Anasayfa Çocuk Gelişimi Ebeveynlere İpuçları Çocuk Disiplini İpuçları ve Anne-Baba

Çocuk Disiplini İpuçları ve Anne-Baba

Çocuk Disiplini İpuçları ve Anne-Baba
0

Çocuk disiplini ipuçları konusunda dikkatli olunması gereken bir durum, onlar yerine karar vermektir. Çocuğa yöneltilen soruları, çocuklarının yerine yanıtlayan anne ve babalar olabiliyor.

Çocuk Disiplini İpuçları Açısından Onun Yerine Karar Veren Anne ve Babalar

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tip anne ve babalara “Helicopter parent” yani “Helikopter Anne ve Baba” deniliyor. Hatta bunun çok bilinen bir  karikatürü vardır, annenin tepesinde bir helikopter pervanesi var,  çocuğun en küçük bir ihtiyacı olduğunda koşar, yetişiverir yardım için. Çocuk eğitimi ipuçları açısından doğru anne-baba davranışı, çocuk terlediğinde hemen onun sırtına havlu koymak yerine, çocuğun -örneğin futbol oynadıktan sonra ve terlediğini hissettiğinde, atletini değiştirmesi gerektiğini öğretmektir.

Çocuk Disiplini Açısından Başka Çocuklarla Kıyaslamak

Kendi çocuğumuza başka çocukların davranışlarını örnek göstermek, onlarla çocuğumuzu kıyaslamak, yermek ve serzenişte bulunarak, çocuğumuza olumlu bir davranış modelini kazandırmamız çocuk disiplini ipuçlarına bakacak olursak: MÜMKÜN DEĞİLDİR! Çocuğumuzu bir başka çocukla kıyaslamak, mukayese etmek, bir başka çocuğun davranışını örnek olarak sunmak, çocuğunuzla aranızdaki iletişimi olumsuz etkileyecektir.

Çocuk Disiplini İpuçları Açısından “Mış” Gibi Yapmak

cocukta disiplinSevermiş, umursarmış, önemsermiş gibi davranmamak gerekir, çünkü çocuklar emin olun bunu anlar. Samimiyetle olanı ve samimiyetsiz olanı çocuklar çok iyi hissederler. Çocuğumuzun söylediğini, arzusunu, düşüncesini, duygusunu önemsiyormuş gibi yapıyoruz diyelim. Bir söz veriyoruz ama yapmıyoruz, ona bir vaatte bulunuyoruz ancak yerine getirmiyoruz, ona zaman ayıracağımızı söylüyoruz ama ayırmıyoruz. Bu durumda çocuk “-mış gibi” yaptığımızı hisseder ve çocuk disiplini açısından olumsuz etkiler gösterir. Bu aşamadan sonra, artık çocuğunuzdan bir şey talep ettiğinizde, bunun ne kadar gerçekçi ve gerekli olduğunu sorgulamaya başlayacaktır.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir