Anasayfa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bilgisayar Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
4

Bilgisayar bağımlılığı (internet bağımlılığı) DSM IV ölçeğinde eksen 1’de yer alan, dürtü kontrol bozukluklarından bağımlılık sendromları şeklinde değerlendirilmektedir. İnternet bağımlılığı tanı anketine (IADQ) göre, aşağıda yer alan belirtilerden 5 tanesinin varlığına göre “internet-bilgisayar bağımlısı” tanısı konulmaktadır.

Bilgisayar Bağımlılığı Konusunda Anne-Baba Yapması Gerekenler ve İPUÇLARI

Bilgisayar bağımlılığı (internet bağımlılığı) konusunda kendinizi sorgulamak adına, aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtların bu konuda size yol gösterici olacaktır:

 1. Aklınızı halen internet ile meşgul hissediyor musunuz? (bir önceki çevirim içi olduğunuz anı veya bir sonraki çevirim içi olacağınız anı düşünüyor musunuz?)
 2.  Günlük internet bağlanma süreniz, çevirim içi olma ihtiyacınızla birlikte artış gösteriyor mu?
 3. Günlük internet kullanımınızı kontrol altına alabilmek adına, geçmişte başarısızlıkla sonuçlanan denemeleriniz oldu mu?
 4. Aileniz ve sevdiklerinizle paylaştığınız zaman dilimi yerine, ekran başında internet bağlantısında olmayı tercih ediyor musunuz?
 5. İnternet bağlantı sürenizi azalttığınız günlerde kendinizi huzursuz, huysuz, depresif veya sinirli hissediyor musunuz?
 6. Gün içinde planladığınızdan daha uzun süre mi çevrim içi oluyorsunuz?
 7. İnternet ve bilgisayar tutkunuz sebebiyle, her hangi bir anlamlı ilişkinizde, eğitim-öğrenim durumunuzda ya da kariyerinizde sorun yaşadınız mı?
 8. İnternet ve bilgisayar kullanma süreniz hakkında, ailenize, arkadaşlarınıza ya da başkalarına yalan söylediniz mi?
 9. İnterneti ve bilgisayarı kullanım amacınız, yaşamsal sorunlardan uzaklaşmak veya disforik duygu durumunuzu hafifletmek için mi kullanıyorsunuz? (örneğin çaresizlik, suçluluk, anksiyete-kaygı, depresyon duyguları)
 10. Ekran karşısında bilgisayarda geçirdiğiniz süre sebebiyle, sosyal yaşamınızdaki arkadaşlarınızla planlarınızı erteliyor musunuz?

bilgisayar bağımlılığıÇocuğunuzda internet ve bilgisayar bağımlılığı olduğunu düşündürecek belirtiler şunlardır:

 • Davranışları kontrol ederken başarısızlık
 • Bilgisayar ve internet kullanımı sırasında artan coşkulu durum
 • Aile ve arkadaşların ihmali
 • Çevirim içi (online) kalmak için, uyku ihmali
 • Diğer kişilere karşı dürüst olmamak
 • İnternette çevirim içi olunduğunda kendini suçlu, utanç içinde, endişeli hissetme
 • Son dönemlerde gözlenen aşırı kilo alımı ya da kaybı, sırt ağrısı, baş ağrısı, karpal tünel sendromu gibi fiziksel değişiklikler

Yukarıdaki belirtilerin sizi yansıttığını düşünüyorsanız, internet-bilgisayar bağımlılığı konusunda bir uzmandan danışmanlık desteği almanızı öneririz. Özellikle ergenlik dönemindeki 13-18 yaş aralığındaki gençlerde oldukça sık gözlenen internet-bilgisayar bağımlılığı, gençlerin sosyal arkadaş çevreleri ile sorun yaşamasına sebep olmaktadır.


Çocuğunuzda internet-bilgisayar bağımlılığı olduğunu düşünüyorsanız, Çocuk ve Genç kliniğinden uzman değerlendirmesi  ve desteği için randevu alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Yorum(4)

 1. Oğlumda Kardeşi doğduktan sonra artan bilgisayar oyunları ve videolarını izleme düşkünlüğü oluştu ve bu yıllarca devam etti sınırlamalarımıza rağmen bulduğu her boşluğu kullandı. 12 yaşına gelince yaz tatilinde yine düşkünlük yaşadı oyunlara ve nöbet geçirdi basit rölantik epilepsi tanısı aldı. Kendisi korktu biz üzüldük ergenlikte oluyor sonra geçiyor dedi doktorlar şimdi oyun oynamıyor yada 10-15 dk oynuyor videoları da aynı sürede izliyor fakat çok sıkılıyor ve bunalıyor sinirli yemeğe düştü çeşitli aktiviteler geziler yapıyoruz yine de tam mutlu olmuyor. Gerçekten ne yapmalıyız?

  1. Tuğba hanım,
   Bahsettiğiniz süreç hakkında bulunduğunuz bölgedeki bir ergen psikolog merkezinden destek alınız. Tüm sıkıntılar çözülecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. oğlun 16 yaşında ve net bağımlısı onu normal psikiyatr a mi götürmeliyim yoksa çocuk ergen psikologunami?ayrıca tedavi olurken nete hiç oturmayacaktı?

  1. Aydın bey,
   Öncelikle ergen psikiyatrisi tıp doktoru evladınızı muayene ederek durum analizi yapar ve ardından izlenecek yol haritası belirlenir.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir