Çocuk İçin Hediye İpuçları

0

Çocuk için hediye seçerken nelere dikkat etmemizin faydalı olacağını konuşmadan önce, gelin birlikte biraz eskilere gidelim….

80`lerde çocuk olmak nasıldı, bunu hatırlayalım.


Çocuk için hediye

Değerli anne-babalar, 1978 yılında İstanbul Bakırköy Çamlık mahallesinde Yavuz Evler İlkokulu 1. sınıfa başlamıştım. Yaz tatili geldiğinde tüm yazlarımızı mahalledeki çocuklarla birlikte sokakta oynayaraka, aprtmanların arka bahçesinde elma, armut, şeftali, erik ağaçlarına dalarak büyüdüm. Sokakta 2 tane taştan kale yapardık, bir sürü çocuk sabahtan akşama kadar oynayarak eğlenirdik. Misket, çukur, baş-başaltı, mors, kuka,saklambaç, yakartop bizim oyunlarımızdı… 2016 yılının çocukları olarak evlatlarımıza miras bıraktığımız İstanbul, benim büyüdüğüm İstanbul’dan biraz farklı… Hal böyle olunca, hele bir de fiziksel olarak yaşıtlarıyla bir araya gelmesini sınırlandırdığımız çocuklarımızı teknoloji esir alınca, işler iyice  karışıyor.

Çocuk için hediye aldığımızda, onun ihtiyacına yönelik olup olmadığını iyi sorgulamalıyız. Acaba evladımızla eksik zaman paylaşımında bulunmanın yarattığı sorumluluk duygusuyla mı ona bir şeyler alıyor ve istediğini yerine getiriyoruz, ya da gerçekten evladımızın istediği ona uygun bir şey mi?

“Hayır!” yanıtı, çocuğa çok net bir şekilde sunulmalıdır. Önce hayır yanıtını verdiğiniz bir konuda, çocuğunuzun tutturmaları sonrasında yanıtınız “Evet, tamam!” oluyor ise, harika bir “İstediği Yapılmazsa Yeri Yerinden Oynatacak” çocuk yetiştiriyorsunuz demektir. Bu konuda hatırlatmak istediğim bir diğer önemli durum ise şudur: Anne ve baba, evdeki diğer aile büyükleri dahil olmak üzere, bir konuda herkesin aynı mesajı, aynı netlikte vermesi çok önemlidir. Eğer ki çocuğa annesinin “A” dediğiniz bir konuda, babası “B” diyorsa ve bu durumu çözmek ve düzenlemek yerine, bu bozuk iletişim yöntemlerini devam ettiriyorlarsa,  tebrik etmek gerekli, harika bir “Anne-Baba’sını Parmağında Oynatan Çocuk” yetiştirmeyi başarıyorlar demektir.

Sağlık ve sevgiyle,

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir