Aile Mutluluk Rehberi

Aile Mutluluk Rehberi
0

Bir ebeveynin çocuklarına bırakabileceği en iyi miras, her gün birkaç dakikasını onlara ayırmaktır. O. A. Battista

Mutluluk rehberi… Özellikle son yıllarda, yaşadığımız yoğun ve stresli hayatımızda ailemize yeteri kadar vakit ayıramamaktan dolayı çoğumuz mutsuz ve çaresiz hissetmekteyiz. Bu durum en çok çocuklarımız etkilemektedir. Çocuklar için olmazsa olmaz duygu ve ihtiyaçlar şunlardır: sevgi, kabul ve güven duygusu. Çocuklarınız, bu ihtiyaçlarını giderilebildiğiniz ölçüde sağlıklı bireyler olacaklardır. Bu ihtiyaçlar giderilmediği sürece, ömür boyu bu ihtiyaçları başka alanlarda (işkolik bireyler) ve başka kişilerde (yanlış evlilikler ve ilişkiler) aramaya devam edeceklerdir. Oysa aile içinde bütün bu ihtiyaçları giderilen çocuklar, geleceğin kendine güvenen, ne istediğini bilen ve kendine yetebilen bireyleri olurlar.


Mutluluk rehberi olması için çocuklardan size birkaç mutluluk reçetesi:

– Kucaklaşın- “Eve geldiğimde, annem ve babam beni sıkı sıkı kucaklar. Evimizde en çok o zaman mutluluk olur” (N, 8 yaşında)
– Beceriyi ödüllendirin-
“ Evimizde büyük bir buzdolabı var, her yanı benim yaptığım resimlerle kaplı ve hatta bazıları aşağı sarkıyor” (T, 5 yaşında)
Yatmadan önce özel bir an paylaşın- “ Evimizi, annem beni yatırmadan önce uzun süre saçlarımı taradığında ve ninniler söylediğinde seviyorum” ( B, 4 yaşında)
Birbirinizi takdir edin- “ Evimiz mutlu olduğunda, annem oturur ve bana bakıp gülümser” (K, 4 yaşında)
Birbirinizi şımartın- “ Mutlu evlerde çocuklar tüm köpükler yok olana dek orada kalabilsin diye büyük köpüklü banyolar vardır.” (A, 13 yaşında)
Birbirinizi onaylayın– “Herkes birbirine iltifatlar eder ve birbiri için özel şeyler yapar.” (S, 14 yaşında)

mutluluk rehberiÇocuklarınızla ilgilenebileceğiniz yüzlerce yol vardır. Önemli olan siz ve aileniz için en uygun ve doğru olanları bulup bunları bir an önce anne ve baba olarak hayatınıza geçirmektir. Çocuğunuza ayıracağınız ekstra 1 dakika bile fark yaratacaktır, yeter ki bu zamanı eleştirmeden, düzeltmeden, yönlendirmeden, onların gözlerinin içine bakarak, onları dinleyerek, gülümseyerek ve sevgi dolu olarak değerlendirin.

Ceyda Cecan Karakuş Çocuk ve Ergen Psikiyatristi @Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri Merkezi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir