Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Bilgisayar Oyunları Çocukları Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Çocukları Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Çocukları Nasıl Etkiler?
0

Bilgisayar oyunları gelişen teknolojinin bir meyvesidir. Teknoloji, yaşamı çok kolaylaştırdığı gibi, her tür bilgiye ulaşmayı da çok kolaylaştırmıştır. Teknoloji yaşamımıza önemli katkılar sağlamakla birlikte, çocukların ve gençlerin bilgisayar oyunları yaşamlarında farklı etkiler de oluşturmaktadır.

bilgisayar oyunlarıÇocuklar bilgisayar ile artık çok erken yaşlarda tanışmaktadırlar.  Çocuklar ve gençler zamanlarının büyük çoğunluğunu bilgisayar oyunları başında geçirdiklerini biliyoruz. Kullanım arttıkça, çocukların gelişimlerindeki değerler de değişmektedir. Ebeveynler, çocuklarının ödevlerini yapmaları, eğitimlerine katkıda bulunması, zihinsel gelişimlerini zenginleştirmeleri amacıyla bilgisayar almaktalar. Ancak bilgisayar oyunlarını ve kullanımını programlayamama ya da gerekli sınırlandırmaları yapamama durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkilerin artması, hatta bağımlılık geliştirmeleri ile de karşı karşıya kalmaktadırlar. (Akademik, sosyal, psikolojik sorunlar)

Bilgisayar Oyunları Çocuklara Etkisi ve ANNE-BABA İpuçları:

Akran paylaşımları azaldığı gibi her yaş grubu ile çocuğun sanal ortamda iletişime geçmesi mümkün olmakta, yaşının ve gelişim düzeyinin üzerinde bilgilere ulaşması, kendini yanlış yönelimlerin içinde bulması da mümkün olmaktadır. İnternet ortamında şiddet içeren oyunlara yönelim giderek artmakta, çok sık oynanan bu şiddet içeren oyunlar zamanla şiddete karşı duyarsızlığın gelişmesine neden olmaktadır. Elbette davranış sorunları yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır.

 

Bilgisayar oyunları ve internet kullanımı konusunda ebeveynlere pek çok görev düşmektedir.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da çocukla sağlıklı bir iletişim birinci şarttır. Onun arkadaşları, zevkleri, korkuları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
Gün içinde onlarla paylaşılacak zaman ayırmak iletişimi güçlendirip geliştirecektir.
Çocuğun bilgisayar oyunlarında geçirebileceği süre en baştan itiberen belirlenmeli ve bu süreyi aşmasına izin verilmemelidir.
Bu konu hep çok çekişmeli bir durum alıyorsa, internete girilen bilgisayarın, evin ortak kullanım alanında olmasını sağlamak da bir çözüm olabilir.
Teknik önlemler alınabilir. (Filtre programları, içerik sınırlayan servis sağlayıcıları, arama motoru filtreleri gibi ).
Aynı zamanda çocuğun sosyal yaşamını da renklendirmek önemlidir. Uygun zamanlarında yaşına uygun etkinlikler içinde olmasını teşvik etmek, bu tür ortamlar oluşturmak geçek yaşamın içinde olmasına katkı sağlar.
Mutlaka bir spor dalı ile uğraşması için teşvik etmek, hem bedensel hem ruhsal sağlığını da olumlu anlamda destekleyecektir.

Çocuğunuzda bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, klinik değerlendirme ve gerekli düzenlemelerin yapılması için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Mürvet Ülkü Uzm. Klinik Psikolog @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir