Anasayfa Mutlu Aile Rehberi Aile Danışmanlığı Nedir? Aile Danışmanlığı Nedir? İlişki Terapisi Nasıl Fayda Sağlar? Nasıl Adımlar İzlenir?

Aile Danışmanlığı Nedir? İlişki Terapisi Nasıl Fayda Sağlar? Nasıl Adımlar İzlenir?

Aile Danışmanlığı Nedir? İlişki Terapisi Nasıl Fayda Sağlar? Nasıl Adımlar İzlenir?
0

Aile danışmanlığı sırasında sunulan destek ile, aile üyelerinin hem şu an sahip oldukları sorunlar konusunda hem de gelecekte karşılaşabilecekleri sorunları çözme becerilerinin gelişmesi sağlanır. Böylelikle, bugün aile danışmanlığı için başvurdukları bir sorun, gelecekte ailenin kendi içinde çözeceği bir durum olacaktır.

İlişki Terapisi Nedir?

İlişki terapisi, her zaman o aileye özgü planlandığından, başvuru sorununun niteliğine göre ve aile dinamiklerinin ihtiyacına göre belirlenir ve düzenlenir. Eşler belirli aralıklarla aile danışmanlığı seanslarına katılırlar. En etkin aile danışmanlığı seans süresi ve yapısı, haftada 1 seans şeklinde ve her seans 1 saat olacak şekilde düzenlenir.  Aile danışmanlığı seanslarında sıklık ve süre, aileye ve başvuru sebebine ve ailenin sorunları çözme becerilerine göre düzenlenir.

Aile danışmanlığı destek programına kimler başvurur?

İlişkilerinde sorun yaşayan ve bu sorunu çözmek isteyen çiftler programa başvururlar. En sık başvuru sebebi, eşlerden birisinin diğer eşin kendisini hiç anlamadığı sebebiyle yapılan başvurudur.

Henüz evlenmemiş olan ve evlenmeyi planlayan çiftler de aile danışmanlık destek programına başvurabilirler.  İlişkilerinde sağlıklı adımlarla yürüyen çiftler,  güven temelinde bir ilişki yaşarlar.

Aile danışmanlık desteği ile karşılıklı iletişim becerilerini geliştiren çiftler, 2 avantajı birden kazanırlar:

1- Kendilerini daha sağlıklı ifade ederler
2- Çiftlerden diğerini daha sağlıklı şekilde anlama becerileri gelişir.

Aile danışmanlık hizmeti, günümüzde Türkiye’de çiftlerin her geçen gün daha fazla oranda destek almak için başvurdukları bir terapi destek yöntemdir.  Ayrıca, aile içindeki sorunlara çözüm bulunması amacıyla uygulanan destek modelidir.

Eşler arasında en çok gözlenen ve çözüm aranan sorun, “Eşim beni anlamıyor!” şeklinde çoğunlukla telaffuz edilen, etkin iletişim sorunlarıdır.

Eşlerin birbirlerini anlamaları, dinlemeleri, birlikte sorunları ele alarak, ortak çözüm geliştirebilmeleri için, karşılıklı olarak sağlıklı iletişim kuruyor olmaları gerekmektedir.

Çocuk yetiştirme tutumu açısından eşler arasında farklı yaklaşımların sergilenmesi sorunu, eşlerin aile danışmanlığı desteği alarak çözüm bulmaları mümkün olan bir durumdur. Ebeveynin çocuğa karşı “tutarlı” davranış sergiliyor olmaları, öğrenmeleri gereken ilk etkin davranış modeli olacaktır. Bu konuda düzenlenecek aile danışmanlığı seans çalışmaları ile etkili anne-babalık becerilerinde gelişme sağlanacaktır. Çocuğun sergilediği davranış sorunları ve uyumsuz tutumları, etkili anne-baba becerileri ile çözümlenmesi mümkün olacaktır.

Karı-koca olarak ilişkinizi, sevgi temelinde ve saygı çerçevesinde, uyumlu ve sağlıklı iletişim temellerine sahip yapıya ulaştırmak için, merkezimizden aile danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Ataşehir, İstanbul
Tel: 0 216 6881474

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı Çocuk ve Ergen Psikiyatristi İstanbul – Batı Ataşehir Tel: 0 216 688 14 74

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yapabilir veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir