Çocuğa Nasıl Hayır Denir?

0

Çocuğa nasıl hayır denir… Her anne babanın çocuklarıyla iletişimde sorun yaşadıkları dönemler olabilmektedir. Özellikle söz dinlemeyen ve dönem dönem anne babalarını çok fazla zorlayan çocuklara rastlanmaktadır. Bu noktada anne babanın çocuğa karşı takıntığı tutum ve davranışlarda düzenleme fayda sağlayacaktır.


Çocuğa nasıl hayır denir ?

Çocuğunuza “hayır” kelimesinin anlamını tam olarak öğretemediğinde, yaşanan temel sorunlarından birisi de anne ve babanın tutarsız söylem ve davranışlarda bulunmalarıdır. Bir gün evet dediğinize, yarın hayır dediğinizde, çocuğunuz da ikilemler arasında kalır. Tutturmalar baş gösterir. Daha önceden yaşanmış bazı deneyimler, (örneğin başlangıçta hayır denilen bir şeyin daha sonra gerçekleştirilmesi gibi) çocuğun isteği olana kadar ısrarlı bir şekilde diretmesi şeklinde öğrenilmiş bir davranış olarak karşımıza çıkar. Veya anne babanın farklı mesajlar verdiği durumlarda çocuk bu durumu kendi istediği şeklide yönlendirmeye çalışabilmektedir. Bu nedenle anne babalar bir konuda çocuğa yasak koyacaklarsa önce buna kendi aralarında karar vermelidirler. Aynı şekilde koyulan kurallar çocuğun yaş ve eğitim düzeyine uygun ve uygulanabilir olmalıdır.

Çocuğa ‘hayır’ kelimesi net ve kararlı bir şekilde söylenmelidir.

Neden “hayır” olduğu kısa ve onun anlayabileceği şekilde açıklandıktan sonra verilen karardan dönülmemeli ve konuyla ilgili gereksiz bir tartışmaya girilmemelidir. Ses tonu kızgın veya yalvarır bir şekilde olmamalıdır. Göz teması kurulmalı ve basit cümleler kullanılmalıdır. Kurallara uyan veya uymaya çaba gösteren çocuğun davranışları gözden kaçırılmamalı ve ödüllendirilmelidir. Çocuk eğitiminde “ödüllendirme” yöntemi öncelikli olarak tercih edilmelidir.

En iyi ödül çocuğun olumlu davranışının mutlaka fark edilip takdir edilmesi ve memnuniyetin hissettirilmesidir. Bu çocuğun olumlu davranışının tekrarlanmasını arttırmada çok işe yarayacaktır. Çocuk çaba gösterdiği ve bunun karşılığını aldığı için, bir sonraki deneyiminde aynı güzel tepkiyi alabilmek için yine çabalayacak ve bu davranış şekli öğrenilecektir.


Çocuğa nasıl hayır denir yazımızı okudunuz. Çocuğunuzla iletişiminizi daha sağlıklı boyutlara taşıyarak, çocuğunuzu ve onun ihtiyaçlarını sizin daha doğru anlamanız ve onun da sizi daha başarıyla anlamasını sağlayacak danışmanlık desteği için, Çocuk ve Genç kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir