediğini anladım, tabi o zamanlar bu şekilde istediğimiz yere istediğimiz şekilde ulaşamıyorduk. .2 yaşta iki kelimelik cümle beklenir diyosunuzya bizimki herşeyi konuşuyor. ..İstediği herşeyi anlatıyor. .Tek sıkıntı çok hareketli, yerinde duramıyor. Döküp saçması yok ama ,mesela kısa süreli de olsa tabletten eğitici çizgi film izliyoruz birlikte…bunu sevmedim babanne degistirirmisin diyor…çok çabuk Bir oyundan bir oyuna geçiyor. .söylediğimizi bir defada anlıyor ve ikincide dinlemiyor bile…şu an bir sıkıntı değil, hatta keyifli bile …Ama ileride olacağından korkuyorum…Çünkü babada yaşadım, ve kimse yol göstermediği için çocuğumda bende yıprandık. ..Lütfen bize bir yol gösterebilirmisiniz. ..Çok teşekkürler. ..

  1. Gönül hanım,
   Öncelikle bizleri yakın takibiniz için teşekkür ederim. Biricik torununuzu sevgiyle kucaklarız. Bahsettiğiniz durumda bir çocuk gelişimi uzmanı torununuzun gelişim muayenesi yapması fayda sağlayabilir. 22 aylık bir çocuk için dikkat süresi-ince motor beceri gelişimi konularında hangi düzeyde olduğu tespit edilebilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 87. Dr hanim benim oğlum 4 yaşında 2 aydır jimnastiğe gidiyor öğretmeni dikkat dağınıklığı olabilir dedi o hareket gisterirken baska tarafa gidip orda oynuyormus ogretmenin dedigi hareketi yapmayip bir önceki yaptığı hareketi yapiyormus

  1. Canan hanım,
   Dikkat eksikliği tanısı çocuk psikiyatrisi uzmanı tıp doktoru tarafından 4 yaşından itibaren muayene ile konulmaktadır. Evladınızın dikkat düzeyi muayenesi için klinik iletişim bilgilerinden iletişime geçebilirsiniz, yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
   Sağlıklı günler dilerim.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir