Anasayfa Çocuk Gelişimi Anaokulu Uyumu Anaokulu İçin Çocuğunuz Hazır mı? Nasıl Anlaşılır?

Anaokulu İçin Çocuğunuz Hazır mı? Nasıl Anlaşılır?

Anaokulu İçin Çocuğunuz Hazır mı? Nasıl Anlaşılır?
0

Anaokulu çocuklarında biliş-düşünce kavramı, dünyayı tanıma, anlama ve öğrenmeyi içeren zihinsel faaliyetler için kullanılmaktadır. Çocuğun hayatı anlaması ve değerlendirme becerisi, kendine has özellikler taşır. Doğumla gelen refleks davranışlar yaşamla zenginleşir.

Anaokulu ve Çocuk

Bunlar anaokulu çocuğunun zihninde şema olarak yerleşir. Çocuk özümleme yeteneğiyle, daha önce sahip olduğu şemaları yeni durumlarda kullanmak için uyarlar. Çocuklar refleks düzeydeki tepkilerden, düşünce seviyesine varana kadar 4 aşamalı bir süreç geçirirler. Bir dönemden diğerine geçiş yavaştır ve çocuğun fonksiyonlarının bütün yönlerini etkilemez. Her aşamada hem dikey hem de yatay gelişim olur. Dikey gelişim ile yeni aşamaya yaklaşırken, yatay gelişim ile yaygın davranış biçimleri içselleştirilir.

Anaokulu Çocuğu ve İşlem Öncesi Kavramsal Dönem

İşlem Öncesi Kavramsal Dönem olarak adlandırılan 2-4,5 yaş çocuklarda sembolik işlemler zenginleşir ve dil gelişimi ile temsili becerileri kullanılmaya başladıkları görülür. Çocuğun düşünce şemaları zenginleşerek, benmerkezci anlam taşımaya başlar. Nesnelere anlamlar yüklemeye başlar. Bu durum, çocuğun kendine özgü düşünme biçimi ile çevresi arasında iletişim zorluklarına sebep olabilir.

Anaokulu Çocukları 3-4 yaş grubu çocuklar bir problemi çözebilir, fakat açıklamada bulunamazlar.

Bu dönemde tipik olan tek boyutlu düşünme, korunum kavramını algılamasını engeller. Anaokulu çocuğunun akıl yürütmesi, özelden başka bir özele (transduktif) işlemektedir.

Tersine dönüştürülebilme ve korunum kavramı henüz anlaşılacak ve uygulanacak durumda değildir. Örneğin, nesnenin tek bir boyutuna algı alanı içerisinde takıldığı için, uzun kaptaki su oranını daha fazla olduğunu düşünür. Sıvı ve madde korunum örneklerinde, çocuğun değerlendirmesi uyarıcıların bazı algısal özelliklerine dayanarak gerçekleşir (uzun kap veya roket şeklinde hamur gibi).

Anaokulu çocuğu ve benmerkezcilik

Anaokulu çocuğu herhangi bir konuda olayları sadece kendi bakış açısı ile değerlendirecek düzeyde benmerkezcidir. Cansız varlıklara canlılık özelliği atfetmelerine animizm denir. 4-6 yaş çocuklar için her şey canlıdır. 6-7 yaş çocuklar için hareket eden şeyler canlıdır. 8-10 yaş çocuklar için kendi başına hareket eden şeyler canlıdır. 11 yaş üst çocuklar sadece hayvanlar ve bitkilerin canlı olduğunu bilirler.

İşlem Öncesi Sezgisel Dönem

İşlem Öncesi Sezgisel Dönem olarak adlandırılan 4,5-7 yaş çocuklar, karmaşık durumları deneyerek düşünürler. Bu yaş çocuklar düşünce ve akıl yürütme noktasında halen sadece tek bir boyutu değerlendirebilirler. Somut olarak düşünme kapasitesi gelişse de, zihin işlemleri sınırlıdır. Bir işleme yöneldiğinde, zihinsel becerisini uyum yönünde kullanmayı tercih edecektir.

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir