Anasayfa Pedagog Desteği Çocukla İletişim İpuçları Baba ve Çocuk İletişim İpuçları

Baba ve Çocuk İletişim İpuçları

0

Baba ve çocuk, birlikte kaliteli vakit geçirmelidir.

Her ne kadar günümüzde çalışan annelerin sayısı giderek artmaktaysa da halen evin maddi ihtiyaçlarını karşılamak çoğunlukla evin erkeğinin görevidir. Bu nedenle de babalar ne yazık ki zamanlarının çoğunu eş ve çocuklarından ayrı olarak geçirmektedir. Gün boyu yoğun bir şekilde çalışan erkek eve geldiğinde bir eş ve bir baba olmanın sorumluluklarla karşı karşıya kalır. Bazen farkında olmadan günün stresi ve sıkıntısını evdekilere yansıtır. Veya “Çocuğuma yeterince zaman ayıramıyorum” düşüncesinin yarattığı suçluluk duygusuyla çocuklarına aşırı hoşgörülü davranmak ve onları hediyelere boğmak gibi davranışlar göstererek bu olumsuz duygudan kurtulmaya çalışır.

baba ve çocuk iletişimi ipuçları, doğru iletişim ipuçları

Ancak şu bilinmelidir ki önemli olan geçirilen zamanın süresi değil, kalitesidir.

Eve geldiğinizde çocuğunuzla oturup biraz oyun oynamak, gününün nasıl geçtiğini sormak, onun anlattıklarını dikkatle dinlemek, gün içinde yaptığı resimleri vs ilgiyle incelemek ve beğeninizi göstermek, yanağını okşamak, başınızdan geçen ilginç şeylerden kısaca da olsa bahsetmek, yeterli duygu paylaşımının yapılmadığı uzun süreli beraberliklerden çok daha değerlidir.  Zaman zaman hafta sonları birlikte tiyatroya gitmek, futbol, basketbol  vs. oynarken çocuklarınızı izlemek veya onlara kısaca katılmak fazla zaman almayacağı gibi onları sanıldığından çok daha fazla mutlu edecektir. Baba ve çocuk iletişiminde bunlar çok önemlidir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir